| RAY a întrebat:

De ce nu avem respect pentru cei care au probleme fizice sau mintale? ei nu sunt tot oamenii? de unde lipsa asta de empatie de intelegere de parca ei ar vi vrut sa fie asa

Răspuns Câştigător
| kikatsuki a răspuns:

De idioti si pentru ca omul e mai animal decat animalul

| RAY explică (pentru kikatsuki):

Tocmai am citit pe net ca o fata a fost violata saraca nesimtiti ca sa-si bata joc mai mult au pus si iq fetei ea suferea de retard mintal

| ZOZOKid a răspuns (pentru kikatsuki):

Subscriu.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Omul cateodata nu arata nici 10% din inteligenta unui animalut.Autoritatile si in general oamenii au 0 respect pentru oamenii cu probleme.Mai ales pentru cei bolnavi mintal, toti ii fac nebuni, tot aud:se duce la psihiatru e nebun etc.Conceptia oamenilor e gresita.Normal este ca oamenii indiferent de afectiuni, buget sau temperament sa fie egali, suntem egali doar pe hartie ca la practica stam mai greu.E un mare grad de discriminare si asta nu e bine.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Rusine nu e sa te duci la psihiatru, rusine e sa te duci la psihiatru si sa nu-ti iei medicamentele. Rusine e cand oameni sanatosi la cap ii zic bolnavului psihic sa renunte la medicatie. Unele boli psihice se pot vindeca, altele pot fi tinute sub control, azi dispunem de medicamente care nu existau acum 20-30 de ani. De exemplu antipsihoticele atipice elimina psihozele.

| shadovv a răspuns:

Respectul se leaga de ceea ce face un om, nu de starea lui biologica.

| Polaris a răspuns:

Ca să compenseze cu faptul că majoritatea nu-s cu nimic mai utili decât oamenii menționați în întrebare.

| Oanny a răspuns:

Din pacate asa e lumea, iar oamenii buni se cam imputineaza.Intrebarea ta ar fi trebuit sa inceapa cu "de ce nu au unii respect...".Nu toti suntem asa rai, iar cei rai o fac din amuzament.Doar din cauza ca oamenii cu probleme sunt diferiti, pentru ca le place sa isi afirme superioritatea, pentru ca le place sa faca pe ceilalti sa sufere.Si nu ar trebui sa numim aceasta specie de oameni, animale, pentru ca jignim intr-un mare hal animalele.Eu am 2 pisici si un caine si se inteleg mai bine decat oamenii. Sper ca numarul oamenilor buni sa creasca in viitor!

| doctorandus a răspuns:

De cate ori nu i-ai luat in balon pe cei care au spus cate o aberatie la rubrica de religie? Acum o fi vina lor ca s-au nascut in religia respectiva si ca atat ii duce capul? Eu de exemplu cand am recomandat altora consult psihiatric n-am facut-o din rautate, ci pentru ca spuneau niste lucruri din care reieseau simptome de boala mentala. Adica am considerat ca un psihiatru ii poate ajuta. Bag seama ca ai facut la fel cu dan277091.

| WhatheWow a răspuns:

Majoritatea fac aceste lucruri din perversitate și cred că ei sunt cei mai demni de milă.

| Delicacy a răspuns:

Nu aş spune respect, ci compasiune.Respectul este ceva ce se câştigă, iar acele persoane sunt incapabile de asta.Au dreptul la ajutor şi recuperare, dacă este posibil.Eu nu cred că există cineva care să nu aibă milă pentru astfel de persoane, măcar puţin.Am fost la o şcoală specială şi am văzut atât de mulţi oameni devotaţi, care îi ajutau şi îi învăţau pe cei cu probleme.Am rămas de-a dreptul surprinsă.Se pare că mai există speranţă şi pentru înlăturarea artificialului din noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca le place sa ii amuze pe altii si sa se simta superiori cand de fapt ei sunt animalele. Stii vorba, rasul e pe ei.

| lolium a răspuns:

Eu am, pentru ca ma gandesc ca daca as fi eu in locul acelei persoane, nu as mai avea nevoie de oameni prosti care sa-mi aminteasca prin ce trec. Respect daca sunt respectata.

| casablanca40 a răspuns:

Tanjim dupa putere, ne consideram superiori oamenilor din jurul nostru si utilizam toate mijloacele posibile pentru a ne arata superioritatea, handicapul fiind o oportunitate perfecta. Sunt superior celor din jurul meu doar pentru ca nu pot sa ma plasez in locul oamenilor, nu pot sa inteleg ca nu exista absolut nicio diferenta intre noi, ci doar ca privim lumea din unghiuri diferite.