| Silviuloan a întrebat:

Daca noi suntem constienti ca ne vom duce in iad daca facem pacate, de ce totusi le repetam sau face fau facem altele cu o gravitate mai mare? noi nu putem rezista la sagetile celui viclean?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Este bine sa parasim pacatul, dar daca cineva totusi, a pacatuit avem la Tatal un Mijlocitor intre noi si Dumnezeu, pe Isus Hristos.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Mesaj de la Valeriu pentru Silviu:,, Ema te rog sa-i transmiti lui SILVIU22 ca este un LAS de trei ori LASSS.Atunci cand nu a fost CAPABIL sa-mi raspunda, ca un las ordinar(Lasitatea ma face sa folosesc aprecieri pe care le detest), m-a IGNORAT. Daca asta este atitudinea unui crestin, ma dezic de astfel de crestini fara pic de ONORE.,,

| Silviuloan explică (pentru EmaS):

Da da eu i-am raspuns... mi-a pus doua intrebari identice si i-am raspuns la 1 nu avea rost...

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Bine, eu mi-am facut datoria! Sa ai o zi buna!

| Esperança a răspuns:

Din cauza că încă nu ne-am lepădat de noi înşine, cum ne cere Hristos, asta însemnând că nu mai facem ce vrem noi, nu mai acţionăm cum ne taie pe noi capul, ci în toate îL lăsăm pe Hristos să acţioneze şi oricât de greu ne-ar fi mereu ar trebui să zicem "Facă'se Voia Ta Doamne oricare ar fi ea"!
Oare câţi din ziua de azi cunosc şi merg pe calea Crucii?

Marcu 8:34 34 Apoi a chemat la El norodul împreună cu ucenicii Săi şi le-a zis: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine însuşi, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze.

| Anecherry a răspuns:

Asta e genul de intrebare la care trebuie sa meditezi si sa incerci sa raspunzi doar tu, fiind sincer cu tine.

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca nu suntem constienti ca ne vom duce in iad daca facem pacate. A fi constient e un lucru mare. Oamenii nu sunt constienti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi raspunde printr-o intrebare. Daca omul greseste,si nu o singura data, si de multe ori,din ce in ce mai grav,asa cum afirmi si tu,de ce D-zeu, atunci cand l-a creeat, constient fiind(asa cred)ca el nu este perfect, i-a dat posibilitatea liberului arbitru? Este oare vinovat omul ca a fost creat imperfect? Este, extrapoland acum, ca si cum am invinovatii o clona imperfecta de acest defect si nu pe cel care a creat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul din cauza ingaduintei de sine face pacate mereu,nemaiavand limita si simtul dreptei masuri. putem rezista la orice atac al celui rau,inarmati cu armele dreptei credinte,dragoste frateasca, credinta, mila, smerenie, si orioce smereste sumetirea lumii acesteia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O regula a respectului fata de cei carora te adresezi, iti cere ca atunci cand postezi ceva si ti se solicita un raspuns, sa incerci sa raspunzi, chiar deaca intrebarea ti se pare incomda.Nu crezi ca si perceptele biblice impun asa ceva?

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Am citit de trei ori intrebarea si tot nu am inteles ce ai vrut sa spui...(una-i una si doua-s mai multe...)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Refuz sa cred ca nu ai inteles.Intrebarea era simpla:daca creezi ceva care are o defectiune ce apare aproape la toate exemplarele (in cazul omului persistenta pacatului), cine este vinovat:bunul sau creatorul? Ce nu este clar?

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Depinde...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

De ce?

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu la facut bun pe om, dar vezi sarpele a ispitit-o pe femeie si femeia pe barbat. Dumnezeu le-a dat porunca sa nu manance din pomul binelui si raului.Adam si Eva in loc sa isi ceara iertare fata de Dumnezeu, acestia au aruncat vina unul pe altul pana la sarpe.

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

In cazul unui pix este vina creatorului ...ca acesta nu are un arc sau mai stiu eu ce...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Stimate Silviu22, dar in cazul OMULUI cine este? Daca D-zeu nu era absolut sigur ca, creatia sa este perfecta, inseamna ca i-a dat posibilitatea de liber arbitru tocmai pentru a gresi si a avea posibilitatea sa-l izgoneasca.In ce consta greseala logicii mele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inconstienta! Prin exercitiu (rugaciune si meditatie ) ne apropiem de Sursa-Dumnezeu, iar atunci debarasarea de pacate are loc in mod natural. Degeaba ne fortam sa scapam de ele, fara sa ne legam de Sursa Vietii, succesul dureaza o perioada de timp iar apoi iar cadem in pacat.

| 1Mihai1 a răspuns:

Se pare că nu ne dorim cu adevărat să scăpăm de păcat.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Ei bine de la caderea noastra in pacat noi suntem predispusi la a infaptui pacate, desi initial Dumnezeu ne-a creat desavarsiti.Cand primii oameni au pacatuit au apraut toate relele. Totusi Dumnezeu ne lasa liberul arbitru in viata fiindca noi suntem fiinte superioare, avem cap si minte, pe care unii le folosesc din pacate gresit

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Pentru ca omul are intiparit in sine inclinatia spre a face rau in loc de bine. Pacatul originar ne-a denaturat si ne-a pervertit pe toate planurile. De aceea e mult mai simplu sa facem rau in loc de bine. Dar noi suntem creatia lui Dumnezeu. In fiecare om se afla constiinta(glasul lui Dumenzeu pus in om la creatie) care ne atentioneaza cand nu facem ceva bine. practic stim ce este binele si raul dar nu putem face decat rau. Este o lupta crancena dar retine putem birui prin credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, CEL CARE A INFRANT DEFINITV PUTEREA DIAVOLULUI PRIN MOARTEA SA PE CRUCE. Trebuie sa lupta cu toate fortele, cu armele Domnului(rugaciune, post, milostenie, curatenie trupeasca si sufleteasca, privegheri etc) pentru a putea dobandi Harul Duhului Sfant atat de necesar in lupta cu diavolul. Dar cel mai important nu suntem singuri in lupta aceasta Dumnezeu este cu noi.Nu ne ramane decat sa lupta si sa biruim sa ne putem bucura de frumusetile raiului si ce este mai important de comuniunea neintrerupta cu Iisus Hristos, Dumnezeu si Mantuitorul Nostru.

| IzolatieFonica a răspuns:

Cand spui ca exista iad iti bati joc de adevaratul dumnezeu, care nu are concurent.Chiar crezi ca Dumnezeu,atot puternic,nu il poate stapanii, pe unul lu care ii zice satan, si care in realitate e inventat de popi, ca sa sperie prostimea, pentru a veni la biserica.Ti-am mai scris si iti mai scriu:citeste si invata pana ce ai sa realizezei ca Dumnezeu nu incapa in biblie si nici intr-un templu plin de cocacalari cu lanturi de aur de 9 kile la gat.