| 0PopaPorno a întrebat:

De ce nu putem adormi cu ochii deschisi?

17 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

De ce nu putem mânca cu gura închisă?

| WR104 a răspuns:

Dormim si cu ochii deschisi dar nu ne dam seama cand o faceam.

| onasis1961 a răspuns:

Uni,câte-o dată visează cu ochi deschişi!

| Ðσℓℓɴιηנα a răspuns:

Pentru ca nu suntem pesti straight face.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

De ce? Vrei sa te uiti la filme porno in timp ce dormi?

| RAY a răspuns:

Putem adormi cu ochii deschisi
ea nu dormi cateva zile sa vezi ce vise vei avea cu ochii inchisi

| SlenderMan299 a răspuns:

Nu putem dormi cu ochii deschisi deoarece daca nu am clipi ne-ar durea ochii si am lacrima. Unii oameni cand mor mor cu ochii deschisi si cand esti mort corpul nu mai functioneaza.

| Xtal a răspuns:

Ca nu esti iepure.

| radupopa a răspuns:

Se poate dormi si fara sa inchizi ochii. Eu am patit-o decat o singura data acum 4-5 ani. N-am dormit decat cateva ore. Eram singur in camera mea, uitasem si lumina aprinsa, pe care a observat-o mama mea pe la 3 noaptea. Mi-a spus ca m-a gasit cu ochii deschisi, privind la bec. thinking, desi eu dormeam de nu stiam de mine. Aveam si ochii rosii. Apoi am dormit normal. O singura data mi s-a intamplat. Oricum, am aflat ca sunt multi oameni care patesc asa ceva chiar mai des. Ba chiar e un obicei destul de cunoscut la Gandalf, din Lord of the Rings

| Mentalist09 a răspuns:

Fiindca nu putem dormi daca nu inchidem ochii! exista o legatura intre astea! P.S: alti oameni dorm cu ochi deschisi! Intreaba-i cum ii sau cum pot face asta! Intreaba-l pe bunicul'tau sau pe bunicul'meu rolling on the floor

| мαяijüαηα a răspuns:

Iti voi raspundebig grin eu laughing Se poate dormi si fara sa inchizi ochii. Eu am patit-o decat o singura data acum cateva zile. N-am dormit decat cateva ore. Eram singur in camera mea si mama mi-a zis ca eram cu ochii deschisi. Desi eu dormeam de nu stiam de mine. Apoi am dormit normal. O singura data mi s-a intamplat. Oricum, am aflat ca sunt multi oameni care patesc asa ceva chiar mai des. Ba chiar e un obicei destul de cunoscut la Gandalf, din Lord of the Rings ...Shi mai e o chestie Ca sa dormi, nu ai nevoie doar de o imaginatie bogata pentru a visa. E nevoie sa intri intr-o stare de relaxare profunda, ca o parte din creier sa se odihneasca, iar subconstientul sa preia munca constientului. Am mai multe de spus : In primul rand, cand ti-e somn pleoapele incep sa coboare. e un reflex al tuturor vietuitoarelor cu ochi si pleoape. creierul trimite un impuls nervos muschilor ochiului si face ca pleoapa sa se inchida.
2. daca nu tii ochii inchisi, ochii se usuca si orbesti pentru ca in timpul somnului nu poti clipi, creierul se concentreaza asupra viselor, a "incetinirii" organismului si mai ales odihnirii.

Si e ceva ce ar trebui sa stii :
Eu cunosc trei motive pentru care omul nu poate dormi cu ochii deschisi : prima e aceea ca atunci cind trebuie sa dormim, primul semn e ca ti se inchid ploapele; imagineaza-ti cum ar fi sa lucrezi ceva si instantaneu, fara aceasta "avertizare" sa adormi. Al doilea tine de faptul ca ochii trebuie sa-si pastreze umezeala, pentru asta fiind necesar sa clipesti. Al treilea e unul putin mai complicat dar incerc sa-l explic mai pe intelesul tuturor. In timpul somnului, creierul sterge o parte din informatia inregistrata iar aceasta nu se poate face corect daca in acelasi timp captam alta. E ca si cum ai vrea sa stergi informatie de pe o memorie in timp ce camera video ramine deschisa si continua sa inregistreze. FUNDA?

| ydod a răspuns:

Deoarece asa ne-a facut Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ydod):

Ce-ar fi daca ti-as spune ca nu ne-a facut nici un zeu?

| MagicalUnicorn a răspuns:

Poti. Se numeste vis lucid. Dar ai nevoie de experienta, si e destul de creepy.

| kittyBast a răspuns:

Pentru ca ochiul este expus mediului si pentru ca se usuca

| Alexa37 a răspuns:

Deoarece in prezenta intunericului corpul produce un hormon(melatonina) care ajuta sa adormi, deci cand ai ochii inchisi corpul primeste informatii cum ca ar trebui sa intre in stare de repaus. biologic este posibil sa dormi cu ochii deschisi. doar este foarte greu sa adormi deoarece corpul nu primeste informatiile corespunzatoare.

| alysshia a răspuns:

Pentru ca atunci cand suntem obositi, cade pleoapa si acopera intregul ochi. ''a dormi iepureste'' - ai impresia ca iepurele doarme cu ochii deschisi, dar de fapt doarme: are pleopele mici incat nu-i acopera intreg ochiul si iti da impresia ca ''doarme cu ochii deschisi''.
laughing