| anonim_4396 a întrebat:

Sa pesupunem ca esti intr-o conversatie cu un strain care iti insulta poporul si incepe sa se laude cu realizarile poporului sau. Tu ce ai sa-i spui despre Romania si realizarile acestei tari astfel incat sa-i schimbi parerea?

4 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Depinde din ce țară e respectivul.
Dacă e din Germania, Austria, Anglia, Suedia...i-aș da dreptate.
Dacă-i de printr-un trib din fundul Africii, îi spun că nu-mi pasă de bătătura lui împuțită.
Și nu aș vrea sa-i schimb părerea. Pentru ce să îi scimb părerea? Chiar nu-mi pasă de ce părere au alții despre mediul geografic și cultural din care fac și eu parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca tot ai deschis subiectul, citeste acest articol:

http://cersipamantromanesc.wordpress.com/......timii-ani/

| MySelf94 a răspuns:

Mai bine sa nu ii iei in seama, daca tu stii adevarul despre tara asta, iar respectivul habar n-are probabil nici macar unde se afla tara lui pe Pamant, nu se merita, sti foarte bine probabil cat de valorosi sunt romanii, si cate valori au plecat de la noi in strainatate, asa ca aia care au de comentat sa ii vada de treaba ca nu stiu ce ne poate capul.

| andrei575 a răspuns:

Zii ca tara noastra a purtat multe razboaie si victorii; dai exemple(poate si poze)despre monumentele din Romania care s-au construit de demult. Exemplutonguealatul Culturii(Iasi); Arcul de Triumf(Bucuresti); Monumentul de la Podul inalt(Vaslui); Cazinoul de la Constanta(Constanta) etc.