| TheStrategist a întrebat:

Credeți că există viață pe alte planete din Univers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar nu neapărat așa cum ni imaginăm noi, omuleți verzi cu capul mare.
Și dacă există și în formă de omuleți verzi cu capul mare, atunci cu siguranță nu e ultimul tipar.

27 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Universul e daca nu infinit atunci foarte mare,deci sunt șanse mari să existe viață pe alte planete și evoluată și mai puțin evoluată dar fiind distantele mari între noi și posibilii extratereștrii nu cred că o să îi găsim prea curând, doar sa nu ne găsească ei pe noi sau deja sa ne fi găsit, nu știu, mă uit și la aparițiile OZN și nu știu ce să cred, sunt din ce in ce mai multe și asta de cam un secol.

| sabin89 a răspuns:

Mm...parcă aş înclina să zic că nu. Tu ce crezi?

| TheStrategist explică (pentru sabin89):

Eu cred că da. Pentru că încă mai sunt foarte multe galaxii care nu au fost explorate.

| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa existe viata pe alte planete, sunt miliarde de galaxii, nu doar Pamantul este populat! Deocamdata nu am ajuns noi cu satelitii pana acolo dar in viitor ii vom si vedea happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| TheStrategist explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce nu? Doar pentru că nu am găsit viața pe planetele din apropierea noastră nu înseamnă că nu există nicăieri în Univers. Mai sunt milioane de galaxii care nu au fost explorate și care nici nu o să fie de către noi probabil.

| Frank51 a răspuns:

Da, având în vedere că există miliarde de galaxii, chiar dacă nu în prezentul nostru, ei au existat sau vor exista la un moment dat.

| Holiday a răspuns:

Da. Daca ii gasim noi pe ei la un moment dat, e bine, daca ne gasesc ei pe noi, am dat de naiba.

| Lukasssz a răspuns:

Da,intrebarile lui Alex Dorinel sunt motivul pentru care extraterestrii nu ne viziteaza!

| dinaprilie a răspuns:

Nu. Exista doar in imaginatia noastra.

| TheStrategist explică (pentru dinaprilie):

Dar sunt foarte multe galaxii, cum putem spune că nu există doar pentru că nu i-am găsit prin apropiere?

| CIaudiu a răspuns:

Nu cred, sunt sigur.

| Theo94 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aliens.

| TheStrategist explică (pentru anonim_4396):

Deci crezi că ar putea exista extratereștrii pe undeva prin Univers?

| TheStrategist explică (pentru anonim_4396):

Și au am aceeași părere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStrategist):

Da, dar nu neapărat așa cum ni imaginăm noi, omuleți verzi cu capul mare.
Și dacă există și în formă de omuleți verzi cu capul mare, atunci cu siguranță nu e ultimul tipar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, clar.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, exista. Cine zice ca nu, n-a inteles cat de mari sunt galaxiile si cate galaxii sunt in spatiul observabil

| Bariel a răspuns:

Uite o capodopera interesanta despre acest subiect https://youtu.be/saWNMPL5ygk

| Crescent a răspuns:

Normal ca exista. Sunt sanse prea mici sa fim doar noi

| Feyenooord666666 a răspuns:

Da, cu siguranta nu suntem singuri.

| BabaOarba a răspuns:

Viata in mod sigur da. Este un numar atat de mare de galaxii, de stele in aceste galaxii, si de planete in jurul acestor stele, in intregul Univers, ca mintea umana nu il poate cuprinde.

Conditiile pentru aparitia vietii asa cum o stim nu sunt foarte speciale. Poate exista, in alte conditii, si altfel de viata fata de cea de pe pamant. Asta desi carbonul este de departe cel mai bun element pentru a duce la aparitia vietii, formand compusi cu milioanele, de la cei mai simpli la lanturi uriase de molecule, in toate formele de agregare. De asemenea apa este un solvent foarte bun si are cateva proprietati unice. Este logic sa cautam viata asemanatoare cu cea de pe pamant deoarece are cele mai mari sanse sa fie raspandita.

Astronomii au descoperit peste tot in spatiu apa si o multime de elemente organice care pot constitui materia prima pentru aparitia vietii intr-un sistem stelar.

Daca insa te referi la viata inteligenta, discutia ar fi alta. Viata pe pamant a aparut cu siguranta la 0.5 mld ani de la formare, dar posibil mult mai devreme, exista cateva descoperiri dar inca nu sunt clar confirmate. Viata inteligenta a mai avut nevoie de inca 3, 5 mld ani. Universul nu e ata de batran, iar prima generatie de stele nu continea indeajuns de multe elemente grele pentru a avea si planete solide, sau planete de orice fel, unde sa apara viata. Este posibil ca viata inteligenta sa fi aparut mult mai tarziu.

De asemenea, daca pentru aparitia vietii simpla chimie face totul, membrane celulare apar in mod spontan, anumite elemente se acizi nucleici etc., la viata inteligenta nu este deloc atat de "simplu". Inteligenta a evoluat si ea pe pamant, dar mult, mult mai lent.

| AlienGod a răspuns:

Da, cu siguranță.

| AlienGod a răspuns:

Universul e foarte mare și nu am explorat mici măcar 1% din el.

| AlienGod a răspuns:

Cei care spun că nu există nu își dau seama cât de mare este Universul.

| DimaAlina777 a răspuns:

Da.