| LSMM a întrebat:

De ce nu putem fugi repede intr-un vis, ci mereu enervant de incet, simtind chiar ca nu facem niciun pas, desi suntem constienti de dorinta de a face asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intotfeauna pot alerga in vis repede.Depinde si de pozitia in care dormim. Daca dormim intr-o pozitie relaxata,cand muschii picioarelor sunt relaxati,acele spasme musculare de care vorbeam sunt nedureroase si avem senzatia sau cel putin alergam repede in somn. Daca dormim naspa,pe o parte de exemplu,miscarile musculare nitel dureroase, cel putin simtim muschiul blocat. Uneori nici nu putem face un pas in vis, si simtim din constient ce greueste piciorul simtim disconfort, ceva ne tine.
Da respira pe gura, acel om cu nasul infundat.Chestia e ca daca ne obisnuim cu astfel de vise si stim ca visam(eu sunt constient ca visez, uneori) ne aruncam de la inaltime si in cele mai tulburi ape fara frica.

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Din cate stiam tinea de incordarea muschilor.

Miscari care in viata reala ar necesita un efort imediat din partea acestora sunt greu de reprodus in vis.
Probabil ca e un mecanism de siguranta ca sa nu incercam respectivele miscari in timp ce dormim.
Ar fi ceva sa incepi sa alergi ca idiotul in timp ce dormi si sa te infingi intr-un perete.

La fel se intampla si cand vrei sa lovesti pe cineva in vis...parca e cu incetinitorul

| Miauti a răspuns:

Cand iti este frica, tu deja te gandesti ca ai fost prins. Nu e vorba de frica ca esti alergat ci frica ce se va intampla cand esti prins.

| LSMM explică (pentru Miauti):

Nu cred că e vorba de frică mereu. Am visat odată că mă grăbeam să ajung undeva, dar nu-mi era frică că întârzii și totuși abia mă puteam deplasa, deși voiam să alerg.

| RAY a răspuns:

Este mult prea complex creierul ca sa isi dau un raspuns nu stiu cine ar putea sa-si dea, si miscarea ta este o iluzie asa ca nu te mira de visele tale faptul ca alergi repede e ca creierl tau isi da senzatia du-te cu masina cu 100 la ora si apoi fugi la maxim vei vedea ca parca tu mergi mai redpede ca ea logic ca nu mergi iluzie, creierul ne tine intr-un matrix permanent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miscarile din vis(alergarea) se asociaza. ca sa zic asa cu miscariel de picioare din relaitate.Ca sa ma intelegi mai bine, in vis vrem sa fugim cat mai repede dar in realitate picioarele sunt destul de greoaie, dormind. Mi se intampla si mie si adeseori mi-am pus aceasta intrebare.Pur si simplu nu putem misca picioarele decat incordandu-i nitel in somn, ceea ce da o senzatie de greutate in somn. Este enervant acest lucru, stiu.Chestia cu respiratia in apa am avut-o si eu.Dar circa 3-4 secunde nu respiram. Abia cand realizam ca ni se opreste respiratia, tragem aer.

| LSMM explică (pentru anonim_4396):

Da, o explicație logică, însă cum se explică faptul că doar unii oameni aleargă încet, în timp ce alții o pot face foarte repede?
N-am visat nicioadată că pot respira în apă...Mă întreb dacă un om ce are nasul înfundat mai poate respira sub apă în vis. happy

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci chiar are visul legătură cu poziţia somnului? Ştiam că în timp ce dormi eşti "amorţit", ca într-o stare de paralizie temporară, tocmai pentru ca corpul să nu reacţioneze la semnalele trimise de subconştient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Ah,nu i-as spune paralizia corpului.Ci mai degraba paralizia constientului. Intram in stare de ...nu-mi gasesc cuvantul. Scuze sunt obosit de la munca si cred ca creierului meu a si corpului meu, ii trebuie odihna si somn.Deci trebuie sa adorm, corpul ia pozitia de repaos complet, ca si constientul si subconstientul are liber sa fabrice ce vrea el. Uneori constientul si subconstientul fac o anumita legatura si ne deplasam in tipul somnului.(Acei somnambuli sau cum le zic). Apache a dat un raspuns bun.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LSMM):

Nu intotfeauna pot alerga in vis repede.Depinde si de pozitia in care dormim. Daca dormim intr-o pozitie relaxata,cand muschii picioarelor sunt relaxati,acele spasme musculare de care vorbeam sunt nedureroase si avem senzatia sau cel putin alergam repede in somn. Daca dormim naspa,pe o parte de exemplu,miscarile musculare nitel dureroase, cel putin simtim muschiul blocat. Uneori nici nu putem face un pas in vis, si simtim din constient ce greueste piciorul simtim disconfort, ceva ne tine.
Da respira pe gura, acel om cu nasul infundat.Chestia e ca daca ne obisnuim cu astfel de vise si stim ca visam(eu sunt constient ca visez, uneori) ne aruncam de la inaltime si in cele mai tulburi ape fara frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vis pot sa alerg repede, sa zbor, sa trec prin ziduri, prin sticla si uneori pot sa fiu constient ca este doar un vis si atunci pot sa fac ce vreau.
Poti accesa informatii interesante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am patit de vreo 3 ori faza cu visul lucid dar nu stiu sa le mentin pe timp lung si azi am avut unul si cand mi-am dat seama ca visez m-am trezit. Am reusit chiar sa zbor odata.

| Hakuouki a răspuns:

Ca si tine, am anumite vise in care sunt urmarit si nu pot alerga, nu pot respira sau nu pot tipa desi asta e ce as vrea sa fac, este teama noastra ca atunci cand suntem pusi in fata unei probleme suntem prea slabi si nu-i putem face fata.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Este o temere de a ta care se manifesta in vis la nivelul subconstientului!

Eu de exemplu visez ca zbor de multe ori sau ca respir sub apa.N-am aceeasi problema!

Fiecare e diferit!

| DeeaV a răspuns:

Eu pot sa alerg foarte repede dar nu am zburat niciodata. Nu e o treaba generala, fiecare om e diferit iar subconstinul lucreaza in mod diferit.

| lovemeoana a răspuns:

Subconstientul tau doar iti "ruleaza" visele. tu nu le poti controla. visele apar datorita experientelor traite pe parcursur vietii sau pe parcursul unei singure zi.deci in vis esti controlata dar nu poti controla. eu visez uneori ca inot..si simt ca nu am aer. ma trezesc mai mult sufocata sad asa ca stai linistita. :*