| LaviniuA a întrebat:

De ce mucenicii sunt asociați cu numărul 8 sau semnul infinitului?
Asta vad in farfurie și m-au apucat neliniștile transcendentale.

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mucenicii is asociati cu nt 8 nu cu semnul infinitului, habar nu aveau țăranii cei ala semnu infinitului?
Povestea suna cam asa.Este o poveste a crestinilor din Ro mai exact de prin Muntenia din Olt de linga Slatina, o asezare numita Brebeni.

In secolu 4 cam pe timpul lui Dioclitian ceva soldati romani din zona ocupata fosta Dacie or trecut la crestinism, zice legenda religioasa nu istoria.
Cei 8 soldati romani ar fi fost ucisi pentru ca trecuse la religia crestina.
Asta s-ar fi petrecut undeva pe data de 10 Martie.

De acolo religiosi ar fi inceput traditia asta cu mucenicii im forma de cifra 8.
Mucenic inseamna martir, si is celebrati sa arate religia lu peste prajit ca si cei care guvernau sau oameni deai lor treceau de partea crestinilor.

Dar este o poveste ticluita,praf in ochi prostimii care nu stia pe ce lume se afla.
Romanii, imperiu Roman nu cerea nimanui sa renunte la ce religie avea, ii durea pe aia la palarie de religia celor cuceriti.

Daca ar fi fost asa ar fi trebuie sa-i omoare pe toti evreii pentru ca aia nu renuntau la religia lot.

Istoria reala asta este, romanii nu aveau treaba cu religia sau limba celor cuceriti sai forteze, omoare daca nu se leapada de povesti?

Astea is scorneli deale crestinilor ca au fost asupriti de Roma, nimic adevarat.

Cam asta e povestea cu mucenici si forma lor de 8. N-are legatura cu semnu infinitului?

| relian a răspuns (pentru relian):

Scuze am facut o confuzie, am scris de 8 mucenici cas sarbatoriti pe data de 10 Martie. Este gresit, mucenici astia cu 8 is celebrati pe 9 Martie iata ailanti 40 is pe 10 Martie

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru relian):

"Romanii, imperiu Roman nu cerea nimanui sa renunte la ce religie avea, ii durea pe aia la palarie de religia celor cuceriti."
Nu e adevărat. Dar știu că tu ești încăpățânat și nu vrei să-ți schimbi părerea nici în ruptul capului, așa că nu pentru tine scriu. Scriu pentru cine citește comentariile de aici, să se documenteze despre persecuțiile deciană și dioclițiană.

| sabin89 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"deciană și dioclițiană." - Despre dioclețiană am auzit. La ce te referi când spui "deciană"?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Mă refer la persecuția împăratului Decius, din a doua jumătate a secolului III.
A durat 11 ani (249-260) și a fost mai moderată decât cea a lui Dioclețian, care a practicat a condamnat toți creștinii din Imperiu la moarte.

| sabin89 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Uitasem că a mai fost și un Decius împărat happy

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Te data asta te iert. Vezi ora viitoare să-mi vii cu lecția învățată, altfel mă supăr. laughing
Mai puțin cunoscută decât persecuțiile desfășurate de Decius și de Dioclețian (sau, mai bine zis, de Galerius, adevăratul vinovat al persecuției din 303) este cea a lui Iulian Apostatul. Din întâmplare, ai auzit de ea? Mie mi se pare că Iulian e un personaj fascinant, mă miră că nu e mai cunoscut.

| relian a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

La baza stau cine? Un istoric evreu, care normal ura de moarte pe romani, chiar istoricii din timpul lui, il considera gargaragiu, vorbesc de Josephus Flavius pentru ca el o scris drspre astea si Tacitus care se stie, lovea in imperiu cu orice prilej,ocazie, indiferent ce motiv de grădiniță gasea.

Mai avem ce? Un imparat nebun, Nero care omora oameni, după cum i se scula
Si cum crestinii aveau povesti hazlii normal ca astuia i se parea fun sa-si bata joc de ei.
Asa cum si acum, crestini si acum ar avea motiv sa spuna cas persecutati, ca lumea face misto de ei nu? Mai alea din partea ateilor, au cele mai marisi multe comentarii negative la adresa lor. Te ia cineva peste picior, ha ha, ia mergi ma crestine pe apa, ia nu te mai du la doctor si roaga-te la isus la dzeu sa te faca bine nu?

Daca chestiile astea le face si astazi oameni de rind, gandeste-te la un imparat nebun ce ar fi putut sa faca.

Dar Nero, stai tu linistit ca nu avea pica de crestini, facea bascalie,omora sau umilea pe oricare i se părea lui știu și eu cum, pe care i se cazarea, la care auzea povesti ce lui i s-ar fi parut amuzante, ori bune de făcut bășcălie.

De aici crestinii, gata mare suparare, e lumea chitita pe ei, nici pomeneala de așa ceva.
Dupa cum obsv tine de fiecare cum interpreteaza o poveste sau cum vede situatia.
Tacitus specula orice chestie, ca sa lovească în tot ce prindea.

Romanii daca stii,i omorau oameni si pentru placere,ii arunca in arene la animale, apoi strigau,hai unde este zeul tau sa te salveze,ori faceau scenarii cu batalii etc.
Nu urau romanii nici o religie sa zici car fi prigonit acea religie.

Pe de alta parte ar fi putut exista o anume persecutie, dar nu din motive religioase, din motive politice,sociale etc.
Sa iti zic cum ar fi fost posibil,ori poate ca si fost,dar nu prea is inform asa valide.
Daca crestinoizii s-ar fi raspindit, ori ar fi convertit f multa lume,ar fi putut atrage atentia imperiului daca ei ar fi predicat ori strigat sloganuri anti imperiu ori care sa puna oamenii pe jar nu?
Daca ei siar fi marit nr, normal ca si influenta lor sociala ar fi crescut, apoi daca ar fi venit cu idei de astea ca toti oamenii is egali, ca toti trebuie sa fie frati etc normal ca fctie de marimea,de amploarea fenomenului, ar fi atras atentia guvernantilor si aia normal car fi trecut la masuri.
Nimeni nu trebuia sa unelteasca, sau prin actiunile lui sa aduca probleme imperiului,sa slabeasca autoritatea lui

Daca o existat o persecutie impotriva crestinilor, asta o avut la baza, nu religia propriuzisa.

Asa romanii putea elimina toti evreii de pe timpul ala,astazi nu ar mai fi existat,daca era vorba doar sa ramina numa religia romanilor, sau limba lor, Dar pe teritoriu imperiului se vorbeau ca și astazi X limbi și existau N religii, toate legale, atita timp cit nu amenintau autoritatea imperiului.

Mai erau practici de genul asta și din partea altor religii. Daca o religie era dominata, apoi așa deodată apărea din senin o alta religie, Iara dacă religia care domina, ar fi văzut ca uite ăștia mici, ne fura clienții, normal ca intra în acțiune mașinăria lor de propaganda, plus cand vedeau ca propaganda nu face fata, se intervenea cu forță, ascuns, mascata.

Asa cum se practica și astăzi, chiar sub nasul nostru,Ortodocsii de exemplu îs favorizați de guvern, li se dau bani, li se dau sării, li se plătesc clădiri etc, dar numa lor, nu și altor religii.
Asa și atunci, dacă o alta religie care era mai mare, mergea la romani, sau la care era șeful pe acolo, îl mituia pe Ala, bă ia trimite ceva soldați sa le dea foc la ăștia săi ia la goana.

Se practicau tot felul de chestii, dar care nu avea la baza ce crezi tu, ori cred creștinii, ori religia asta. Romanii ar fi făcut orice pentru mălai, care avea banu plătea, ei luau măsuri, dar nu ca Lear fi pasat lor ca erau aia creștini.
Era ceva gen cum is criminalii sau mercenarii, lucra pentru cine plătește.

Cum astazi religia crestina e la putere sa zicem asa,nu prea are nimeni curaj sa zica adevaru

Mergeau romanii si cucereau un teritoriu nou, da? Vrei sa spui ca romanii dupa ce cucereau pe altii, le impuneau alora limba si religia lor? Bati cinpii amice,confunzi pe romani cu crestinii care intr-adevar in istoria lor asa au facut.

Cind ocupau un teritoriu nou,crestinii dadeau de ales la lume,ori te faci crestin,ori te omorau? asta se stie sigur,asta era practica crestinilor,dar nu a romanilor.
Asa romanii lau omorit si pe Spartacus, de ce? Pt ca era o amenintare pentru imperiu,voia ca toti sa fie liberi.
Am putea spune ca a fost o persecutie impotriva oricui ar fi afectat acel sistem,n-a fost ceva doar impotriva crestinilor.
Cam asa vad eu situatia asta si cam asta ar fi adevarul, nu povesti inflorite, reclama religioasa.

Sa fim seriosi,toate sistemele,toate religiile au avut si au la baza o masinarie de propaganda.

Nu este vorba de incapatinare, este vorba de cum vede si interpreteaza fiecare.
Mai degraba as spune ca tu esti cel incapatinat, care te tii legat doar de o idee, vezi cu ochelari de cal, asta ca asa spune religia asta crestina, ori esti cu ei ori impotriva lor, nu trebuie sa analizezi nimic altfel decat spun ei.
Au o poveste si cu aia defileaza fara explicatii fara analize care sa ce? Ups sa le slabeasca credibilitatea? exact cum procedau si romanii, cand vedeau ca cineva le slabeste, ori numa intentioneaza sa le slabeasca autoritatea, imediat treceau la actiune, la eliminatea acelui obstacol.
Dar nu avea la baza vreo religie, sa zici erau impotriva unei religii anume doar din pct de vedere religios.

| LaviniuA explică:

O gramada de raspunsuri, dar niciunul nu e raspuns la intrebare sad

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca citesti numa ce vrei, normal ca nu vezi cine a raspuns.
Sau am scris fraze lungi si deja te blochezi? asa is multi, daca pui sa citeasca o fraza ce are peste 4-5 cuvinte, drja e in ceata

Citeste ce am scris, am raspuns la intrebare.
Mucenici au forma cifrei 8 din cauza, vezi raspunsul anterior, din cauza unei povesti religioase in care 8 soldati sor convertit la crestinism iar superiorii iau omorit, ei devenind astfel martiri pentru religia crestina.

Am si spus unde zice povestea car fi avut loc intimplarea, am dat detalii cu de toate.
Probabil nu esti curioasa de ce scriu eu. Asa ca nu mai minca castraveti aiurea in salata de vinete?

Cred ca e timpul sa te ocolesc, ori sa te sar, prea esti figuranta?

| LaviniuA explică (pentru relian):

Aaa acum am vazut. Da, sunt cam lungi raspunsurile si de regula pe langa csf laughing Unde ai gasit legenda?

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Asa spune legenda religioasa, biserica spune. Unde gasesti? Pe net, daca cauti gasesti.
Eu stiam de la cei religiosi, ii auzi vorbind, ori chiar si pe la TV mai spune, mucenici, 40 de mucenici, 8 mucenici.
Cind auzi asa intrebi, ces cu astia de undei sarbatoarea de ce se tine etc.
Cum ai intrebat aici asa intrebi si popa? daca te duci la bisrica si ala iti spune.
Ori gasesti pe intetnet, ortidocsii au website, acolo gasesti multe inform legate de reliagia resoectiva.

Pe 9 martie is mucenicii astia 8 si pe 10 is 40 de mucenici, care n-au legatura cu astia 8.

Mucenicii cu forma 8 is doar la romani, ailanti 40 is la toti care au religia asta crestina

Acolo avem alta poveste cu 40 de oameni care trecuse la crestinism si la fel romanii iau bagat intr-un lac pe vremea asta sa inghete aia de frig,adica sa-i omoare.
Povestea asta e mai impodobita? moare unu, apoi daca miaduc bine aminte, un soldat roman cand vede, se baga in locu celui care mutise? asta sa arate vezi doamne doamne toti asa usor usor treceau la crestinism.

Probabil biserica o avut masinarie de propaganda dintotdeauna.

Cind vrei sa afli chestii religioase, intreaba la categoria religie, is unia care stii mai bine povestile lor.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Mucenici
În Moldova românească se fac mucenici în forma cifrei 8.
Totul este o tradiție veche de peste 1000 de ani, sensul inițial s-a pierdut în negura vremurilor.
Însă aceste tradiții cu greu se vor păstra în viitor!
Misticismul a rămas în trecut.

| vlllaaddd a răspuns:

De ce nu?

| Celdrept a răspuns:

Te cam plictisești puiuț ar trebui sa te angajezi undeva sa nu te mai gândești la prostioare toată ziua

| LaviniuA explică (pentru Celdrept):

Am muncit, tataie. Tu stii cat am muncit eu la viata mea?

| Celdrept a răspuns (pentru LaviniuA):

Da,ești tare harnica tu laughing
Era pe-aproape sa îți iese duma happy
Eu te vad mereu pe TPU de câțiva ani încoace, poate și statul pe aici e o munca happy

| EliLeli a răspuns:

Sunt facuti pe 8 martie pentru ziua de 9 martie cand e ziua barbatului. Femeia tot femeie...sa nu le tihneasca barbatilor ziua lor cu 40 de pahare.