| Raniia a întrebat:

Traim intr-o lume in care raul se dezvolta cu o repeziciune uimitoare.Biblia ne indeamna:...,, nu urma raul, ci binele, cine face binele, este din Dumnezeu, cine face raul, n-a vazut pe Dumnezeu". Ne folosim de acest indreptar sau urmam raul provocat de utilizatorul Kronstadt care afirma ca Dumnezeu ii tine parte lui satan?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Trebuie sa se implineasca si Biblia nu-i asa?
Nu zice acolo ca in vremurile din urma vor veni multi batjocoritori si multi hulitori?
Nu zice in Biblie ca oamenii vor iubi lucrurile din lume mai mult decat pe Dumnezeu?
Nu tot in Biblie gasim ca ISus este Lumina lumii, insa oamenii iubesc si traiesc in intuneric pentru ca faptele lor sunt rele si nu vor sa iasa la lumina ca sa nu li se vada faptele?
Dar tot in Biblie zice ca orice lucru facut in ascuns va iesi la lumina si orice soapta spusa la urechea cuiva va fi strigata de pe acoperisul casei.

"Ioan 3: 19 Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.

20 Căci oricine face răul urăşte lumina şi nu vine la lumină, ca să nu i se vădească faptele.
21 Dar cine lucrează după adevăr vine la lumină, pentru ca să i se arate faptele, fiindcă sunt făcute în Dumnezeu."

Dumnezeu sa ne ajute sa ne traim viata in lumina si in sfintenie!
O seara binecuvantata de Domnul!

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate sunt si elemente precum Krostandt. Imi pare rau, dar am fost nevoita sa il pun pe ignore.Eu i-am vorbit civilizat, l-am respectat in ciuda faptului ca aveam opinii diferite, dar el a sarit calul si a folosit niste cuvinte care nu ma reprezinta. Oricum, nu este singur. Mai are acolo niste prieteni buni.

| Urzi23 a răspuns:

Problema se pune ca suntem asa de bulversati,ca nu se mai poate identifica raul,
Apoi :
Cit despre Kronstadt asta sta pe craca si croncane pe aici, parca este clona lui soimos, el trebuie tratat ca un copil mic si fara minte

| cristi202 a răspuns:

Dar ce rau a facut Kronstadt? El a pus doar o intrebare. Legitima. Oare cum m-ai fi catalogat pe mine, cind necredincios fiind, puneam intrebari mai timpite, mai idioate, mai nesuferite, doar din dorinta de a afla adevarul? Cind cauti sincer adevarul, apar si intrebari de genul aceleia pe care Kronstadt a pus-o. Si e normal, pentru ca Satan pare ca conduce aceasta lume, si daca te gindesti serios, ca Dumnezeu e atotputernic, poate parea ca Dumnezeu aproba, ii tine parte Diavolului.
Eu as zice sa nu judecam. In fiecare om exista un demon si un inger. Nu e treaba noastra sa judecam in ce priveste binele si raul, la oameni. Daca o facem, vom avea mari surprize, ne putem astepta la fapte bune de la cei mai rai oameni, sau la dezamagiri din partea celor mai buni. Doar cind vom cunoaste toate lucrurile ne vom putea pronunta cu privire la bine si rau. O fi facut rau Kronstadt pe site, odata ce unii se pling de el, insa oare nu e si vina unora din cei ce se pling? Eu, cu Kronstadt, am avut "rafuielile" noastre, dar am cautat sa il respect, si am primit inapoi respect. Daca l-ai insultat, sau nu te-ai purtat frumos cu el, nu te mira ca ti-a facut vreun rau. Exista doua tipuri de oameni, unii care nu iti zic nimic si se poarta frumos cu tine, in schimb te birfeste la toata lumea, si iti baga cutitul pe la spate, si altul, care chiar nu are nimic cu tine, dar iti spune tot ce are pe suflet cind are de spus, chiar daca te injura bine. Kronstadt face parte din a doua categorie. Si e mai bine sa fie direct, decit prefacut. Acum, eu nu vreau sa ii iau partea, cu siguranta ca "a mai sarit si el calul". Dar tot el, cind am avut nevoie disperata de ajutor, desi am avut ciondanelile noastre, a fost primul de pe acest site care mi-a sarit in ajutor, si ajutorul lui nu a fost mic! Am cunoscut multi oameni, insa inca o data am avut o surpriza - oricum ar fi un om, el e in stare si de rau, dar si de bine. Asa ca, hai sa nu mai judecam, sa lasam asta in seama lui Dumnezeu, ci sa iubim. Oricum, in ziua judecatii vom avea mari surprize.

| Raniia explică (pentru cristi202):

Tu ai citit intrebarea lui? eu nu judec pe nimeni, judecata este a Domnului, dar mi-am exprimat parerea pentru ca nu este bine sa-L hulesti pe Dumnezeu.CRISTI nu uita:lumea incoroneaza succesul. Dumnezeu incoroneaza credinciosia.

| cristi202 a răspuns (pentru Raniia):

Normal ca am citit-o. I-am si raspuns. NU inteleg unde vezi tu o hula la adresa lui Dumnezeu. E doar o observatie. Chiar si in Biblie vezi cum raul se propaga, se raspindeste. Desigur ca sti ca la originea lui se afla Diavolul. Din aceasta cauza apare o contradictie cu atotputernicia lui Dumnezeu. Fie ca Dumnezeu e atotputernic, si atunci il lasa pe Diavol sa faca ce vrea, si atunci poti spune ca Dumnezeu ii tine partea, odata ce il vezi pe Diavol ca face aproape tot ce vrea, fie nu e atotputernic, si atunci ii e impotriva. Desigur ca noi stim raspunsurile, insa nu incerca sa pui gindirea lui Kronstadt in tiparul mintii tale. Nu incerca sa il faci sa vada lucrurile asa cum tu le vezi, nu vei reusi, caci nu cunoaste cea ce tu stii, mai are multe de aflat, si de aceea apar in mintea lui asemenea intrebari. Eu am avut un an de zile de cercetari serioase pina sa devin credincios, dar am cautat sincer adevarul si l-am descoperit. Insa acum mi-e rusine de unele intrebari pe care le-am pus atunci cind eram in cautare. Nu iti doresc sa stii ce intrebari am pus. Probabil ai fi socata dupa ce le-ai auzi. Asta e, mintea umana poate inventa orice intrebare, orice idee, orice scuza pentru a scapa de realitatea credintei, care te pune in pozitia corecta fata de Dumnezeu, dar care, pina sa o atingi, pare a fi atit de incomoda! Eu insa am avut sansa de a avea linga mine un om extrem de bine pregatit pentru orice fel de intrebare, si de acel om Dumnezeu s-a folosit sa ma faca si pe mine sa cred. Nu stiu daca Kronstadt cauta sincer adevarul, insa pot oarecum sa explic mecanismul pe baza caruia mintea sa a putut sa conceapa o asemenea intrebare. De regula, cu cit ai o minte mai "deschisa", adica poti gindi mai mult, cu atit mai stupida pare a fi Biblia la inceputul citirii ei, si desigur ca intrebarile pe care le ridica vor fi unele din ele aparent stupide, nebunesti.
El a pus intrebarea, tu ti-ai exprimat parerea, (si da, nu e bine sa hulesti pe Dumnezeu), eu am comentat, toti avem loc suficient in lumea asta mare, sau mai bine zis aici pe TPU.

| Raniia explică (pentru cristi202):

A implini Cuvantul lui Dumnezeu este cea mai buna metoda de a avea succes in viata. Exista oameni care invata numai din experiente teribile lucruri pe care ar fi putut sa le invete mult mai usor daca ar fi urmat Cuvantul lui Dumnezeu de la bun inceput.Astfel de oameni se confrunta cu crize in afaceri si in alte domenii din viata.Invatarea cuvantului lui Dumnezeu si aplicarea lui te vor scuti de experiente regretabile. David spune:,, Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele si o lumina pe cararea mea''. Aceasta inseamna faptul ca Scriptura lumineaza calea vietii tale.Iti ofera calauzire si metode de a birui in viata.Prinde-te de Cuvant si nu pune mai presus oamenii decat Dumnezeu.Cuvantul lui Dumnezeu sa fie pilotul vietii tale!

| cristi202 a răspuns (pentru Raniia):

Am cam experimentat in viata tot ce ai zis tu aici. Am si implinit Cuvintul, si am avut succes, desi odata ce il implinesti, nu te mai gindesti la succes, ci la cum sa Ii fi placut Lui, am si facut gafe cit mine de mari (si sunt tare inalt!) neascultind de Cuvint, tragind consecintele de rigoare, dar am si avut de suferit de pe urma Cuvintului, (asta tu nu ai adus in discutie), pentru ca am ramas ferm pe pozitia mea (a Cuvintului), si acest lucru mi-a adus numai necazuri. M-am prins cindva de Cuvint. Au fost momente dupa aceea cind nu am mai putut sa ma tin prins de El, din cauza anumitor circumstante car ema doborisera. Dar am observat atunci un lucru interesant: daca eu nu am mai putut sa ma tin prins de El, s-a prins El de mine si nu ma mai lasat! Si de aceea am ramas credincios, poate mai credincios ca pina acum. Am invatat, de pe urma acelei experiente ca conteaza enorm de mult Cuvintul, ca trebuie sa il tii, ca ar trebui sa il tii, chiar si atunci cind nu poti, dar mai presus este dragostea pentru oameni care triumfa. El, Isus, m-a iubit si atunci cind nu am mai fost capabil de nimic, si asta a facut ca legatura mea cu El sa fie mai puternica. Si de aceea pot si eu sa ii ibesc pe altii care nu sunt vrednici de iubire sau atentie. Uneori ma intreb daca nu cumva sunt prea ingaduitor, insa nu, nu e asa, daca Dumnezeu s-ar intreba asta in privinta noastra, am fi distrusi ca cei de la potop. El ne arata o ingaduinta extraordinara, noi de ce sa nu aratam celor din jur? Poate ca intr-un anumit sens, pun mai presus oamenii decit Cuvintul. Decit acea litera, care omoara, dupa cum spune Biblia. Poti fi in trei feluri in lumea asta: fie sa te tii strict de Cuvint, si sa lasi oamenii deoparte, si se cunosc destui asemenea fanatici religiosi care pun mai presus litera care omoara, fie sa pui accentul pe oameni si sa fii prea ingaduitor, lasind Cuvintul la o parte. Nu e buna nici una din aceste doua cai. A treia e cea de mijloc, in care te tii de Cuvint, dar totodata nu faci din Cuvint un pretext pentru a-i judeca pe altii din prisma ta, ci cauti ca prin acel Cuvint sa arati dragoste celor din jur, adica sa ii intelegi, sa ii ajuti, sa ii indrumi. Poate ca un film pe care l-am recomandat aici nu demult exprima acest lucru foarte bine. "Tears of the Sun". Un grup bine pregatit de soldati au misiunea de a scoata dintr-o zona "fierbinte" a Africii o doctorita americana de la o misiune crestina, lasind localnicii acolo. Problema apare cind doctorita spune comandantului ca nu vrea sa plece fara oamenii ei de acolo. Si comandantul are de ales intre a asculta mecanic si orbeste de un ordin militar, sau de a se pune in situatia celor de acolo, care a doua zi ar fi fost distrusi. Accepta pina la urma sa plece cu totii, iar pe drum vad pe viu, "live", atrocitatile comise in zona, si atunci soldatii inteleg ca nu au de-a face cu niste "pachete" (asta e termenul tehnic), ci cu niste fiinte vii, oameni cu sentimente, cu vietile lor, si sunt gata sa puna totul la bataie pentru a-i scoate din zona. Dincolo de actiune, care e cu destule impuscaturi, ar trebui sa vezi filmul, merita. Eu ma intreb, ce ai face tu, ai asculta orbeste de Cuvint, (de un ordin militar), sau te-ar preocupa esenta Cuvintului, dragostea pentru oameni, grija ca ei sa ajunga unde trebuie, nu lasindu-i sa moara, ci aplecindu-te asupra nevoilor lor, chiar daca ele aparent contravin Cuvintului? Soldatii nu au mai putut sa se miste conform planului, nu au mai putut fi asa cum ar fi trebuit sa fie, pentru ca ii aveau pe acei oameni cu ei, dar oare asta era important, sau salvarea acelor vieti? Oricum, faptul ca mi-ai respins prietenia asa de repede, imi arata un lucru: ca nu eu gresesc. E atit de usor sa respingi cind cineva spune ceva care nu iti place, care nu iti convine, care nu ti se pare a fi adevarat! Oare nu ii respingi prea repede pe oameni, il loc sa ii iubesti, asa cum te invata Cuvintul?

| Raniia explică (pentru cristi202):

Cristi,tu esti fratele meu,nu te-am respins pentru ca nu-mi convine ceva, sau ca nu-mi place, dar sufletul meu era cuprins de o tristete mare la intrebarile pline de umilinta aduse la adresa Domnului Isus.Acel utilizator a pus mai multe intrebari,cum ar fi unde are Isus cont bancar,si sa nu vi cu argumentul ca era in cautarea adevarului,ca nu cred; daca ar fi un copil poate, dar un om in toata fireanu poate decat sa huleasca Numele Domnului.M-am intristat pentru ca ai privit la oameni, dar sa stii ca orice ajutor avem de la oameni in clipe grele tot Domnul Isus atinge si sensibilizeaza inima lor si ne aduce binecuvantarea.N-as vrea sa-mi amintesc cuvintele acelui utilizator adresate surioarei noastre Ema(esti o curva) si faptul ca am primit ignor si sunt o ipocrita.Este decizia lui, o respect, dar nu accept hula impotriva Domnului Isus.Inima mea este plinade recunostinta pentru tot ce a facut Dumnezeu pentru mine, si nu vreau decat sa folosesc aceasta oportunitate de a-i invata pe altii si de a sluji oamenilor din jurul meu, care au facut si ei alegeri gresite.Cand iubim, deschiderea noastra ne expune posibilitatii de a fi raniti.Nemultumirea si nelinistea noastra se datoreaza, in cea mai mare parte, asteptarilor pe care le avem de la persoanele cu care intram in relatie.Domnul Isus le-a cerut prietenilor Sai sa fie alaturi de El in durerea Lui, si sti care a fost raspunsul Lui si este si al meu? Hai sa megem mai departe...si El, Domnul Isus ne-a lasat o pilda, ca sa calcam pe urmele Lui.Pace.

| cristi202 a răspuns (pentru Raniia):

Stiu ca ce face Kronstadt pe aici nu e OK, stiu prea bine, de aceea am si avut ciondaneli, rafuieli, unul cu altul, dar poate ca tocmai de aceea imi pasa atit de mult de sufletul lui incit sa trec peste tot ce face. Sti cum e, pentru dusmani, daca esti credincios, ai intotdeauna ceva "special", ai o "doza" de dragoste in plus. Mai stiu pe cineva ca el, tatal meu (vitreg), cu care mama mea (credincioasa fiind) s-a chinuit ani de zile. Dincolo de injuraturi, de hule, de faptul ca a respins o vindecare din partea lui Dumnezeu - luni de zile a avut o infectie urita la un genunchi si nu i-a trecut, si apoi in batjocura ne-a spus mie si mamei mele sa ne rugam la Dumnezeul nostru ca sa il vindece, si noi ne-am rugat, si dupa mai bine de o zi, i s-a dus aproape complet inflamatia, insa nu a vrut sa recunoasca ca a fost mina lui Dumnezeu, iar a doua zi, inflamatia a revenit (pentru ca nu a vrut nici atunci sa creada), acum mai bine de o saptamana, datorita unei boli groaznice (cancer la plamini), a ajuns sa creada. Suferinta l-a adus si pe el, ca pe multi altii, la Dumnezeu. Acum cind sufera mai mult, se roaga, si interesant e ca Isus ii usureaza de fiecare data durerile. Si mama mea e uimita de schimbarea din viata lui! Poate ca ar trebui sa vedem ceea ce are Dumnezeu pregatit si pentru astfel de oameni, care ar putea fi si sfirsitul lor, nu numai ceea ce sunt sau fac acum.
OK, am inteles motivul pentru care ai postat intrebarea. Adevarul e ca ar trebui sa ne asteptam la astfel de lucruri din partea celor ce nu cred. Sau poate la unele si mai urite. Si sti, cu cit hula va fi mai mare, iar noi ii vom arata celui ce a spus-o mai multa dragoste, cu atit cresc sansele ca si el sa inteleaga adevarul, pentru ca doar dragostea noastra neconditionata pentru el il va face sa creada in Domnul. Dincolo de cuvinte, de ceea ce scriem aici, este modul in care ne raportam unii la altii, cum raspundem la raul pricinuit de ei. Reprosuri, cuvinte dure, le pot intoarce oricine pentru tot ce fac ei, insa doar noi putem sa le spunem franc in fata: "Te iubesc!" (si totodata sa fim sinceri) dupa ce ne-au injurat bine. Asta e marea diferenta intre noi si ei.
Si multumesc pentru intelegerea aratata!

| Inferno a răspuns:

Ce rau? Nu vad ce rau poate face acest utilizato prin postarea unor inrebari.

| Raniia explică (pentru Inferno):

Nu-l obliga nimeni sa creada ca exista Dumnezeu, avem opinii diferite, dar nu cred ca este cazul sa faca atata defaimare lui Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru Raniia):

Mai exista si astfel de oameni. Care afirma ceva si cand le ceri doveziinti dau un raspuns absolut stupid.
Din intamplare am vazut intrebarea si raspunsurile.
Utilizatorul asta spunea ca in Biblie scrie ca Dumnezeu ii tine parte lui satan, dar cand il intrebai unde in biblie iti raspundea ca el nu da linkuri din Biblie.
Cat de imbecil trebuie sa fi sa postezi ceva si sa nu vrei sa dai dovezi?

| Raniia explică (pentru Inferno):

Prea adesea ironia nu-i decat o forma a lipsei de inteligenta. Oamenii ca el n-au insetat niciodata dupa adevar.Ei prefera eroarea.Cine insala devine stapanul lor, cine ii instruieste devine victima lor.

| muffy1 a răspuns:

Trebuie facute cateva mentiuni la ce ai spus, pentru ca te folosesti de un lucru fals ca sa tragi o concluzie care ti se pare corecta, dar prin faptul ca ai folosit elemente gresite, rezultatul final este eronat
raul, asa cum ii spui tu, se refera banuiesc la razboaie, crime, boli si suferinta, jafuri, ucideri si asa mai departe, si consideri ca e in dezvoltare
cat se poate de gresit. aici vei spune cuuum, dar uitate la stiri si la ziare, vedem doar moarte si dezastru. Da, vedem toate acestea, pentru ca acestea fac raiting, acestea vand, nici o stire si nici un ziar nu va incepe prin a pune pe pagina principala, azi, majoritatea oamenilor au avut o zi normala si au fost fericiti, mereu vei vedea la stiri ce se vinde, si astea sunt lucrurile care se vand.
apoi, poti sa imi spui, exista raul asta in lume, chiar daca nu luam in considerare stirile si felul lor exihibitionist de a face bani. binenteles ca exista, nimeni nu contesta, doar ca spui ca e in expansiune, ceea ce nu e adevarat. de fapt in ultimii 50 de ani in statele civilizate se observa o scadere dramatica a tot ce inseamna crima, numarul omorurilor, jafurilor si asa mai departe scazand foarte mult. e adevarat ca procentele sunt mai mari in tari subdezvoltate ca iran, tari din africa si altele asemanatoare, sau exagerat de mare in tari precum somalia, dar, si e un mare dar, pana si in tari din acestea, procentul pe durata secolului a infractiunilor are o tendinta de a scadea. cat despre boli, o multime din bolile si suferintele care faceau ravagii la inceputul secolului au fost eradicate, cum e variola care doar in secolul 20 a omorat 500 de milioane de oameni pana a fost eradicata. da, poti spune ca si azi sunt multe boli foarte rele, gen SIDA si cancer, binenteles, dar medicina moderna ii ajuta cel putin pe oameni icare le au sa duca o viata normala, si la cancer, procentul de cazuri vindecate fata de cele mortale este foarte mare. lumea in care traim e un loc departe de perfectiune si de a fi ideal, dar incercam sa il facem tot mai bun si mai sigur, problema este ca de luam doar partile negative si punem pe prima pagina, sau mai sigur, no ica oameni daca singura sursa de informare este media, binenteles ca vom avea imaginea apocaliptica pe care ai descris-o
daca ai fi intrebat: care credeti ca e evolutia omenirii.sa fie mai rea sau mai buna, nu aveam nimic, dar a trebuit sa pui religia
presupun ca atunci cand ai spus repeziciune uimitoare ai luat in calcul toate razboaiele sfinte facute de crestini in numele domnului, sau toate razboaiele sfinte facute de musulmani, ironic ei avand acelasi dzeu ca noi, sau inchizitia, sau milioanele de amerindieni, azteci si multi altii omorati de crestini cand au descoperit america, sau milioanele de negri omorati si alte milioane facuti sclavi de crestini, si la fel pot spune de atrocitatile comise si de alte religii
tu pui problema, ori facem ca biblia si suntem buni, ori suntem rai
nu stau deloc asa lucrurile. de cand in america miscarea crestina a capatat din ce in ce mai multa putere, procentul de delicte a crescut enorm, sunt 10 milioane de atei in america, procentul de puscariasi din toate inchisorile americane care sunt crestini este de 99%, restul de 1% fiind reprezentat de alte religii si 0, 2% non religiosi
sau hai sa luam cazul japoniei sau olandei, finlandei, belgiei, unde procentul de populatiei atee este mult peste 70 la suta, si cu toate acestea au cea mai mica rata a criminalitatii din lume.
vezi tu, biblia la fel ca toate cartile religioase ale altor religii, are o mare putere datorata posibilitatii de interpretare persoanala, fiecar eintelege ce vrea din cuvintele din ea, cum ai zis, nu urma raul ci binele, cine face binele este din dzeu, ee, aici cineva cititnd biblia poate intelege ca e bine sa omori necredinciosi ca acestia sunt abominatii la adresa religiei sale, sau din contra sa iubeasca necredinciosi
in momentul cand pui religia in lucruri cum sunt moralitatea si etica sociala, totul se duce naibii, de ce popoarele atee din lumea sunt cele mai pasnice si lipsite de.rau cum spui tu, pentru ca noi, ateii, nu credem ca trebuie sa imi bazez moralitatea pe ideea: trebuie sa fac bine altfel ajung in iad, trebuie sa fac bine ca sa ajung in rai ca asa ma invata biblia, poti sa zici ca sunt doua motive diferite, nu nu sunt, ambele sunt obscene si fac oamenii niste fiinte spala-te pe creier care fac ceva ori de frica, ori ca sa primeasca ceva in schimb
marea majoritatea a oamenilor fara religie, fie ei cu filozofie buddhista, daoista atei sau agnostici, cred ca e de datoria noastra sa traim pentru ceilalti, suntem o specie, o civilizatie, scopul nostru pe pamant nu e sa ne distrugem, ci ca apana murim sa incercam cat de mica ar fi contributia noastra, sa facem ca omenirea sa progreseze, sa fie mai buna, sa atinga noi culmi, si trebuie orice persoana ajutata nu din frica sau rasplata, ci pentru ca este om ca restul, si toti merita o viata mai buna si acelasi tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este raul? raul exista pentru ca noi fiecare dintre noi il facem el nu exista ca forma fizic, e doar o exprimare, de unde stim ce e rau si ce e bine? eu cred ca fiecare om care e rational si gandeste realizeaza cei rau si bine, raul nu exista asa cum iubirea nu exista sunt doar exprimari omenesti dar oamenii au vrut sa dea vina pe altcineva pentru raul facut de ei si lau inventat pe satana, ce rau vezi in jurul tau? eu vad prostie multa

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Raymusic sa nu uitam ca, oricat de sus am urca treptele ierarhiei sociale, exista un sfarsit.Depinde de noi, daca acest sfarsit va fi un bilant fericit sau o infrangere rusinoasa. Oseara placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Din raspunsul tau sa inteleg ca cei bogati sunt rai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare va plati pentru faptele sale.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat