| guralivul a întrebat:

De ce lucrurle rele li se intampla oamenilor buni?!?

Răspuns Câştigător
| CenturyChild a răspuns:

Lucrurile rele nu li se intampla doar oamenilor buni ci doar lucrurile rele care li se intampla oamenilor buni sunt mediatizate si pentru ca oamenii carora li se intampla acele lucruri ni se par buni. Daca am privi per ansamblu tuturor li se intampla lucruri rele, fie ca e un om bun sau nu. Intrebarea care ai adresat-o are mai mult o tenta pesimista decat reala ( de ce numai mie? de ce eu? etc)

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Se intampla si oamenilor 'rai', doar ca ei nu fac atata tam tam.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lucrurile rele se intampla tuturor, ca si lucrurile bune. Numai ca suntem obisnuiti sa ne credem buni, cei mai buni si sa ni se para ca cele mai rele lucruri ni se intampla numai noua.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Dumnezeu stabileste criteriul pentru "bun". Biblia ne cere sa ne comparam cu standardele lui Dumnezeu, pe care El le-a hotarat in Biblie. Pacatul este "orice" neascultare fata de oricare dintre Legile lui Dumnezeu.Pacatul este mai mult o slabiciune morala sau un handicap etic:el ne face morti din punct de vedere spiritual. Asta inseamna ca inimile noastre (firea nostra) sunt corupte si inclinate spre rau.
Pacatul a intinat orice fata a lumii noastre, fiind acum o lume in intregime si in mod fatal disfunctionala.
N-ar trebui sa ne surprinda faptul ca se intampla lucruri rele intr-o lume inflitrata de pacat. Lucrurile rele sunt adesea produsul pacatului.
Deciziile gresite pe care le luam, mai ales decizia de a pacatui, conduc la lucruri rele... facute cu propria mana.
In aceasta lume infestata de pacat diavolul se bucura de o influenta semnificativa.
Alteori, lucrurile rele se intampla pentru ca ele reprezinta judecatile lui Dumnezeu pentru anumite pacate specifice. Dumnezeu hotaraste uneori sa faca dreptate imediat, raspunzand cu dreptate unor oameni care Ii violeaza legile.
Lucrurile rele uneori doar par a fi rele. Dumnezeu binecuvanteaza pe cei care ii iubeste folosind greutati, pentru a-i duce la maturitate.
Ne intrebam de ce cineva apropiat sau nu si-a pierdut copilul de leucemie...Nu vom sti niciodata...nu vom intelege de ce e intampla anumite lucruri. Anumite lucruri ne raman ascunse...asta inseamna ca nu stim si nu vom sti totul.
Lucruri bune se intampla unor oameni rai, pentru ca Dumnezeu este bun, rabdator si plin de mila-Dumnezeu ofera ajutor omului atunci cand are nevoie. El ajuta pe cel pacatos sa se indrepte.
Atunci cand ne plangem lui Dumnezeu din cauza lucrurilor rele care se petrec, arata cat de mult a distorsionat pacatul gandirea noastra.
Insusi Dumnezeu intreprinde o operatiune de salvare pentru a mantui omenirea din rautatea lor si noi, oamenii de a avea parte de o viata vesnica si lipsita de rautati.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Lucruri rele se intampla la toata lumea, doar ca la unii mai mult iar la altii mai putin.

| hashe86 a răspuns:

Pentru ca sa le fie testata bunatatea. iar cu cat trec prin mai multe experientze pe care le depasesc cu bine, pastrandu si credintza si incredreea cu atat se desavarsesc mai mult ca "oameni buni".

| eeeeeeeeee a răspuns:

Nu stiu, dar stiu ca fiecare se intreaba asta gandindu-se la persoana lui.

| maryana5 a răspuns:

Pentru ca oamenii buni sunt supusi de Dumnezeu la multe incercari straight face sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Din simplul motiv să bunătatea nu este apreciată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca toti ati trecut cu adevarat prin asa ceva, dar acum cateva luni mi-a murit cineva foarte apropiat in accident de masina si stiu ce inseamna sa suferi cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu il incearca sa vada daca e bun intr-adevar.