| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne preocupă modul în care arătăm ( noi și cei din jur)?
De ce oamenii continuă să intervină chirurgical pentru a arăta mai * estetic * avand în vedere că atunci cand murim va rămane doar scheletul din noi si NIMIC ALTCEVA?
De ce ne preocupă hainele, trăsăturile faciale ale cuiva?
De ce cand oamenii se îndrăgostesc au ca principiu modul în care celălalt arată și nu ceea ce contează mai mult de atat?
De ce tot ce ne înconjoară ține de natura aceasta a vizualului ( haine, încălțări, mancare, viitori parteneri, etc...)?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pentru ca logica bate relitatea.
Logica ta " ramne doar un schelet din noi" pana acolo ai de trait.
Uite un exemplu, o fata spune logic cum ar fi partenerul perfect si cum ar fi unul care il detesta.
Uneori se indragosteste de cel care afirma ca il dedesta.
Acum multi sunt spalati pe creier de mass media si alte surse.
Am ajuns sa ne simtim valorosi daca purtam haine de firma.
Adevarat, dar calitativ vorbind sunt mai ok, adica mai de calitate.
Eu zic ca exagerezi mult, ai putea sa-ti ocupi timpul cu altceva!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

În exemplul pe care l-ai precizat, da, dar fata a spus asta ÎNAINTE de a cunoaște persoanele acelea si nu depinde DOAR de persoane(comportament, etc) ci și de alti factori (cum ai spus, mass media etc), poate ca si ea era spalata pe creier (Xd) astfel incat isi crease propriile idealuri care nu puteau fi transpuse in lumea ^reala^, ramanand doar in mintea sa.
Si depinde foarte mult si de starea pe care o avea cand a cunoscut aceste persoane( poate la cel de care zisese ca nu ii va placea, avea mai multa serotonina în creier) ( cine stie, poate bause ceva lapte cu ciocolata inainte si d-aia) (surse de serotonina din alimente). XD
Anyway, mulțumesc pentru raspuns!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mass media si religia au fost primele care au spalat pe creier.
Posibil sa ai dreptate, religia a spalat pe creier mass-media!
Dar acum avem libertate, tu de ce nu o ai? De ce iti pasa de altii si te uiti la vecinu in gradina?
Nu ai o viata personala? Daca nu, fa-ti-o...
Pari sa ai ceva materie cenusie, ar fi pacat sa-ti irosesti resursele aici.
Bea si tu lapte cu ciocolata si adauga si ceva avocado(banuiesc ca stii beneficile)
Seara faina!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Nu am spus / nu am vrut să se perceapă de parcă ^m-aș uita în grădina vecinului^ XD, doar că este foarte lipsit de logica si odata ce vezi asta MEREU devine destul de plictisitor și enervant.
Am vrut să găsesc un rost în chestia asta ( și nu prea este sau, depinde de situație...).
În fine, mulțumesc pentru că ți-ai acordat timp răspunzand la această întrebare ( serios, chiar îți mulțumesc ).
Nu o seară faină, o viață faină!

| Donsavas a răspuns:

Oamenii au si un pic de gândire perfectionista in capul lor. Alții sunt exagerat de perfecționisti. În timpul vieții, își doresc sa primească satisfacția ca au facut ce le-a plăcut.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Donsavas):

Ce spui tu se numeste EGOISM.