| anonim_4396 a întrebat:

La mine in oras fulgera si tuna de crapa pamantul la ora asta, in 29 de ani este prima iarna cand sunt martor la asa ceva.
Vi se pare normal?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Și pentru mine a fost prima oara în viata mea, ideea e ca a venit un val foarte călduros care a cauzat asta, ieri seara tuna și trăznea în Timișoara, temperatura e prea mare, plus diferență exagerata pentru organism

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tunetul și fulgerul se referă la o anumită structură a norilor cu cristale de ghiață, care se freacă între ele. Această frecare provoacă electricitate. Dacă asta se întâmplă iarna, aqcum, nu se referă la o anumită lipsă de normalitate. Normalul în timpul probabil nu are legătură cu așteptările noastre.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai si de ce s-a intamplat acum si timp de aproape 30 de ani nu? De fapt, ai fost vreodata martor la asa ceva?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am fost martor la așa ceva. În ultimii 30 da ani am trăit în Cluj.
Ce este ceața, aceea care formează norii? Mici picături de apă, care reușesc să râmână suspendate în aer la înălțime mare. Cum reușesc să se mențină acolo? Datorită unei temperaturi potrivite. Se formează acolo un microclimat. Dacă se modifică brusc temperatura îngheață brusc și formează microcristale de gheață.
Aceste fenomene necesită anumite temperaturi ale aerului la acea înălțime unde se formează norii. Dacă temperaturile respective se manifestă apar și fenomenele. În celelalte ierni nu au fost condițiile necesare, acum au fost.

| Catrice a răspuns:

An văzut de câteva ori în ianuarie și februarie...e de la vreme.

| LordCristobal a răspuns:

Ba unul mie nu mi se pare normal, tunetele si fulgerele sunt specifice verii sau perioadei aprile-octombrie.Adica in sezonul cald.
Cu vremea de la noi nu ma mai mira nimic, azi la Brasov au fost 15 grade intr-o zi de decembrie.
Oricum vremea s-a schimbat total din 2010 incoace, iarna incepe in ianuarie si se termina in martie sau aprilie(cel mai rau caz).

| iulia0514 a răspuns:

Da e perfect normal!

| Alex980078 a răspuns:

In ce oraș?

| anonim_4396 explică (pentru Alex980078):

Pitesti

| Alex980078 a răspuns (pentru anonim_4396):

A departe