| TraianIImperator a întrebat:

De ce nu au fost torturați prin tragere în țeapă sau smulgerea pielii criminalii din al doilea război mondial? Este pur și simplu o curiozitate istorică. Dacă mă întrebați pe mine, ar fi trebuit închiși pe viață ca să li se dea o șansă de a regreta ce au făcut, nu omorâți. Cum de s-a ales o pedeapsă relativ umană pentru ei, având în vedere oroarea cetățenilor obișnuiți față de crimele lor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar asa?
Ar fi insemnat ca la mijlocul sec.XX natiunile civilizate sa se fi reintors in evul mediu si n-ar fi fost mai bune decat criminalii judecati si pedepsiti.

| TraianIImperator explică (pentru Ioandelasal):

Au făcut cam același lucru omorându-i.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TraianIImperator):

Ma refeream la tortura. Si pe vremea aceea cred ca toate statele aveau pedeapsa cu moartea.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca acesta lume este condusa de Satan.

1 Ioan 5:19:"întreaga lume zace în puterea celui rău."

www.jw.org.

| Dani211 a răspuns:

Au fost legatii de un stalp si impuscati, cei ce erau ofiteri in SS si spionii clandestini.Alti au sfarsit prin inchisori.