| anonim_4396 a întrebat:

Trăsăturile noastre faciale arată ca în oglindă sau ca în poze?
Care este părerea voastră?
Eu cred că trăsăturile noastre faciale arată ca în oglindă și camera doar ni le face mai mari decât sunt în realitate și îți scoate în evidență prea tare defectele.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu știam că ochiul are 576 de megapixeli, deci îți dai seama că nu se poate compara cu nimic momentan, cu niciun telefon. Deci, ce vedem cu ochii așa și este în realitate. Depinde și de camera telefonului, unele te fac sa nu te recunoști, altele fix invers. Nu te îngrijora, majoritatea nu arătăm ca în poze, ci poza este o idee generala a aspectului nostru fizic. Din cate am văzut, Huawei P30 face niste poze extraordinare, dar încă nu a întrecut ochiul.

| Andreeush a răspuns:

Într-o poză nu poți să precizezi că arată ca în realitate, depinde de camera telefonului, de efecte.

| Gallium600 a răspuns:

Camerele de luat vederi nu pot captura o imagine autentica din mai multe motive:
1. incearca sa transforme lumea 3D in 2D. Cand vrei sa faci poza unei foi de hartie, niciodata nu iti va reusi sa incadrezi laturile acesteia perfect in cadrul fotografiei. Deci, lentila camerelor distorsioneaza realitatea
2. nu pot reproduce culorile la fel cum le vezi. Daca faci exact aceeasi poza cu doua telefoane diferite sau doua aparate foto diferite, pozele la fel vor fi diferite pentru ca sunt setate diferit si percep diferit culorile
3. exact ca punctul 2 doar ca distantele sunt percepute diferit din cauza diferitelor lentile. Astfel, in exact aceeazi poza facuta cu doua aparate diferite proportiile tale pot arata diferit

Asa deci, ceea ce vezi cu ochiul este cu mult mai aproape de realitate