| lc13cm3 a întrebat:

De ce ne nastem ca sa murim? ...adica, de ce trebuie sa traim in doua lumii:una temporara si cealalta vesnica? De ce nu traim intr-o singura...,, lume,, toata viata?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza lui Adam, azi oamenii mor.Romani5:12.Dar in curand, Dumnezeu va face ca sa existe o lume in care sa nu mai fie nedreptate si in care sa nu mai moara cei dragi.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25

| sublime89 a răspuns:

Ne nastem in principal pentru a ne inmulti, iar apoi putem muri. Cam asta e singurul scop al vietii. Fiecare lucru viu de pe planeta asta urmeaza aceasta regula.

Traim intr-o singura lume toata viata, adica aici pe Pamant. Nu exista nicio dovada ca ar exista o viata vesnica dupa moarte. Asta e doar o speranta a oamenilor aflati in fata unui adevar dur.

| untu a răspuns:

Pentru ca a putea trai, a putea munci si a face cat mai multe fapte bune pentru a putea rasplati pentru faptele fiecaruia:viata vesnica si osanda in iadul cel vesnic!

| Alcyon a răspuns:

Nu toti cred in chestia asta. Ateii spun ca existenta noastra se limiteaza la aceasta viata si atat. Crestinii si musulmanii spun ca unii se duc in rai, altii in iad. Budistii sustin ca omul se reincarneaza (deci are mai multe vieti, nu doar una).

| iurii75 a răspuns:

Omul nu a fost creat ca să moară după un anumit timp, ci cu perspectiva de a trăi veșnic, și nu în altă parte ci aici pe pămînt. Din cauza neascultării a pierdut această posibilitate, a devenit imperfect și condamnat la bătrînețe și moarte, lucru pe care l-a transmis și urmașilor. Totuși Dumnezeu a luat măsuri ca acei oameni care doresc să poată obține viața pierdută de Adam - Ioan3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aceasta planeta venim la scoala elementara.
Daca trecem testul mergem mai departe.
Moartea este doar o pauza intre ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa ne-a creat Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa putem vedea si frumusețile naturii de aici.

| hypothesis a răspuns:

C-a muscat Adam din Apple.

| lc13cm3 explică (pentru hypothesis):

De ce? sad

| hypothesis a răspuns (pentru lc13cm3):

Biblia spune ca din cauza neascultarii si lipsei increderii in Creatorul lor. Acum cine stie, ce o fi fost la mijloc sau ce o fi insinuat sarpele... Eva oricum era cam nesigura de cand a fost creata, era evident ca va pacatui.