| ParanoidKidu a întrebat:

Toate calitatile si realizarile mele si ale voastre se datoreaza numai lui Dumnezeu? Eu nu cred in asa ceva ca este o prostie, deoarece eu am muncit cel mai mult sa obtin ceea ce am si nu Dumnezeu

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La cat pare sa fie de ranchiunos Dumnezeu asta, cred ca trebuie sa zici mersi ca nu ti-a dat vreun branci. Necum sa te mai si ajute.
Ma uit la "crestinii" astia care-o ard pe-aici: "Dumnezeu i-a omorat pe aia...D-zeu i-a scufundat pe ailalti". Te si miri de ce dracul s-a mai chinuit sa creeze lumea daca acum i s-a pus pata pe ea si o distruge. En-gros sau en-detail, nu conteaza.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Noi nu avem nici un merit ca suntem sanatosi, avem putere de munca, un loc de munca bun.Cu ce suntem mai buni ca cei care sunt bolnavi psihic, sau cei cu dizabilitati, ca cei care nu au un acoperis deasupra capului? Eu Ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pentru tot ce am.

| EmaS a răspuns:

Eclipse
Nu Dumnezeu a invatat pentru tine toata noaptea, dar El ti-a dat intelepciune ca sa poti sa inveti.Am avut o colega care a dorit cu toata fiinta ei sa termine facultatea, dar din pacate a luat-o razna si nu a putut continua.Nu avem merite deosebite pentru ceea ce suntem.Noi ne facem partea noastra, iar Dumnezeu isi face partea Lui.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Spune-mi ce ai tu datorita meritelor tale? Ma refer aici la sanatate,la intelepciune, la faptul ca te-ai nascut intr-o familie, ca ai avut un acoperis deasupra capului.Cum ai contribuit tu la toate acestea?

| cristi202 a răspuns:

Daca El nu te pazea si unul baut cu masina ar fi dat peste tine cind ai trecut vreodata strada, lasindu-te infirm, incapabil de a mai face ceva prin puterea ta, crezi ca acum te mai laudai cu ce ai fost in stare sa faci?
E doar un exemplu. Pot fi multe alte exemple. Poate fi o boala cronica sau incurabila. Poate fi cineva drag de care ai fost f legat si disparitia lui (ei) te-a devastat. Sunt multe, si nu ne convine noua cit sunt de multe situatiile care pot pune capat muncii noastre de a obtine ceva doar intr-o clipa. De aceea ortodocsii au acel salut atit de frumos: " Doamne-ajuta!". Viata e dura, tu, cu toata munca ta si cu reusita ta, esti doar un caz rar, caci nu toti reusesc sa faca ce si-au propus, si de aceea multi realizeaza nevoia de ajutor din partea Lui.
Ma tem insa de un lucru. Azi esti atit de sigur pe tine, crezind ca totul se datoreaza tie. Ce vei face cind toata lumea ta va cadea, si un necaz cumplit te va lovi? Dumnezeu sa te pazeasca de asa ceva, insa fiecare om are sanse mari sa treaca printr-o problema grava cel putin o data in viata. Ce vei face atunci cind necazul te va lovi, si vei realiza ca nu vei putea face nimic, ca lucrurile te depasesc si ca tot ce ai muncit se duce de ripa? Daca nu vei constientiza atunci cit de mic esti de fapt si ca oricind viata iti poate oferi si surprize neplacute, pe linga socul datorat problemei, vei avea parte si de un soc interior, pentru ca nu vei intelege de fapt ce se intimpla, nu vei putea realiza ca viata e altfel decit crezi tu, si ca de fapt ceea ce tu ai putut sa faci e rodul anumitor imprejurari, pe care tot bunul Dumnezeu le are in mina Sa, si nu numai a muncii tale proprii.
Pacat insa ca nu vezi ceea ce e mai frumos in lumea asta - faptul ca El ne tine in tot ce facem. Eu eram tipul de om slab, pe care nu te poti baza, pentru ca nu stiam sa ma descurc in nici un fel pina nu L-am cunoscut pe El si i-am cerut ajutorul, si de atunci reusesc in tot ce imi propun, si ar fi nedrept sa spun ca eu cu puterile mele am reusit ceva cind de fapt El m-a ajutat si mi-a schimbat intreaga viata. Dar, desigur, cind ai o personalitate puternica si te poti descurca de unul singur, e mai greu sa vezi ca mai exista si un Dumnezeu care te sustine in ceea ce faci.

| cristi202 a răspuns:

@Eclipse:
Da, nu Dumnezeu a venit toata noaptea sa invete pentru tine ca sa iei examenul, e corect spus asa, insa nu e spus totul. Daca la acel examen erau citiva care ar fi luat note mai bune ca tine (putea sa fie pe drept, sau pe nedrept, situatie tot mai des intilnita la noi la romani), si tu, cu toata noaptea ta invatata, ai fi picat primul, ce ai avea de zis? Da, ceea ce faci, cel mai adesea in viata, conteaza enorm, dar la fel de enorm, ca ceea ce faci sa ramina, sa aiba valoare, depinde si de multe imprejurari, pe care Dumnezeu le tine in mina Sa. Asa ca, daca ai luat examenul, da, se datoreaza faptului ca tu ai invatat o noapte intreaga, dar mai ales faptului ca Cineva acolo sus a ingaduit sa nu se bage altii inaintea ta.

| wales a răspuns:

" Așa zic toți oamenii care nu-L cunosc pe Dumnezeu; " casa mea, serviciul meu, truda mea, mașina mea, banii mei, sănătatea mea etc ".
Apropo, dacă ai ocazia să mergi la un spital oncologic. Acolo acest termen " al meu " nu mai face parte din prima linie de priorități. Acolo toate prioritățile vieții pe care le-ai avut odată, se schimbă. Acolo nu contează cine sau ce ai fost. Acolo ai un singur nume " BOLNAV ". Pentru acei oameni viața are un alt înțeles, valorile se schimbă. Acolo nu dorești altceva decât sănătatea de altă dată și gata să accepți că Dumnezeu te-a vindecat de cumplita boală.
Mulțumește-i Lui Dumnezeu că ești sănătos.

| ramona30 a răspuns:

Corect, subscriu si eu la afirmatia ta. Problema este ca avem multi lenesi care au impresia ca aceasta viata nu conteaza si o asteapta pe urmatoarea.

| Angel0 a răspuns:

Pai, nu o sa dureze.Ai sa vezi.

| FucktheSystem a răspuns:

Crede-mă și eu m-am săturat de genul de oameni care zic că tot ce au reușit este datorită lui Dumnezeu.AR fi frumos să face ujn experiment.
Să zicem că un credincios are un examen și în loc să învețe se roagă. O să ia notă mare?
Să zicem că un credincios e bolnav. Daca se roagă o să-l vindece Dumnezeu. Eu nu prea cred, poate doar dacă e o răceala și trece de la sine.
Și tot așa, lista exemplelor continuă.
Oricum sănătatea nu îi e datorată lui Dumnezeu, nu lui trebuie să i se mulțumească ci doctorilor care au vindecat bolnavul, eventual familei care l-a sprijinit.

| MMihai a răspuns:

Ai dreptate că nu a venit nici un Dumnezeu să muncească, alături de tine!

| Klepto a răspuns:

Da, is un urat, prost, egoist, porc, nesimtit, ciudat, chiar vreau sa fiu facut dupa chipul si asemanarea lui Merlin de ceruri.Da, toate defectele mele se datoreaza Lui, dau vina pe El asa cum dau vina pe Mos Craciun ca n-am primit acel ponei acum 20 de ani.
Desigur ca o sa vina si adoratorii, care o sa zica multe lucruri:
"Fara El nu existai acum, el te-a inzestrat cu abilitatile necesare sa reusesti, esti un diamant neslefuit in mana marelui creator, doar cu El si prin El a fost posibil ceea ce ai realizat tu."
@ardnaxur1961 Si eu cand ma plictisesc ard furnici cu lupa, de ce sa nu se joace si Merlin de ceruri, it's family fun!

| Jeremy1 a răspuns:

@andrasstefan, nu mai delira. Inca de pe vremea grecilor antici, si ma refer aici la pieroada lui Hipocrate, se cunostea faptul ca bolile isi au origine patologica si nu au nicio legatura cu misticul/supranaturalul. Eu unul cred ca e de rau cand ai o mentalitate mai inapoiata de 2000 de ani.
"Banuiesc ca ai si copii.Sa fie meritul tau?" Ce trist ca inca nu stii cum se fac copiii. Atunci cand se naste un copil, meritul este: in primul rand al cuplului, barbatului pentru sperma si femeii pentru ovul, iar apoi medicilor care (in mod normal) se asigura sa aduca pe viata un copil in cea mai buna conditie de sanatate.
Ai vazut la televizor cazuri cu parinti care cu greu au reusit sa faca un copil, iar atunci cand a iesit a avut probleme? Ai vazut ca acei parinti sunt foarte religiosi? Asta pentru ca persoanele foarte religioase sunt foarte inchise la minte in ce priveste sexualitatea, incepand sa se ocupe de asa ceva dupa varsta adolescentei, ceea ce nu e normal. Astfel, majoritatea persoanelor se confrunta cu tulburari sexuale. Got it? Ei isi fac singuri problemele si apoi tot ei se plang.
Am cateva sfaturi pentru tine:

1. Deschide-ti mintea, ba!
2. Deschide un manual de romana!
3. Daca nu ai de gand sa indeplinesti cele doua puncte de mai sus, lasa-ne. Suntem in secolul 21, nu in perioada antichitatii. Ne jignesti cu prezenta ta.
4. Dumnezeu este doar un personaj mitologic, la fel ca Zeus, Anubis, Allah si asa mai departe.

@AlexandruloveEvanescene, da. Toate calitatile tale si realizarile tale ti se datoreaza in totalitate. Tu ai muncit pentru ele si nimeni altcineva.

| Jeremy1 a răspuns:

Wooden, acum ai realizat asta? big grin

| andrasstefan a răspuns:

Hm prietene, iti pot da si tie dreptate insa doar in proportie de 90%. Majoritatea oamenilor considera ca realizarile lor sunt fara interventia lui dumnezue.Adevarat, insa daca Dumnezeu tiar da un cancer sau daca te-ai fi nascut orb, sau daca ai fi ramas cu niste sechele psihice crezi ca ai mai fi putut ajunge la asemenea performante? Deci multumestei lui Dumnezeu ca esti ok.Cat despre munca ta pina si Dumnezeu a spus CINE NU LUCREAZA SA NU MANANCE dar a mai spus si FERITIVA SA SPUNETI CA TOT CEA CE FACETI, FACETI PRIN PUTEREA VOASTRA.Cred ca are dreptate.Bafta amice si la mai multlove struck.Calitatile nu sunt innascute dar unele din abilitatile tale da. Unele le inveti pe parcurs altele le ai in tine.Gandestete ca viata ta nu este curmata si astfel poti face cea ce tiai promis.Si inca ceva:IN CLIPA IN CARE ESTI PE PATUL DE MOARTE CHIAR NU MAI CONTEAZA NIMIC.Deci lupta pentru visul tau,fa mult bine dar nu te arunca asupra ideii ca tie ti se datoreaza totul fiind ca de fapt tie nu ti se datoreaza nimic. Teai nascut ca sa ajungi pe acest pamant la adevarata ta capacitate si sa faci ceea ce tiai propus, dar asa cum am spus, daca viata ta ar fi fost curmata nu ai mai fi ajuns unde esti acum.Banuiesc ca ai si copii.Sa fie meritul tau? respect prietene.

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Calitatile le avem fiecare pentru a ne forma personalitatea, iar realizarile le avem datorita muncii pe care o depunem.
Nu a invatat Dumnezeu pentru mine toata noaptea ca sa trec examenul.
Bye!

| picolini a răspuns:

E adevarat tu ai muncit pentru tot, insa nu ai fi realizat nimic fara ajutorul Lui. Forta, intelepciunea, El ti-a oferit-o. Nu ai fi avut nimic din ce ai daca nu era El. Si ar fi bine sa multumesti pentru asta pentru ca nu stii niciodata cand poti sa pierzi totul.

| ParanoidKidu explică:

@Sabiina Majoritatea românilor sunt atât de visători şi creduli încat te ingrozeşti, in loc sa-si foloseasca mai mult ratiunea decat in religie.Eu nu prea cred in Dumnezeu pentru ca nu exista nicio dovada ca m-ar fi ajutat vreodata.

| Sabiina a răspuns:

Nu, nu el a muncit. El ti-a dat puterea sa muncesti.happy Te`ai gandit la asta?happy

| A3tius a răspuns:

Munca e a ta si vointa si rezultatele, dar mai presus de toate, omul este creatia lui Dumnezeu (nu spun in a 6-a zi etc cium zice Biblia), caci totul este creatia lui Dumnezeu. Si totusi, chiar crezi ca fara credinta poti realiza ceva? Doar cu truda si pereseverenta?
Iar despre calitatile tale, crezi ca sunt imbinate aleatoriu? Oare... genele materne se combina cu cele paterne ABSOLUT arbitrar? Gandeste-te la asta.
Si inca ceva, realizarea ta este a ta, dar tu, la randul tau, esti realizarea lui Dumnezeu. Asa ca eu chiar consider ca dupa o treaba bine facuta, nu strica sa-i multumesti lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate ti se datoreaza! tu singur iti faci viata, nu poti sa stii rezultatul chiar pentru fiecare actiune.
Pe mine ma amuza forta divina care-mi urmeaza pasii si ma ghideaza in acelasi timp.*tasteaza de la volan pe un Nokia, intra cu masina in copac, Dumnezeu e happy*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum poti fi atat de trudit incat sa crezi ca Dumnezeu iti va lua meritele.ba prosti mai santeti unii cand faceti pe filozofii aci fara sa ganditi.si daca maine mori toate ale tale cui vor ramane? maine Dumnezeu iti va chema sufletul la el.ce naiba faci? dar daca nu puteai munci fiindca, erai bolnav.invalid,retardat,cine avea grija de tine? parintii,societatea,rudele,etc.dar de ei cine avea grija? uite au sarit alti idioti crescuti in puf sa te sustina, care cred ca papica vine din frigider sau ca parintii sant obligati sa-i creasca si sa le bage sub nas toata viata, iar ei doar sa huzureasca.nu-mi doresc decat sa va primiti palmele cuvenite de la viata,si sa fiu langa voi cand veti spune; Doamne,iarta-ma,odihneste-mi parintii impreuna cu dreptii,da-le sanatate copiilor mei si noroc in viata, iar pe mine intareste-ma sa pot munci, si fi util si sa nu devin o povara pentru altii.viata lunga si plina de realizari.cu Dumnezeu impreuna necredinciosilor caci nici un fir de par nu se misca fara voia lui.fiindca si firele acelea ne sant numarate.

| anonim_5339 a răspuns:

Da dar ce zici daca Dumnezeu te-ar fi creat fara maini si fara picioare si tu n-ai mai fi putut face nimic ce spuneai? Unii oameni ar trebui sa pateasca asta ca sa nu-si mai puna intrebari ca astea si sa nu mai aiba gandiri asa superficiale si proaste. Fara Dumnezeu tu nu aveai nimic, El iti da totul si eu te sfatuiesc sa-I multumesti, pentru ca asa cum iti da iti si poate lua.

| Ioana14_2226 a răspuns:

Nu uita ca esti o creatura de-a lui Dumnezeu si toate calitatile pe care le ai vin de la Creator(adica de la Dumnezeu).