| papushikroz a întrebat:

De ce nu tuna si fulgera iarna?

Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Pentru producerea un fulger trebuie sa apara formatiunea de nori numita cumulonimbus calvus ce apar doar in dupa-amiezile de vara cand este foarte cald si in interiorul lor se schimba polaritatile capetelor ca la baterie de aceea se produc descarcarile electrice. Trebuie sa existe, aer cald si umed si cel uscat si rece.

Poate tuna si fulgera si iarna dar foartee rar.

16 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Tuna pentru ca fulgera. Fulgera din cauza descarcarilor electrice din atmosfera.

| juniper a răspuns:

De obicei tuna si fulgera numai cand ploua, atunci se ciocnesc particulele calde cu cele reci, iarna nu este decat frig si nu cald, de aceea nu tuna si fulgera iarna.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Ozlaughinglaughingcarla a intrebat de ce NU tunalaughinglaughingrolling on the floorPoi carla eu stiu ca tuna si fulgera nu stiu de unde ai vazut ca nu se intampla lucrurile asteasadsadsad

kratos
| kratos a răspuns:

Din cauza conditiilor meteo.

| vilmaristul a răspuns:

Cerul e mohorat, nu i arde de joaca!
dar cum se intrezareste primavara, de bucurie incepe sa se zbenguiasca, si pun'te pe tunete!

| yoannah a răspuns:

E de la ei, carlawinking
e de la ei oh go on
laughing

| rastafari_2977 a răspuns:

Cum spune gabitza sau mai pe scurt si mai simplu, trebuie atat aer rece cat si aer cald pentru a provoca fulgerele si tunetele, uragane, tornade, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind toata atmosfera e umeda nu se formeaza pe deplin electrizarea care se formeaza pe un aer uscat si cald, de vara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei un raspuns bine documentat?
pentru ca nu vrea Dumnezeu. laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu uimire am aflat ca la altii tuna si fulgera, dintr-un documentar pe Dicovery, despre unul pe care l-a fulgerat in timp ce se juca in zapada cu prietenii. Cred ca era in Canada, dar nu pot baga mana in foc. Documentarul era din seria "I Shouldn t Be Alive" cred, daca chiar esti curioasa sa afli detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MAi nou tuna si fulgera si iarna! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa regula astronomiei de iarna nu fulgera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E iarna, temperatura e rece, sus e rece si jos e cald.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

iarna nu va tuna si fulgera niciodata

| StefL a răspuns:

Azi a fulgerat, in rm.valcea chiar de 3 oriwinking

| ionutmaracine a răspuns:

Poate nu fulgera si tuna iarna, dar eu prin iarna anului 2007 dec, era sa umplu pantalonii de c...t cand deodata a inceput sa fulgere si sa tune mai ceva decat vara apoi a inceput omatul, dar ningea fff tare, + ca nu mai era nici electricitate, concluzie tuna si fulgera si iarna, dar ii tare naspa.