| florin1979 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor buni nu prea au noroc in nici un domeniu(dragoste cariera etc) iar cei mai rai au? oare persoanele rele sunt ajutate mai mult de dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca esti bun in ziua de azi, esti luat de prost. E ceea ce experimentez cu sotia mea. Amindoi incercam sa fim buni fiind credinciosi, si multi ne iau de prosti, chiar si dintre cei din familiile noastre. Daca vrei sa fii bun, acest lucru presupune sacrificii, deci nu mai poti avea chiar ceea ce iti doresti, daca insa vrei sa fi rau, poti obtine tot ce vrei pe cai mai putin corecte. Nu poti numi noroc inselatoria, furtul sau altele din acestea. Insa rau fiind, e mai usor sa ai "noroc" folosindu-te de ele. Deci nu e dupa noroc, ci dupa cum face fiecare prin natura sa.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De unde teoria asta ca omul bun nu are noroc si cei rai au? Oameni care izbandesc sunt, bataiosi, practici, hotarati, ambitiosisi si luptatori in acest hatis al vieti, ceilalti sunt predispusi catre lene, contemplare, lasa-ma sa te las, ce-o vrea Dumnezeu etc. Nici unii nici ceilalti nu sunt porniti din fire spre rau, dar sunt opusi unii altora. Ii vezi undeva in mod expres pe cei buni sau rai?

| mihaibrasov a răspuns:

Nu cred ca gandesti corect. Binele si raul sunt lucruri relative, iar Dumnezeu ajuta, dar nu-ti baga in traista.

| syme a răspuns:

Da, eu cred că Dumnezeu îi ajută foarte mult pe oamenii răi. Îi ajută atât de mult încât se pare că atunci când a murit pe cruce, a murit tocmai pentru acești oameni și nu pentru cei „perfecți". Acum o întrebare la care ar trebui să răspundem este dacă există acești oameni buni de care vorbești tu. Pentru că este clar numai că unii oameni fac mai puțin rău decât alții, însă acest lucru nu înseamnă că există vreun om care nu face rău deloc.
Și sigur că da, Dumnezeu ajută și oamenii mai răi.
Însă tu vorbești despre noroc, și se pare că atunci nu mai are sens să fie ajutați de Dumnezeu (dacă este vorba pur și simplu de „noroc"). Dar hai să presupunem că „noroc" înseamnă de fapt „succes". Și poate atunci vom avea un răspus. Pentru că dacă este vorba de oamenii mai răi, atunci oamenii mai răi vor folosi chiar și mita pentru a avea succes în carieră. Dacă este vorba de dragoste, iar ei sunt cu adevărat răi cum spui, atunci se pare că nu este vorba de dragoste la mijloc, ci tot de un fel de teatru și prefăcătorie specifice oamenilor răi (dacă ne referim la termenul folosit în întrebarea ta). Pentru oamenii răi de obiecei succesul în dragoste nu înseamnă o familie stabilă și fidelitate (de ce nu ar fi buni atunci?). Pentru oamenii răi poate că succesul în dragoste nu înseamnă mai mult decât numărătoarea de flori (vezi piesa de la Voltaj: „din floare-n floare").
Așa că se pare că începem să nu mai avem termeni clari. Eu spun simplu că oamenii sunt cu toții răi și că succesul nu este succes atunci când la mijloc este mita, prefăcătoria și parșivitatea. Așa că nu cred că oamenii de care vorbești tu au succes în adevăratul sens al cuvântului. Cred că dintre un om care a vrut să intre pe un post în mod cinstit și altul care i-a luat locul folosind mita, omul de succes este cel cinstit și care nu a ajuns pe locul respectiv, iar cel care a eșuat este tocmai cel care a luat locul prin mită.
Tu ce fel de om ești, Florin?

| Razvan a răspuns:

Sa ramanem totusi la bazele realitatii. Oamenii buni in general au un caracter mai permisiv altfel spus se lasa adesea calcati in picioare si isi rateaza sanse importante pentru ca sunt facuti slugarnici.Asta e firea lor.Acum se numeste solidaritate.Ma rog. Oamenii rai isi urmaresc constant scopul, indiferent ca trebuie sa calce peste cadavre pentru a ajunge in fata.Aici nu e vorba de noroc vs ghinion ci de capacitatea de a te descurca in orice situatie.Fii bun, dar nu-i lasa pe altii sa creada ca poti fi doar bunwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este asa, doar ca exemplele bune sunt putin mediatizate, pe cand cele negative sunt supermediatizate si de aici impresia ca sunt mai multe. Nu, persoanele rele nu au ajutor divin, ele se ajuta singure prin tertipuri si lipsa de scrupule. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Oamenii considerati buni au mai putun tupeu, asteapta sa li se recunoasca meritele; cei rai isi iau singuri tot ce le trebuie fiindca sunt mereu in fata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bunătatea este luată drept prostie şi de aici tot infernul.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Uneori da, ca sa pacatuiasca mai mult si sa merite o pedeapsa mai mare.

lolita
| lolita a răspuns:

Iti zic eu de ce unele persoane nu au noroc: deoarece nu au initaiativa, asteapta ajutor divin in timp ce ceilalti actioneaza. am invatata ca nimic nu cade din cer si eu nu cred in noroc, norocul si-l face fiecare. roaga-te tu la dumenzeu sa-ti dea bani dar stai si staie frunza la caini, cred eu ca este imposiobil, sau roaga-te ca "ea" sa faca primul pas si cel mai probabil vei ramane singur si exemplele pot continua. am vazut o mutluime de persoane care se vaita ca nu au noroc, asta credeam si eu pana acum cativa ani(destui ani) pana intr-o zi cand am realizat ca daca nu misc un deget este imposibil ca lucrurile sa-mi mearga bine.

| Zenithf a răspuns:

Da, persoanele rele sunt "ajutate" de dumnezeu. De dumnezeul acestei lumi. Stii ca si pe Isus, atunci cand a fost in pustie si a postit, dumnezeul acestei lumi i-a zis ca daca Se inchina lui, el ii va da toate imparatiile lumii? Daca asta a fost cu putinta pentru Satana, atunci ii este cu putinta si sa isi ajute odraslele.
Pace

| Catalion a răspuns:

Persoanele rele stiu cum sa fie smechere si se folosesc de tot felul de lucruri nu tocmai ilegale si obtin ce vor.

| DanielJackson a răspuns:

Nu-i ajuta dumnezeu, ii ajuta celalalt. iti recomand sa citesti eclesiast, din biblie.

| Miauti a răspuns:

Intrebare pe care doreai sa o pui era de ce prosti au noroc iar destepti nu.
Raspunsul era simplu prosti cred mai mult in divinitate fata de un intelectual care cauta raspunsuri logice si stiintifice.

Iar ca sa iti dau raspunsul si la intrebarea ta este ca omul rau degeaba are noroc pentru ca el va suferi cel mai mult de exemplu mor fii lor in acidente...
Persoana buna stie bine ca nu are nevoi de noroc odata ce divinitatea are grija de el.

Un alt raspuns este ca divinitatea buna incearca sal indrepte pe cel rau iar divinitatea rea pe cel bun. (cred ca ai inteles)

| Aiicha a răspuns:

Pentru ca persoanele 'rele' se folosesc de mijloace nu tocmai ortodoxe pentru a-si indeplini telurile, adica nu le pasa pe cine calca in picioare pentru a fi ei fericiti.
Oameniilor 'buni' le pasa si de cei din jurul lor, se vor gandi intai la ceilalti si apoi la ei.Vezi diferenta? Oamenii 'rai' vor fi mereu egoisti, nu vor tine cont cine le sunt prieteni sau nu.

| dragutzyka29 a răspuns:

Cu siguranta nu sunt ajutate mai mult dar trebuie sa fii mai intepat (stiu asta din experienta)
sper ca te-am ajutat

| Noaptea a răspuns:

Oamenii buni asa au fost educati, li s-a impregnat creierul de mici cu bunatate, frumos, bun simt. Cu timpul sunt determinati sa devina slugarnici si sunt mai toleranti cu tot ce se intampla in jurul lor. Cei rai la randul lor, asa sunt crescuti, cu mai putina afectiune, cu multa raceala, sunt mai rationali. Cei rai sunt de mici invatati sa nu fie dependenti de cei din jurul lor, sa se descurce singuri, sa-si ia tot cei mai bun doar pentru ei. Ei nu cunosc ce inseamna generozitatea sau altruismul. Tot ceea ce dobandesc material sau spiritual, cunostinte etc., vor pastra doar pentru ei. Sunt egoismul intruchipat, zgarcenia impinsa la extrem. Si le este bine asa atata timp cat pot profita din plin de bunatatea celorlati. Esti bun, esti prost! Ai grija cum esti! Incearca sa te schimbi acum, cand constientizezi ce se intampla in jurul tau. Sarlatani si profitori intelepti vei intalni la tot pasul. Se mai spune ca "toti iti vor binele". Ai grija, nu-i lasa sa ti-l ia!

| Klaudyw3 a răspuns:

A sustine ca dumnezeu ajuta mai mult pe oricare dintre aceste doua categorii e ceva ridicol pana la proba contrara. Datorita faptului ca suntem rai sau buni nu trebuie sa ne facem iluzia ca Dumnezeu ne va ajuta mai mult sau nu. Principala cauza e lipsa curajului, increderii in sine. Lipsa capacitati de a merge la sef si a spune eu vreau o marire! Din pacate eu fac parte din categoria celor mai putin curajosi sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele rele nu sunt ajutate in niciun caz mai mult de Dumnezeu.Majoritatea oamenilor buni isi savarsesc actiunile in limita bunului simt, a bunatatii lor.In schimb oamenii rai trec peste orice sa ajunga unde vor.Si ajung. Dar asta nu e permanent.Roata se va intoarce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai vazut oameni buni? si care sunt aia rai? daca cel rau are noroc in dragoste inseamna ca stie sa iubeasca.deci nu e rau. iar cel bun, daca nu are nici un fel de succes, inseamna ca e rau el.doar nu vrei sa spui ca Dumnezeu este al celor rai, si satan al celor buni? ca eu nu vreau sa spun ca satan isi ajuta slugile mai mult decat isi ajuta Dumnezeu robii.satan nu ajuta decat spre distrugere. iar Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru, pentru a alege, cum sa fim; buni sau rai, spre inaltare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti oamenii au aceeasi sansa de reusita. Treaba e ca unii sunt mai tupeisti, se adapteaza mai repede sau apeleaza la toate metodele posibile care li se ofera. Norocul n-are nicio legatura cu reusita in viata, si continui sa cred ca, in ciuda coincidentelor si norocului, oamenii sunt cam lenesi si lipsiti de idealuri de nu reusesc sa se cultive.