Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce in viata conteaza foarte mult atitudinea?

Răspuns Câştigător
| lolium a răspuns:

Daca mergem mereu pe principiul ca nu vom putea obtine ceea ce ne dorim in viata, vom deveni persoane neincrezatoare, pesimiste si vulnerabile in fata criticilor celorlalti.In schimb, daca ne cunoastem adevarata valoare, obstacolele vor fi mai usor de depasit.
daca o persoana e vesela, sociabila si mereu dispusa sa ii ajute pe ceilalti, va avea mai multe de castigat decat o persoana timida care traieste izolata de restul lumii Stii cum se zice:vorba dulce mult aduce, iar viata ne trateaza exact asa cum o tratam si noi.

7 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă n-ar conta atitudinea, ce altceva să conteze?

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

In sfarsit sunt de acord cu tine.

| RamcolL a răspuns:

Pentru ca reprezinta.Din lene, omul prefera forma si generalul.Asta cu atitudinea e un fel de reprezentare a elementului prin ce da ansamblul, ceea ce e un lucru la fel de prost gandit cateodata, pe cat de bine e intr-alta.

| KristalPop a răspuns:

În viaţă contează foarte mult atitudinea deoarece prin atitudinea adoptată de către tine determini manifestările de atitudini ale celor din jurul tău. Atitudinea adoptată determină şi comportamentul celorlalţi faţă de tine.

| Delicacy a răspuns:

Caracterul fiecăruia arată atitudinea omului faţă de realitate, faţă de sine, de ceilalţi, de activităţile desfăşurate.Atitudinea arată cine eşti cu adevărat.

| stefania25 a răspuns:

Deoarece daca esti dragut cu ceilalti si ei o sa fie la fel dar daca esti rau si ei vor fi rai cu tine.Trebuie sa fi diplomat.

| heartinhell a răspuns:

Atunci cand intri in contact cu persoane noi, atitudinea iti face ca un de prezentare. Daca ai o atitudine retrasa, necomunicativa imediat oamenii incearca sa te scoata din conversatie crezand ca esti plictisitoare si nu asteapta sa te descopere.Dar daca ai o atitudine indrasneata, esti foarte vorbareata, incerci sa te intlegi bine cu toti, daca mai esti si glumeata oamenii deja te percep ca pe un viitor prieten. Si la un interviu de angajare cu cat vorbesti mai mult cu atat ai mai mult de castigat. Din aceasta cauza atitudinea este atat de importanta.Eu sunt o fire mai retrasa, mai necomunicativa si am pierdut multe persoane si multe lucruri in viata