| 1libercugetator1 a întrebat:

De ce nu au mai evoluat microbi in amfibieni, amfibieni in reptile si reptilele in mamifere?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca mircobii nu au nicio legatura cu amfibienii, sunt doua clase total separate. Desigur, daca dai timpul in urma si te intorci cu sute chiar mii de generatii, ai sa gasesti o veriga de legatura intre organismele din care au evoluat microbii si cele din care au evoluat amfibienii. In care interval de timp ai vrea tu sa aiba loc aceasta evolutie? Intr-un interval de 24 h este absolut imposibil.

| 1libercugetator1 explică (pentru Inferno):

Pentru ca mircobii nu au nicio legatura cu amfibienii?

| relian a răspuns:

Nu au evoluat pentru ca nu au ce evolua.Pentru ca nu pot evolua in reptile si mamifere.Dar de ce? Pentru ca asa au fost create. Daca tu faci o masina dacia sa zicem aia indiferent cat ai lasao sau cati ani ar trece nu are cum evolua intr-un mercedes. Ceva de genul asta.Mamiferele omul la fel asa a fost creat.Acum de cine si cum asta face subiwectul altei intrebari.Evolutia nu schimba cu nimic natura lucrurilor. Evolutia este doar asa ceva praf in ochi cand mergi prin desert. Evoluitie ce este aia? Sa luam de ex crocodilii.Ce evolutie s-a vazut in cazul lor? Evolutia lucreaza ca o lupa marind sau micsorand organismele deja existente nicidecum nu le schimba structura. Evolutia a fost privita gresit inca de la inceput.Ce este naspa ca si astazi inca se mai pune botu la asa ceva. Evolutia doar micsoreaza sau mareste organismele ori le schimba culoarea fucntie de mediu si nimic mai mult.Cu alte cuvinte organismul insasi produce anumite modificari insa nu de natura sa se transforme in altceva.Deci evolutia luata asa in mare nu face ce noi credem ca facut deja.Acel crocodil de acum milioane de ani sau rechin tot rechin si crocodil a ramas.Singurul lucru ce la facut a fost sa isi schimbe gabaritu functie de cata hrana este sau a fost pentru el.No sa vedeti un cal cu 3 picioare niciodata indiferent ca va trece milioane de ani. Daca evolutia ar fi fost ceea ce Darwin a spus si sa inselat f tare de ce nu au evoluat si alte mamifere sub aspect al inteligentei.De ce doar omul a evoluat sub acest aspect si nici pe departe nu e asa de vechi sa aiba in spate milioane de ani.Eu cred ca celule de baza au existat pentru ca au fost create de cineva si au ramas asa pentru ca asa au fost facute. Apoi din acele celule microbi cum le spuneti acel cineva a facut si restu.Totul este sau are la baza aceeasi celula acelasi ADN indiferent ca e om sau celula eucariota sau peste sau floare sau arbore. Daca acest proces a fost sai zicem natural cum se face ca doar noi santyem inteligenti? Din atatea milioane de specii ups doar mamiferul ala din care ne tragem noi a evoluat sub aspectul inteligentei.Nu prea tine. Evolutia se aplica oricarei fiinte indiferent unde se afla si la orice nivel fie menatal sau oragnic.Ca nu stiu ce fluture sia schimbat culoarea da este adevarat, insa nu i-au crescut mai multe aripi decat avea.Si apoi si noi ne schimbam culoarea ne bronzam vara si ce evoluam cumva? Asa cum am fost facuti asa o sa si disparem indiferent ca o sa supravietuim un milion de ani sau un miliard.O specie aparuta cum nu discutam aici asa si dispare. Evolutia darwinista nu poate fi demonstrata.Ce noi am invatat la scoala e poveste.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca daca nu isi schimba mediul nu au la ce sa se adapteze, si daca se schimba, procesul ia mult timp, asa ca fie n-o sa traiesti sa vezi, fie daca vezi, nu observi tongue

| PedoBarbie a răspuns:

Cine ţi-a zis asta?
Lumea evoluază mereu adică clipă de clipă.
Pe curând!

| WhatheWow a răspuns:

Intrebarea ta e pusa gresit! Trebuia sa spui : De ce Evolutia s-a oprit la noi?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Poate ca intrebarea utilizatorului 1Thor1 este pusa gresit, dar modul in care spuneti dumneavoastra ca ar trebui formulata este tot atat de gresit ca si originalul. Evolutia nu s-a oprit la noi, doar ca ea nu are un ritm constant, pe anumite intervale de timp are o anumita viteza, in timp ce pe altele are o alta viteza, mai mica sau mai mare decat initial. Dar nciodata, absolut niciodata nu stagneaza.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Eu stiu ca nu s-a oprit dar vroiam sa ajung altundeva, insa vad ca nu e interesat.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Unde ai vrut sa ajungi?

| 1libercugetator1 explică (pentru Inferno):

David Attenborough: Prima Viata

e interesant documentarul faza e ca celule sau lipit formand forme tot mai complexe

| WhatheWow a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Urmareste documentarul asta :
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VvHhfUCZLxE
E doar prima parte dar poti sa cauti si celelate pe you tube.