| AvalohAlyn a întrebat:

De ce lumea e sclava banului și lucrurilor materiale precum și a dorinței persistente de a avea bani cat mai multi?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt nesiguri pe ei. Le e teama de viata, le e teama ca o sa ramana fara job, ca n-o sa poata sa-si creasca copiii, ca n-o sa mai aiba mancare etc. Iar aceasta nesiguranta si anxietate ii face pe oameni sa-si doreasca multi bani pentru ca ei au impresia ca avand bani o sa le rezolve toate nesigurantele si anxietatile de care sufera si o sa poata sta linistiti. Probabil nimeni n-o sa-ti spuna asta pentru ca oamenilor nu le place sa recunoasca dar toti suntem speriati. Asta e marele secret al omenirii. Toata lumea e speriata din diverse motive. Cand cineva o sa se comporte urat cu tine data viitoare aminteste-ti ca cel mai probabil a facut-o din propria frica si anxietate. Unii oameni sunt asa de speriati incat se comporta urat cu alti oameni ca mecanism de aparare. Practic nu suntem sclavii banilor ci suntem sclavii fricii care ne face sa ne dorim SIGURANȚĂ(care se obtine cu bani, cred unii oameni). Siguranta nu se obtine cu bani, asta e o trista iluzie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banul inseamna siguranta zilei de maine.

| TristanTzara a răspuns:

Pentru că așa e cel mai eficient, asta crează cel mai mult profit, și după cum știm acesta e idealul Capitalismului. Dacă toți consideră lucrurile materiale foarte importante, atunci sistemul, firmele, pot face tranzacții cu ei și să facă profit; deși nu-ți fă griji că și spiritualul poate fi comercializat mai nou. E pur și simplu tendința naturală a capitalului de a se extinde canceros.

Poate nu e o formulă pentru fericirea cât mai multor persoane, dar nu asta e ținta acestui sistem, ci profitul.