| andri22 a întrebat:

Daca noi suntem buni la suflet si credinciosi, atunci de ce ni se intampla mereu lucruri rele?

Răspuns Câştigător
| Broadband a răspuns:

Am pus intrebarea asta unui preot si nici el nu a stiut prea bine sa-mi raspunda.mi-a zis ca din cauza pacatelor noastre, pacatuim in fiecare zi si Dumnezeu ne pedepseste..nici nu stiu ce sa zic. eu cred ca asa se intampla, asa e sortit

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deoarece adevarurile subiective nu pot influenta adevarurile obiective, decat prin efect Placebo sau Nocebo, iar aici nu are implicatii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu ti se intampla lucruri rele.
Doar ca esti plin de convingeri negative.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

1.Pentru ca nimeni nu e pe deplin bun la suflet si credincios.
2.Pentru ca relele astea nu se intampla ca o pedeapsa, dar tindem sa le asociem pedepsei.

Relele sunt simple circumstante ale alegerilor noastre din trecut sau din prezent care nu corespund si nu se suprapun exact pe prezent si pe situatia in cauza.
Relele se intampla tuturor. "Buni" sau "rai".

Nu va mai diferentiati atat de restul oamenilor. Nici unul dintre noi nu e mai presus de altul.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca nu va protejeaza nimeni, totul este in mintea voastra...

| ElenaSA a răspuns:

Peste tot se intampla lucruri bune sau rele.Chiar si celor care fac bine.Sunt si situatii din care e nevoie sa invatam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElenaSA):

Sa vedem cum inveti cand iti cade o caramida de pe bloc in cap din vina altuia.

| ElenaSA a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate.Eu discutam din perspectiva spirituala.E o situatie care tine de caracterul si responsabilitatea unora.

| Maxim96 a răspuns:

Judecatile Domnului sunt nepatrunse de mintea omeneasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul te testeaza cand copilul tau se naste cu nu stiu ce boala si moare la o ora dupa nastere.
Ah dar stai ca pentru raul parintilor mei eu sa am 100 de boli. Pentru ca eu i-am ales laughing.
Credinta asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spun asa! Fiind-ca toti au parte si de bine si de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinciosi dar nu voi sunteti cei care respectati acele dogme si traditii urate de Dumnezeu>?

| BlackSulphur a răspuns:

Shit happens man!
Cred ca nu mai este nimic de zis.

| kira30 a răspuns:

Domnul stie ce ai facut, ce faci si ce vei face, dar te testeaza pe tine pentru ca viitorul tau nu e scris in piatra.
Domnul iti da lectii de viata in fiecare zi fara ca tu sa-ti dai seama.Trebuie sa fi pregatit pana in ceasul mortii.

| Krokodil a răspuns:

Fiindca degeaba crezi in ceva ce nu exista.

| sabrina103 a răspuns:

Dumnezeu spune ca numai El este bun. Nu face diferenta intre imoral si moral, intre ateu si religios. In schimb promite ca cei care il urmeaza desi vor avea incercari ca si ceilalti, ii va ridica(nu neaparat scapa tot timpul) cand vor cadea, iar in final vor fi cu El tot timpul.

| AnonimulxD112 a răspuns:

Uneori lucrurile rele se intampla deoarece ai facut rau cuiva dar in cazu tau poate doar tu crezi asta cu timpul iti vei da seama ca nu ti se intampla. Poate e o perioada mai dificila dar totul se va rezolva de la sine. Nu renunta la credinta pentru ca credinta te ajuta sa treci peste chiar daca ti se intampla lucruri rele. puppy dog eyes

| BornToDie67 a răspuns:

Ei nah, nu cred ca "mereu", doar uneori.Tocmai pentru ca asta face parte din obstacolele peste care trebuie sa trecem pentru a invata o lectie de viata, pentru a deveni mai puternici, pentru ca El sa vada cat de bine/rau facem fata diverselor incercari care apar. Cu totii avem propria calatorie pe care trebuie sa o cunoastem, sa o parcurgem, chiar daca ea nu este pe masura asteptarilor noastre.

| Irina1Irina a răspuns:

Toate la timpul lor! happy