| WR104 a întrebat:

Avand in vedere ca in univers exista miliarde de miliarde de planete credeti ca poate exista si viata pe una dintre ele? Si daca da cat de diferita ar fi acea forma de viata decat noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e: nu cumva am trecut pe langa forme de viata pe care sa nu le recunoastem, noi avem un tipar fix al organismelor"ceea ce se taraste, trage aer in piept sau misuna prin apa si aer...e vietuitoare"
Acum iar intrebare, esti capabil sa spui ca nu exista viata pe luna? la ce indicii te rezumi cand cauti viata.
Ti-am pus deja doua intrebari, s-a dus dracului fundita! sad

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu cred ca s-ar putea sa existe, vezi si ecuatia(formula) lui Frank Drake, in legatura cu civilizatiile existente in galaxia noastra si discutiile legate de aceasta, o poti vedea si aici: http://www.evz.ro/......6266.html. De asemenea cred ca formele de viata pot fi foarte diferite, umanoide ori nonumanoide, sa nu ne inchipuim ca noi suntem "buricul universului". Numai bine!

| NoChanceForUs a răspuns:

Tinand cont ca noi pana acum nu stim limitele Universului(ca spatiu), probabilitatea sa gasim viata pe alte planete e direct proportionala cu marimea sa.Dar s-a gasit o planeta locuibila chiar in galaxia noastra, la vreo 12 ani lumina(deci relativ aproape) cu o temperatura medie anuala de -12 grade.Deci viata ar exista.

| MadnessCaffe a răspuns:

Exista si te asigur de asta.In univers sunt aproape o infinitate de planete si este o aberatie sa crezi ca nu exista viata pe cel putin 1 din ele.Pot exista fiinte inteligente mai dezvoltate tehnologic ca noi sau mai putin dezvoltate si daca aceea rasa de extraterestri este mai veche decat noi inseamna ca sunt si mai avansati.

| Dreamer a răspuns:

Avand in vedere conditiile actuale pentru viata ar exista miliarde de sanse sa mai gasim viata in Univers, si ar fi destul de similare cu ale noastre.Dar daca ne gandim la forme de viata care pot supravietui fara apa, oxigen, sau care traiesc in planete gazoase precum Jupiter, orice este posibil; In cazul asta ar fi un infinit de posibilitati dar cu siguranta nimic nu ar semana cu ce avem noi si ar fi foarte greu de reperat aceste forme de viata.
Oricum am pune problema, viata in Univers mai exista in afara de noi dar probabil ca ne va mai lua un secol pana vom fi toti siguri de asta.

| MDLNA a răspuns:

Sincer vorbind acum, mă gândeam că există viaţă ŞI pe alte planete şi "fiinţele" ce trăiesc acolo se aseamănă cu noi mult.
|Părerea mea.|
Dar daca ar fi fost viaţă pe altă planeta/e oare cercetătorii PRICEPUŢI din S.U.A nu ne-ar fi avizat? Poate da, poate nu.
Dacă ne-ar fi anunţat unele persoane s-ar fi agitat prea mult în legătura cu asta şi unele nu i-ar da importanţă.
We'll see soon. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca omul se rahateste in nadragi, sa colonizeze Luna sau planeta Marte (de muuuult timp), crezi ca-ti va putea raspunde cineva cu certitudine? Lasa-ma, rogu-te, sa ma indoiesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

al naibii fanaticu' laughing lasa mai nene ca nu esti tu ala zburdalnicul funditelor, se prea poate sa existe viata dar nu pot sa dau cu presupusul unde si ce fel de forma ar fi.
Krostadt, de ce crezi ca se apropie luna de Terra? ca sa ne fie transbordarea mai repede, am intrat in posesia unui document secret al NASA in care se arata cum s-au strins 2000 de voluntari pentru a pleca pe luna,ciudat este ca si primarul Constantei,Radu Mazare, este bagat in afacere asta, a pus la dispozitia celor de la NASA 2500 de case-container pentru locuinte pe luna laughing