| davvid a întrebat:

De ce le place oamenilor sa se laude cu ce au, cu realizarile lor, calitatile lor etc?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Fiecare ne laudam fie ca o spunem, fie doar o aratam prin valorile noastre. Nu spun ca este un lucru rau, dar atata timp cat au buna decenta sa nu creada ca totul este meritul lor, sa se laude daca au cu ce.

15 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

E ok sa te lauzi daca ai cu ce.pe asta se bazeaza si competitivitatea. Ce, n-ai vazut atatea reclame care lauda atatea produse.acele produse sunt facute de oameni carte se lauda cu ele ca sa le vanda.Si tu cand detii un laptop performant te poti lauda cu el daca l-ai cumparat cu banii munciti de tine.tot asa si la nivelulu calitatilor realizarilor. e o chestie veche care vine din ancestral de cand eram maimute.in cazul tau lut si suflare divina.

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca intre a te lauda si a te afirma e o diferenta. Oamenii care se cunosc si care sunt constienti de faptul ca sunt valorosi prin simplul fapt ca exista, isi pot afirma calitatile fara sa se laude.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca nimeni nu e perfect.
Oriicum, e mai bine sa se laude cu calitati pe care le au decat cu calitati inventate.

assiris
| assiris a răspuns:

De bucurie.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca se simt desconsiderati, neglijati de altii si vor sa se afirme singuri.

carla
| carla a răspuns:

Findca au increredere in ei si in fortele lor proprii, vor sa arate ca au realizat ceva, ca nu au o existenta inutila. De exemplu multi parinti isi lauda copiii ..de ce? pentru ca se simt mandri de ei si-si iubesc odraslele. Si exemplele pot continua la infinit.

| petru a răspuns:

Poate nu rare ori, as spune ca intodeauna( lasand la o parte placerile superficiale/de suprafata, firesti subiectului)pentru a ne face mai buni/mai capabilimai stiutori, mai increzatori ca " Vezi ca se poate/exista/ este bine/avem. Deci cautati si veti dobandi "
Nu sunt modest, si nu consider ca cineva-i laudaros, ( cu mici exceptii, exagerarile) si vorba Zeitei,"" de ce sa nu te bucuri ca omul vrea sa se bucure"" deci de ce sa-i zici mai laudarosule/taci

petru b./Cluj

| N538961518 a răspuns:

Omul este mandru si competitiv

| Filip23 a răspuns:

Am citit intr-o carte( o superpsihologa) despre motivatiile actelor umane, si le pusese intr-o piramida: jos nevoile de baza, pe urma siguranta, mai sus cultura, divertisment si in varf ''nevoia de stima". Si cocosul, daca e tatic la el in curte mai simte o nevoie: se urca pe un gard, un cotet ceva... E nevoia de a domina peisajul, mediul...

| DenissaDeea a răspuns:

Cred ca asta tine de caracterul omului de a se lauda...

| Adry a răspuns:

Din prostie dar sa-ti spun si de ce. Faptul ca unu se lauda cu bogatia lui nu intereseaza pe nimeni si isi va degrada imaginea pe care o are. Isi va atrage asupra sa numai lingai fiindca prietenii se vor satura de povestilor lui cu limuzine.
Eu zic ca la calitati ar trebui sa le demonstrezi nu sa te lauzi cu ele. Sunt si locuri unde ar trebuie sa te "lauzi" dar trebuie sa o faci diplomat (de ex. la interviu pentru un job).

| cely a răspuns:

Din complex sau din prostie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi doresc sa se simta importanti si se lauda cu realizarile lor, de obicei, exagerandu-le sau cu calitati pe care ar dori sa le aiba. doresc sa fie invidiati si pretuiti tocmai pentru ca sint niste laude nemeritate. numai aceia se lauda care nu sint ceea ce vor sa para.

| ankhlgr a răspuns:

Pentru ca acest lucru le creste considerabil stima de sine, mai ales dupa ce primesc un feed-back pozitiv din partea celorlalti, dupa ce isi etaleaza calitatile. Personal consider ca daca ai motive bine intemeiate, daca ai realizat intr-adevar ceva sau ai un talent care te face special, diferit de ceilalti lauda-te, .atunci e bine sa o faci. Modestia e o prostie.