| Goddessss a întrebat:

De ce murim?
Ar fi frumoasa o viata veșnică?

21 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Femeile nu mor niciodată. Ce-i frumos n-are cum să piară. happy

| Goddessss explică (pentru sabin89):

Frumos, dar mai frumoși mi se par bărbații

| Adry05 a răspuns:

Dacă am rămâne și tineri, da.

| Violleta2022 a răspuns:

Murim, pentru ca nu suntem nemuritori!
Probabil ca ar frumoasa o viata vesnica, dar crede-ma ca nu-i frumoasa deloc la 90 de ani, cand esti mult prea batran si neputincios, sa-ti mai doresti a trai, depinzand de altii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ar fi prea plictisitor.

| mastadont a răspuns:

Murim pentru că asta e una din legile universului, orice lucru se transformă la un momentdat, nimic nu e veșnic. Moartea e în fond doar o transformare. Când mori corpul tău se transformă în substanțele de bază rezultate prin descompunere precum și în energie dacă îl incinerăm de exemplu.
Eu m-aș plictisi să trăiesc veșnic și probabil că m-aș sinucide la un momentdat doar să văd ce e dincolo.

| Invictusman a răspuns:

Îți dau un sfert de ora din depresia mea sa vezi cum îți blestemi zilele și secundele happy
Nu, eu nu mi-aș dori o viata veșnică pe aceasta lume cu atâtia oameni plini de răutate și ipocrizie, ar fi un blestem de neimaginat, someting like,, hell on earth "
Murim fiindcă îmbătrânim, iar când îmbătrânim organismul nu mai e la fel, organele nici ele, sistemul imunitar nici el și atunci apare inevitabilul.
Dar sunt și persoane relativ sănătoase care au murit.
Adevărul absolut doar Dumnezeu îl poate ști.
Eu îmi doresc sa mor zi de zi sa scap de depresie dar "nu mor câinii când vor caii".
Unii datorita unor vicii își prescurteaza singuri viata, și-o fac cu mana lor cum s-ar spune.

| Goddessss explică (pentru Invictusman):

Ești ok?
spune ca da

| Invictusman a răspuns (pentru Goddessss):

Sunt ok având în vedere ca am studiat Psihiatria și reușesc sa ma controlez happy mersi :*

| Goddessss explică (pentru Invictusman):

Iuiii doamne.
m. am saturat sa vad oameni triști, depresivi...

| Invictusman a răspuns (pentru Goddessss):

Nu scapi asa ușor de noi, te vom bântui mereuhee hee

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu suntem nemuritori și ne batem joc unii de alții, în față îți spun cuvinte frumoase și pe la spate te-ar ucide.La câtă lăcomie, răutate, invidie este între oameni doar atât ar mai lipsii să trăim veșnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata e vesnica, dupa ce mori te duci in iad sau rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine crede în dumnezeirea Lui Hristos, chiar dacă va fi murit, va trăi. happy

| NunuNini a răspuns:

Nu, in conditiile evolutiei vietii de acum. Tot imbatranind, devenind neputinciosi, bolnavi, viata nu mai este frumoasa.

| dragodana a răspuns:

Salut!
La început, mi-ar place, dar să rămân așa forever young.
Apoi cred că m-as plictisi.Toti oamenii dragi ar muri.

| nukeyly a răspuns (pentru dragodana):

@ dragodana + @ NunuNini
daca atingem nivelul tehnologic din filmul asta atunci suntem blocati genetic la 25 de ani //forever\\

In Time (2011) - IMDb
https://www.imdb.com/title/tt1637688/
In Time: Directed by Andrew Niccol. With Justin Timberlake, Olivia Wilde, Shyloh Oostwald, Johnny Galecki.
In a future where people stop aging at 25, but are engineered to live only one more year, having the means to buy your way out of the situation is a shot at immortal youth. Here, Will Salas finds himself accused of murder and on the run with a hostage - a connection that becomes an important part of the way against the system.
--
DAR,
1. avand in vedere ca presupusul suflet e o forma de energie, si energia nu poate fi distrusa doar transformata, teoretic suntem nemuritori.
2. bineinteles ca daca ai n+1 ani si nu esti functional 92%(minim satisfacator) nu mai merita sa consumi resurse_

| dragodana a răspuns (pentru nukeyly):

Useless raspunsul tau.Si al meu cam la fel.
Am vazut filmul.
Da, cred in reincarnare, in vieti trecute si vieti viitoare.Mai cred ca sufletul nu uita niciodata ce limbi a mai vorbit, asa ca d-aia ne este usor sa invatam unele limbi straine.

| nukeyly a răspuns:

De ce murim?
> legea universului, tot ce-i vechi trebuie distrus
ex: soarele, dupa un timp de acum v-a expira

Death of the Sun - How the Universe Works
https://www.youtube.com/watch?v=hyFe7120dl4
cat de mici suntem?, cam atat :
your mind will collapse if you try to imagine this
https://www.youtube.com/watch?v=TXfOzhZGtNw
Billy Idol - Rebel Yell (Official Music Video)(--txt potrivit--)
https://www.youtube.com/watch?v=VdphvuyaV_I

> viata e frumoasa pentru ca este trecatoare? oare?
---
ar fi frumoasa o viata vesnica? > depinde din ce unghi privesti,

--da, daca am trai intr-o utopie fara sistem monetar clasic, si farmacii clasice cu interese ascunse la vedere
--da, daca limitarea populatiei pe o planeta cu resurse finite s-ar face cu cap
--da, pe o terra fara oameni si Gaia (The spirit of the living earth) DJ.

--nu, pentru ca in fiecare zi ar trebui sa-ti iei vecinul perfect., in drujba, montata pe drona care "accidental" s-a parcat in vecin; si care in fiecare zi, invie la loc, spre disperarea ta.
https://www.imdb.com › title
Groundhog Day (1993)... A weatherman finds himself inexplicably living the same day over and over again.

deci iti trebuie ceva fundatie sa n-o iei rasna dupa 8 miliarde de ani, in care ai incercat toate parfumurile din fornetti

| Goddessss explică (pentru nukeyly):

My brain had a stroke reading that, lol