| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se poate trece de Limita lui Planck?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

A da, asta asa e, evident mai sunt date care ne scapa si pot cauza erori in rationamentul matematic.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca matematica si fizica nu ne permit acest lucru.
Daca plecam de la formulele de baza cum ar fi ca XP mai mare sau egal ca 1/2 h.
h (constanta lui Plank) este aproximativ 6, 6... Valoarea exacta o gasesti pe wiki, cred.
Prin rationament matematic, combinand aceste formule se ajunge la formula : T=radical din hxG/c^5.
Unde h este constanta lui Plank redusa, adica 2pi/h.
G este iar o constanta cea a gravitatiei.
SI c iar oconstanta, viteza luminii.
Tot ce trebuie sa facem este sa inlocuim datele si daca le inlocuiesti o sa-ti dea proximativ 10^-43s. Timpul care este considerat de catre fizicieni 0.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Cu alte cuvinte, din cauza erorilor de calcul adunate pe parcurs. Parca asa stiam eu, poate ma insel.
Si mai stiam ca toti cei care ar fi reusit "sa vada" dincolo de limita lui Planck si-au luat gatul.
Ok, totusi se chinuie de la 1900 incoace.
P.S. eram sigura ca o sa-ti treaca pana te insori laughing)

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de erori ajungem la o formula in care avem doar constante, deci nu pot exista erori aici.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nu erori in sensul ca ar fi calculul gresit, ci de deviatiile provocate de gaurile negre in timp-spatiu continuum, de materia neagra etc. Plank a facut un calcul matematic pur, nu a fost bazat pe observatii astronomice. Si chiar daca ar fi fost bazat pe observatii astronomice tot nu stiu cat de acurate ar fi fost calculul...

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Varsta?
Parca am hotarat ca timpul nu existawinking. N-ai vazut ce zicea Ray mai devreme?

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce si-au luat gatul?

| anonim_4396 explică (pentru IMINENT):

Habar n-am. Au lasat doar mesaje gen "am reusit sa vad ce e dincolo!". Dar toti cei care au sustinut ca au vazut dincolo de limita lui Planck au fost gasiti morti.

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Monstrul de Spaghetti se razbuna pe cei care ii descopera secretele.

| anonim_4396 explică (pentru IMINENT):

Hahaha! Sau poate oameni care nu voiau sa-si piarda influenta. Cine stie ce-o fi fost cu ei?!

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu o sa te sinucizi, nu?

| anonim_4396 explică (pentru IMINENT):

Eu deja sunt supernova. Ce sanse as avea sa mai dau inapoi? happy

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Next: the black hole.

| anonim_4396 explică (pentru IMINENT):

Hahaahahaha!

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesaj subliminal.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

A da, asta asa e, evident mai sunt date care ne scapa si pot cauza erori in rationamentul matematic.

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista timp

| RAY a răspuns:

Inca ceva de ce nu ptem vedea ce a fost inainte de big bang?

pentru ca lumina transporta informatie prin univers nefind lumina nu putem vedea ce a fost inainte de big bang nici ce la provcat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu vedem nici chiar asa departe. Concluziile la care am ajuns sunt bazate pe calcule matematice. S-a calculat traiectoria stelelor in sens invers si s-a constatat ca toate vin dintr-un punct. Nici macar radiatia nu explica explozia 100%. Putem vedea doar ramasite ale Big Bang-ului (un fel de-a spune), dar lumina de-atunci nu ajunge pana la noi. Asta este, suntem si noi una din cele mai vechi galaxii pana la urma.