| milon a întrebat:

In ce au constat crimele de razboi din cel de-al doilea razboi mondial?

5 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Hitler a avut un scop sa-i gazeze pe evrei.Au fost multe orori de razboi, dar scopul lui hitler, a fost sa scape de evrei, avea o ura personala pe evrei, cum si antonescu avea pe tigani.

| tukhey23 a răspuns:

Poi nu e destul, ca ai murit pentru. libertatea noastra? Mai vrei sa afli si in ce constau... eu zic sa le zicem:un d-zeu sa ii ierte.
Si sa ii comemoram de fiecare data, cand trebuie happy

| naty_3185 a răspuns:

Pai oamenii erau dusi cu trenul in polonia in lagarele de exterminare unde femeile si copii erau gazati, iar barbatii pusi la munca de jos. Oricum ei nu aveau o soarta prea buna...au murit nevinovati din ordinul celui mai mare criminal al istoriei.
Dumnezeu sa-i ierte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai au murit impuscati multi oameni nevinovati.in sensul ca; daca est soldat in timpul unui atac, sau intr-o misiune esti in serviciu comandat.omori ca sa nu fii omorat. dar daca omori femei copii batrani, primesti ordin, esti obligat sa-l executi dar cel care comanda este criminal de razboi.deasemeni lagarele de exterminare, erau instrumente de crima impotriva umanitatii ale regimului nazist.aia saracii nu erau combatanti.au fost luati din casele lor si dusi la moarte sigura.de asemenea erau legi caracteristice razboiului consfintite de un tratat la geneva si pentru care au semnat toti conducatorii sau ma rog politicienii de atunci, si nu erau respectate.de pilda, baioneta trebuia sa fie taioasa. dar unii le faceau zimti ca sa sfartece.sau taiau varful la glonte. un glonte ascutit te raneste si te scoate din lupta, dar unul cu vf. taiat te distruge complet.si mai sunt exemple.Citeste Sven hassel.sunt bune pentru a te edifica asupra ororilor razboiului.