| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

S-ar intelege un ateu cu o credincioasa sau invers o atee cu un credincios? Ai accepta sa fii cu un/o credincios/a sau cu un/o atee/u?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu fiind ateu as sta cu o fata care crede in Dumnezeu dar nu mod fanatic, fiecare are dreptul sa creada in orice doreste

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca religia devine obstacolul care impiedica stabilirea unei relarii de dragoste si iubire intre 2 persoane care se simt atrase unul de celalalt, inseamna ca in acel caz exista probleme mai mult decat grave la ''mansarda'' persoanei... credincioase. laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dovedeste tu inexistenta lui Dumnezeu si te voi asculta in tot ceea ce spui. Probleme grave la mansarda au analfabetii functionali aka majoritatea ateilor...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu m-ar toca la cap.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aparent, da.
Ca oricum nu au cum sa fie 100% pe aceleasi gusturi. Mai grav e cand nu sunt de aceeasi orientare politica, sau unul vrea sa fie alcoolic care petrece pana dimineata, iar celalalt vrea copii si stabilitate financiara.
Faptul ca unul dintre ei e mai cerebral, pardon, ateu, trece ca o diferenta intre gusturi. Cel putin in varianta ateu - credincioasa. Ca si asa ea merge la coafor, la unghii, pe la prietene, ce conteaza ca mai pierde niste ore si la biserica? Macar nu e la pacanele.
Mai nasol mi s-ar parea combinatia incuiat - atee. Ca femeilor nu le sta bine sa faca pe desteptele, chiar daca sunt. Iar barbatul ar trebui sa conduca, si daca baga niste naftaline preistorice precum obiceiurile crestine, in cuplu, iar ea e deschisa la minte... Li s-ar face mila tuturor. Iar eu consider mila un sentiment sinonim cu scarba.

| CleanHeart a răspuns:

Da
iar da, am prieteni atei si nu incurca cu nimic religia

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu incurca nici asa, conteaza cum se comporta omul de langa tine nu in ce crede, sau daca e ateu, fiecare cum considera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As accepta

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca totul ar merge frumos pana de Pasti cand intrebarea va fi: spargem oualele, mergem la biserica sau hai facem curatenia de primavara azi? Daca ideologiile sunt intense de ambele parti nu cred ca ar merge si s-ar imparti si oualele

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Spartul ouaelor este ceva pagan nu are legatura cu crestinismul, nici craciunul nu are

| Dandinelle a răspuns (pentru RAY):

Mi-ai distrus gluma subtila, Mbine dar stii ca tot popa-ti cere oualele rosii sa le aduci la biserica la slujba de pasti, si cum am confuzat si eu acum obiceiuri vs. religie asa poate o face si o crestina autentica...sau nu?

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Sau facem omleta

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, merge, atât timp cât ambii sunt moderați. Dacă unul din cei doi este fanatic religios din start nu merge relația.
Daca ateul din relație urăște religia, iarăși poate sa fie o problema în timp.
Zic asta pentru ca exista atei care au doctrina "eu nu cred dar fiecare este liber sa creadă ce vrea" și mai este tipul acela de ateu care lupta activ împotriva oricărei manifestații religioase.

| Xanor a răspuns:

Nu

| Robertgavrilă8 a răspuns:

Nu prea cred că s-ar înțelege ateele cu credincioși dar mi-ar plăcea să fiu cu o atee, eu nu cred în Dumnezeu și Iisus Hristos, deci cred că nu sunt credincios, cred că sunt ateu