| Meптαʟıтч a întrebat:

De ce majoritatea dintre noi nu acceptă diversitatea? De ce vrem ca ceilalţi să fie aşa cum suntem noi? De ce ne vine greu să acceptăm că toţi ceilalţi din jurul nostru sunt diferiţi şi au cu totul alte opinii, alegeri, principii?

Exemplu :
-un credincios va încerca mereu să-l facă pe ateu să creadă în Dumnezeu şi invers.
Nu mă întrebaţi de ce am luat acest exemplu.

48 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Adevarul e unul singur, el nu e divers. Diversivitatea o pot accepta, dar pana la o limita, cand ea incepe sa ma calce pe bataturi, anuleaza corectitudinea, egalitatea, dreptatea, adevarul, nu mai e diversitate, ci anormalitate. Nu am nimic cu gusturile si faptele nimanui atata timp cat ele nu ma ingradesc pe mine.

| Meптαʟıтч explică (pentru Alphawolf):

De acord, dar cine impune normalitatea şi moralitatea?

| Alphawolf a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

O buna parte din normalitate si moralitate este impusa prin legi, insa nu am cum sa nu fiu de acord cu cea mai mare parte dintre ele, ele fiind constructive societatii, pastreaza ordinea, "egalitatea"(intr-un fel) si siguranta noastra.
Prin faptul ca crestinismul e in scoli, religia este peste tot in societate, etc ni se impune o normalitate, indirect dar sigur. Normalul, in general, este cel ce ni s-a bagat in cap, cu care ne-am obisnuit, moralul la fel.

| Klepto a răspuns:

Pentru ca suntem creatures of habit, pentru ca avem un confort zone mental si pentru ca orice ce nu corespunde cu preconceptiile noastre, in cartea noastra nu exista.
"Eu am dreptate, calea mea este cea buna, ce mi se potriveste mie este mirific si universal, si nimeni sa nu indrazneasca sa incerce sa-mi distorsioneze opinia mea, caci muncile lui sisif ar fi mai usoare."

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Klepto):

"Eu am dreptate, calea mea este cea mai buna(...)" - nu sint deloc de acord pentru ca, serios acum, cine ar putea fi atat redus si incuiat sa se ghideze dupa aceasta mentalitate care, se pare, este din categoria fantasy ce merge pe principiul "i'm always right and you're always wrong!", doar pentru ca nu vrea ( ca intervine ignoranta ) a accepta si alte idei venite din exterior, ca hai, nu-ti baga nimeni cu forta pe gat, dar omul cat traieste invata, nu poate ramane mereu la aceleasi pareri/idei intrucat cu cat acumuleaza mai multe informatii din diferite domenii acesta tinde in a-si mai schimba conceptia, regulile, judecata, prioritatileprioritatile, si deci si modul de abordare a unei probleme.

Cat despre mesajul acela din 26', abia acum imi fac timp sa-ti rasp., voi incepe cu: Nu te invinovati, ti-am spus sa n-o iei personal, dar probabil ca nici eu nu mi-am gasit corect persoana in fata careia sa-mi las demonii ( frustrarile) sa vorbeasca pentru mine.Nu ti-am reprosat nimic, parca ti-am spus asta deja, si de ce as face-o? Pana la urma n-are nimeni nici-o obligatie fata de mine, si eu trebuie doar sa ma obisnuiesc cu demonii mei, care-mi reamintesc de fiecare data ca sa nu-mi mai plang atat de mila ca oricum nu voi deveni cu nimic mai buna sau apreciata, si pe buna dreptate, primesc exact ceea ce merit de la viata si din partea altora, si daca primesc doar indiferenta si ignor, atunci asta e, nu sint deloc o pers. interesanta si atunci o merit, pentru ca am trecut de mult de etapa " toti sint impitriva mea, toti sint rai, eu sint doar o victima" si am inceput sa realizez ca singurii demoni cu care se poate confrunta omul intr-o viata sint propri sai demoni, adica proprile sale neajunsuri si dezamagiri, transformate mai tarziu in niste frumoase frustrari majore.Si am inteles ca nu vrei competitie, cine ar vrea? Dar trebuie sa-ntelegi ca indiferent cat de rau ai crede ca o duci, intotdeauna se va gasi cineva care o duce aproape la fel de rau, la fel de rau ori chiar MAI RAU, si trebuie sa accepti si sa te impaci si cu acest gand.Desigur, eu nu-ti cunosc viata, asa ca nu pot compara raul meu cu al tau, si nici n-as vrea ca doarbnu sintem la un concurs cu tematica " hai sa vedem cine o duce mai rau devil)".Si stiu ca te-am contrazis a 2-a oara, nu spun c-ai gusturi rele, nu ti le cunosc, asa ca prefer sa nu-mi dau cu parerea.Si stiu ca sint incapatanata si nu merita sa-ti bati capul cu mine, desi ai incercat un gest frumos, si anume sa-mi ridici moralul, si-ti multumesc frumos, chiar daca stiu ca ai spus-o doar asa, gestul a fost dragut si bine voit.
Si nu, nu sint in aprilie, de fapt, sint fecioara - daca incercai sa bati un apropo cu privire la zodia mea.
sad Oricum, pare rau pentru mica mea iesire, nu era neaparat legat de tine, mai mult are legatura cu majoritatea pers. din aria mea de cunoastere, ca neajunsul meu pe plan social nu se limiteaza doar la un singur om.

| Kaℓi a răspuns:

Din punctul meu de vedere, problema nu e ca ne dorim ca ceilalti sa fie asa cum suntem noi, problema e ca ii judecam dupa criterii ipsative. Ne luam pe noi etalon si discriminam ce nu ne seamana. Adica, daca eu nu cred/nu fac/nu mananc ceva, nu inseamna ca e de porc daca altcineva o face. Inseamna doar ca suntem diferiti si egali in drepturi de a alege ce ne place sau nu.
N-ar trebui sa ne identificam cu ceilalti, ar trebui sa respectam alteritatea ca un fapt pozitiv.

| RAY a răspuns:

Orice oaie va vrea ca cei din jurul lui sa fie ca el, adevarati oamenii sunt lupi si accepta diversitatea si gandesc singuri

| Mădă0611 a răspuns:

Diferit poate insemna periculos, fiecare are o parere buna despre el, putini se cunosc, iar daca tu esti bun si celalalt e diferit, trebuie sa fie rau, asta se aplica si in cazul credintelor religioase, desi acolo e mult mai mult, e ordinul sefului, dar cei care au scris biblia tot pe ideea "diferit = rau/periculos" au mers.

| sublime89 a răspuns:

Vrem sa fie toti ca noi pentru a ne simti normali si in siguranta. Omul e o specie sociabila, si avem nevoie de aprobare din partea altora. Asa simti cel mai bine ca faci parte dintr-o comunitate, si esti mai sigur pe tine si pe ideile tale in acest fel.

| Wøodenpints a răspuns:

Cine vrea ca toți să fie ca el, e un imbecil. Mi-ar fi groază să trăiesc într-o lume cu 7 miliarde de eu.

Și nu-i vorba că nu se acceptă diversitatea. Sau, să vorbesc în numele meu.
Îmi place diversitatea, însă mă enervează chestiile cretine din diversitate. Oamenii proști. Și mereu se întâmplă ca oamenii foarte proști să nu gândească ca mine. Dar am întâlnit și oameni proști care îmi împărtășesc unele idei.

Nu-i vorba că nu se acceptă diversitatea. Nu se accetpă mizeriile din diversitate.

Și dacă un om cu anumite convingeri religioase, fie că crede sau nu în ceva, încearcă să-i convingă pe alții să-i împărtășească religia sau absența ei, merită împușcat în splină și dat de mâncare la porci.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deoarece calcam toti prima Porunca dupa Biblia Crestina: avem tendinta sa ne credem Dumnezeu, toti sa ni se supuna. Porunca a fost data, nu intamplator, doar ca toti vrem instinctiv asa ceva.Ateul se crede Dumnezeu pentru ca vrea sa -si faca propriile reguli. Credinciosul tau nu e destul de Credincios, pentru ca calca alta porunca :sa nu judeci pe nimeni, ca sa nu te judece nici ei pe tine!
Trebuie sa fim smieriti si sa acceptam si pe cei din jurul nostru asa cum sunt.
E treaba lor ce 'cale ' au ales!
Si noi, care respectam' regulile cand ne convine ' gresim. Uneori sau foarte adesea!
De aceea au aparut religiile, ca sa faca, cat de cat ordine, in relatiile intre noi, interumane!
De aceea se considera ca trebuie sa credem intr-un singur Dumnezeu, cu acele reguli, ca sa putem sa nu gresim unul fata de altul.
Simplu!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ca sa completez!: exista situatii in care vrem sa ajutam pe cineva. Atunci trebuie sa redevenim Dumnezeu, pentru ei, sa-i aducem pe calea dreapta. Asa credem, cel putin. Pana ii scoatem din mizerie, fortam lucrurile, dar nu mai mult. Altii ii fac sclavi. E greu sa ma exprim mai mult, dar cred ca m-ai inteles. Daca nu te crezi Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant ortodox.si ma doare in paispe de atei.nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie si eu ma spal zilnic acolo. sant curat.rubrica religie abunda de atei idioti care intreaba de Dumnezeu ori ataca crestinii. daca tu vezi vreo postare de-a mea pe vreun site ateist, eu o mananc, o dau afara si o mananc iar.ei de ce nu fac la fel? ba? fraierilor? de ce nu va vedeti de treaba voastra? si va vedeti de a noastra?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

chitobagul: "... daca tu vezi vreo postare de-a mea pe vreun site ateist, eu o mananc, o dau afara si o mananc iar.ei de ce nu fac la fel? ba? fraierilor? de ce nu va vedeti de treaba voastra? si va vedeti de a noastra?"

Îţi scapă un amănunt "nesemnificativ": TPU nu este un site creştin, aşa că toate pretenţiile şi insultele tale sunt de prisos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ar trebui nici sa nu-ti raspund.vii cu asemenea chestii.la mine? du-te mai frate ori soro si lasa-ma in dureri. ajutati cat o puteti face, nimeni nu va cere mai mult, si lasati valurile din galeata cu apa, ca sant atatea uragane de stavilit incat avem mult de munca.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa şi ţâşneşte din tine iubirea creştină...

TPU este un site care acceptă/încurajează diversitatea şi nu face discriminări. Dacă este ceva ce contravine firii tale, chitobagul, eşti liber să găseşti un site mai pe placul tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pai sincer certarea cu blandeta o poti numi cum vrei.iar cine o leapada de la sine intelept nu este.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înţeleg că dacă te înjur, chitobagul, iar după îţi spun că am făcut-o cu blândeţe, asta o va face să fie ok? Şi vei fi neînţelept, dacă nu îţi vei însuşi înjurăturile şi insultele mele, oricât ar fi ele de deplasate?

"Just kidding" is just an excuse to not get in trouble for something that you really wanted to say all along.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

noname? dintr-un izvor bun iese apa buna.si placuta.si izvorului i se duce vestea si toti vor veni sa bea apa. poti face ce vrei.la injutraturi intai caut sa vad unde am gresit, si imi asum responsabilitatea si efectul greselilor mele. dreapta masura a altora nu ma priveste pe mine.e lupta lor cu ei insisi.personal incerc sa nu ma otravesc singur.au grija altii.eu doar evit.e mai usor.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Văd că eviţi şi responsabilităţile, deşi pretinzi altceva.
Ai noroc că eşti deseori simpatic, în ciuda faptului că greşeşti. : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ce simpatic mai? sant de-a dreptul extraordinar, am facut si faculta de mers frumos.gresasc? ei asta-i buna.capu face, capu trage.ori mi-a rezolvat cineva problemele existentiale, si eu nu stiu? relatia cu Dumnezeu e alta treaba.si e a mea personala.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e a ta personală, ţine-o pentru tine! : )

| Lynna a răspuns:

Pentru ca ne e frica de necunoscut. Pentru ca ne e frica sa nu gresim, si preferam sa greseasca toata lumea impreuna cu noi decat noi singuri.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Acuma depinde si ce diversitate... daca mie nu imi convin homosexualii vietnamezi mancatori de pisici, ce...inseamna ca nu accept diversitatea. inseamna ca in opinia mea principiile lor sunt distruse.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Asta e natura noastra ca oameni si nu cred ca exista cineva pe lumea asta care sa nu fie deranjat de nimic. ma duc de nebun pe strada si iti fac un sondaj "doamna, sunteti de acord cu blanurile din urs koala. milioane de koala au murit ieri in Australia doar pentru blana lor" femeia se senzibilizeaza si zice ca nu. "pai de ce doamna nu promovati diversitatea, asta e traditia australienilor"
"domnule, in brazilia se consuma foarte multe gingii de crocodil. crocodilii sunt omorati doar pentru gingii. este o traditie din brazilia asta, hai sa acceptam diversitatea."

| Meптαʟıтч explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Ceea ce ai spus este exact ceea ce eu am întrebat.
Să luăm exemplul cu ursul koala.
Femeia nu e de acord şi ar vrea să îi schimbe pe acei oameni să fie ca ea şi să nu mai vâneze animalele.
Întrebarea mea e :
Înţeleg că ea nu acceptă situaţia, deoarece are şi ea nişte principii morale, direcţii... Dar de ce ea vrea să îi schimbe pe acei oameni care vânează să fie ca ea şi să nu mai omoare urşii koala(în cazul nostru). De unde vine această dorinţă a omului nu de a accepta diverstiatea ci a schimba această diversitate după legile individului.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Nu e o dorinta de a nu accepta diversitatea ci o dorinta de a face un pic de dreptate, de ordine. aia prin japonia cum taie codita aia de rechin s-o faca ciorba si restul pestelui il arunca inapoi in ocean sa moara. dorinta mea de a schimba lucrurile nu are treaba cu diversitatea, ci cu lucrul gresit care il fac ei.
ai putea zice ca "da dar cine esti tu sa stabilesti ce e bine si ce nu" pai e la mintea cocosului ca daca nu consumi tot pestele si il omori doar pentru codita, iti bati joc de natura. asta deja nu mai are treaba cu diversitatea.

| Meптαʟıтч explică (pentru EnciclopediaProstiei):

"dorinta mea de a schimba lucrurile nu are treaba cu diversitatea, ci cu lucrul gresit care il fac ei. "
Aici depinde foarte mult de moralitatea pe care o are o persoană, un grup, o ţară...
Oricum, mulţumesc pentru răspuns.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Pai si cand vad ca moralitatea lor este joasa, ma duc la ei si le trag un capac. ca de asta suntem oameni sa stim sa separam diversitatea rea de cea buna, daca il vad pe unu care isi bea mucii in fata mea, pai ce trebuie sa fac acuma...sa-l aplaud. deci pana la urma nu e un lucru rau sa nu accepti diversitatea ca ea poate fi si stupida.

| Meптαʟıтч explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Moralitatea lor este joasă văzută din punctul tău de vedere.
Dar dacă le spui lor asta? E ca şi cum te-ai duce la un musulman şi îi spui că nu există Alah.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Daca ajunge sa ma afecteze cu ceva, ma duc si ii spun. si nu e vorba ca din punctul meu de vedere, vorbim aici de lucrurile evidente. daca unu omoara puii de cangur ca asa crede el ca e bine pai nu putem fi cu totii de acord ca-i dus cu pluta si-l bagam la puscarie? ti-am zis, de asta suntem oameni ca sa ne tragem de urechi atunci cand gresim.

| Swan39 a răspuns:

Pentru că suntem fiinţe egoiste, mai mult sau mai puţin, pentru că ne place să ne simţim importanţi şi uităm că de fapt niciunul dintre noi nu e buricul pământului şi pentru că aşa suntem "programaţi", să vedem lumea din perspectiva, viziunea noastră proprie.
Desigur, unii duc aceste lucruri prea departe, ceea ce îi face tare încuiaţi la minte şi la noi idei, păreri din afară, ceea ce e greşit. E foarte bine să ai unele principii şi concepţii solide în viaţă, dar să ai grijă cum ţi le alegi, pe ce te bazezi când faci asta şi să nu uiţi că totuşi nimic nu e sigur pe această lume.

| manuel72 a răspuns (pentru Swan39):

In viata e bine sa NU ai idei preconcepute si reguli solide, pentru ca-ti vor limita si ingradi viziunea libertatii.Gandeste-te doar la regulile sociale.

| Swan39 a răspuns (pentru manuel72):

Mă refeream să ai o "bază" corectă, "sănătoasă" după care te ghidezi în viaţă, să ai o idee despre ceea ce e drept, bine să faci şi ceea ce nu e bazându-te pe conştiinţă, raţiune, empatie... De exemplu, principii cum ar fi: să nu ucizi, să nu furi etc...
Nu e vorba de reguli sociale, ci de reguli pe care ţi le impui tu ca persoană.

| Mădă0611 a răspuns (pentru manuel72):

De fapt e foarte bine, oamenii nu sunt facuti sa viseze, sau ce mai vrem noi, ci sa perpetueze specia, iar generalizarile, etichetarile, ideile preconcepute si regulile solide ne ofera o oarecare siguranta, de asta si exista si au existat dintotdeauna, pentru siguranta, pentru supravietuire, de asta daca un tigan ne-a dat in cap si ne-a furat banii, la vederea unui alt tigan o sa simtim frica si o sa-l punem in cutiuta cu agresorul "oameni periculosi, sa-i ocolesc", daca un rocker e agresiv, toti sunt, nu e indicat sa risti sa-i cunosti, de pierdut nu ai prea mult, dar daca risti si temerile ti se adeveresc, pierzi mult, poate prea mult.

| manuel72 a răspuns (pentru Swan39):

Daca ar fi dupa judecata personala nimeni nu si-ar impune nimic, e de ajuns sa te uiti pe fereastra ca sa-ti dai seama de asta.
De asta se pune baza pe cei 7 ani de acasa.

| manuel72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiecare face cum crede in ceea ce-l priveste, dar exemplificarile tale au ceva pueril, orice padure are si uscaturi, iar daca continui sa mergi pe strada asta cu ideile astea vei fi tu cel/cea marginalizat/a si considerat/a fanatic/a.E bine sa fii maleabil in relatiile interpersonale.

| Mădă0611 a răspuns (pentru manuel72):

Erau exemple rolling eyes

| manuel72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca le expui, inseamna ca asa gandesti.Eu am si prieteni tigani si nu mi-au furat nimic, nu mi-au dat in cap, am ascultat si rock-ul lui Bon Jovi la concert si nu mi s-a parut nimic agresiv.Alte exemple?

| Mădă0611 a răspuns (pentru manuel72):

Daca le expun inseamna ca sunt cele mai intalnite, vorbeam de oameni, in general, nu de mine. Eu am verisori rockeri care imi par foarte de treaba, mult mai de treaba decat multi nerockeri pe care ii cunosc, aveam un coleg tigan care invata foarte bine, era foarte simtit. Credeam ca anul din nickmane e anul nasterii si n-o sa fie nevoie de alte explicatii, greseala mea.

| manuel72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te cam contrazici, ai 2 comentarii la ceea ce am spus eu care se bat practic cap in cap.Intr-una acuzi tiganii ca-s rai si ca-ti dau in cap ca sa-ti ia portofelul, dar recunosti ca ai un coleg care este altfel decat tiparul pe care l-ai expus. Apoi rokerii ca-s agresivi, dar ai verisori care nu-s deloc asa.Te hotarasti ce e rau si ce e bine? Ca esti cam confuz/a...Cand acuzi o etnie sau o miscare muzicala de anumite chestii trebuie sa fii pregatit/a sa argumentezi.
Greseala ta nu e cum ai interpretat nick-ul meu, ci faptul ca ai vrea sa ai dreptate cand de fapt nu stii despre ce vorbesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru manuel72):

8-| in primul erau exemple, 8-| am zis de vreo 2 ori, asta fiind a treia.
http://dexonline.ro/definitie/exemplu

"oamenii nu sunt facuti sa viseze, sau ce mai vrem noi, ci sa perpetueze specia, iar generalizarile, etichetarile, ideile preconcepute si regulile solide ne ofera o oarecare siguranta, de asta si exista si au existat dintotdeauna, pentru siguranta, pentru supravietuire".

| manuel72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu crezi ca viata se ghideaza dupa definitia din DEX...Cat despre exemple, le poti da din propria ta experienta, altfel...sunt doar barfe.

| Swan39 a răspuns (pentru manuel72):

Sigur, educaţia e cheia rezolvării majorităţii problemelor.
Ceea ce voiam eu să spun este că unele "reguli" ar trebui oricum să le respectăm, fie că sunt impuse şi de societate sau nu.

| manuel72 a răspuns (pentru Swan39):

Evident.

| OmuCuBasca a răspuns:

Habar n-am. E pur si simplu treaba voastra, eu nu subscriu.

| D4lid4 a răspuns:

Pentru ca nu suntem multumiti de noi insine si avem impresia ca daca ii vom schimba pe ceilalti si ei vor actiona cum dorim noi, o sa ne simtim mai bine. Daca am incredere in mine si gasesc toate resursele necesare in interiorul meu, atunci nu mai caut in exterior. Dar in ziua de astazi, din ce in ce mai multi oameni simt nevoia de aprobare a celor din jur. Si aici incepe frustrarea, neacceptarea. Cand invatam sa ne iubim si sa ne acceptam pe noi atunci totul din exterior se schimba.

| andrewpeter a răspuns:

Buna happy Si eu imi mai puneam cateodata intrebarea asta si cred ca am gasit un raspuns:
Noi ne-am invatat sa tratam toate lucrurile doar din punctu nostru devedere. Ca si cand doar noi am detine adevarul. Ii ca si cum eu m-as crede un fel de punct in centru universului si in jurul acelui punct se invart toate. Ei bine nu e asa. Trebuie sa ascultam ce au si ceilalti de spus, deoarece poate au o idee mai buna ca si noi. Chiar de ne simtim inferiori din punctu asta de vedere (anume ca altu are o idee mai buna), ar trebui sa fim fericiti pentru ca a gasit acea idee.
Referitor la religie: Vad ca multi zicem: ''Daca nu faci parte din religia noastra, nu ai nici o sansa sa intrii in Imparatia lui Dumnezeu'' ceea ce cred ca este gresit. Dumnezeu asteapta de la noi sa fim uniti, buni si sa ii iubim pe ceilalti asa cum ne iubim pe noi.
Iti dau un exemplu printr-o intrebare: Ce face Dumnezeu cu o persoana care s-a nascut intr-un sat din Asia? (care chiar daca nu a aflat de crestinism din cauza ca acesta nu s-a raspandit pana la el in sat), dar care duce o viata in pace. Oare dumnezeu o va mantui? Eu cred ca da. Pentru ca tot ce asteapata dumnezeu de la noi, este sa ii iubim pe toti (si prieteni si dusmani) in mod egal.
Sa ai o zi faina happy