| lupuvictor a întrebat:

De ce plangi dupa un caine ca a murit, insa pe porc il tai pentru hrana?
Aceasta intrebare are un raspuns simplu pentru majoritatea oamenilor: pentru ca unele animale sunt pentru hrana, iar restul pentru alte lucruri. Insa toate sunt animale din pacate pentru cei care gandesc asa. Daca iubim animalele, si plangem dupa un caine, dar ucidem o gaina, inseamna ca e o problema.
http://retragerea-psihologica.blogspot.com/......crima.h tml

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lupuvictor, eu mi-am expus parerea. Daca vrei, o accepti sau nu. Care-i faza cu adevarul? Trebuie sa accept ideile tale? Vezi ca te contrazici singur! Oare, nu stii ca laptele este vital pentru copilasii mamiferului, iar ouale sunt viitoare fiinte vii? De ce vrei sa privezi niste vietuitoare de sansa la viata, daca te declari impotriva uciderii din fasa a acestora? Esti nepregatit nene. Alta data, cand mai postezi pareri personale, fa-ti temele. Altfel, dai cu bata-n balta si te faci de ras. Auzi la el, trebuie sa fiu de acord cu adevarul lui...
P.P. Nu mi te mai adresa cu "dragutule", fiindca nu impartasesc dubioasa ta orientare sexuala!

49 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

@Paulla eu pot sa zic ca ma simt foarte bine cu modul in care traiesc.Ma simt foarte odihnita si plina de energie.Cand eram copil, sincer ma simteam obosita si nu imi pica deloc bine.
Cu petitiile nici eu nu le'as semna.Pentru ca pot sa se adune si milioane de semnaturi ca tot nu sunt luate in seama.Nu poate nimeni sa ii impuna cuiva sa nu consume ceva anume.
Nici eu nu pot sa zic ca as crede in reincarnare.Era doar o idee.
In cazul unei crime, sunt multi care o merita.Multi au viata si si'o irosesc batjocorind alte vieti.In cazul lor as inchide ochii.Acum e si chestia ca nu poti sa stii cum e un om si oricare ar fi motivul tot crima ar fi.Toti ne ducem candva si nu conteaza modul sau contextul.Dar aici intervine ideea ca nimeni nu are dreptul sa ia o viata.Si ar trebui aplicata si in cazul animalelor.Cum zicea si @lupuvictor, animalele sunt aduse fortat pe lume.
Astea au fost instinctele si nu doar ideea de a consuma carne, ci si multe altele sunt intr'un fel impuse de mici copii.Dar avand creier, fiecare trebuie sa isi ia propria decizie asupra modului de viata, a crezului etc. Daca cineva consuma carne(asta fiind subiectul in cazul de fata) si a gandit ca asa e bine, bun nimic de zis.Crimele nu se opresc oricum.Dar sunt multi care fac chestia asta doar din obisnuita si din "traditie".Asa au fost invatati si respecta lucrul asta fara sa analizeze situatia.
Despre criminalii nepedpsiti, stii cum e, cei mai mari criminali sunt in libertate.Degeaba sunt inchisorile pline daca nu cu cine trebuie.

| lupuvictor explică:

Mihaela31 a spus: "Repet, se lupta impotriva violentei asupra animalelor, insa nimeni nu se lupta pentru acceptarea si folosirea unui ritm de viata vegetarian sau ma rog, lacto-ovo-vegetarian. Nici macar medicii nu il recomanda, decat in cazul unor boli"
Un medic mananca carne.Si chiar daca nu ar manca, cum sa-ti zica tie nu manca (daca nu esti bolnava)? Toata lumea mananca.Si da.Nimeni nu se lupta pentru acceptarea si folosirea unui ritm de viata vegetarian.INSA LUPTA NU ESTE IN FOLOSIREA UNUI RITM DE VIATA VEGETARIAN, LUPTA ESTE DE CONSTIENTIZARE CA NOI NU SUNTEM ANIMALE.DOAR ATUNCI VEI ARUNCA FRIPTURICA DIN FARFURIOARA TA.

| Paulla a răspuns:

@lupuvcitor ma refeream ca e necesara pentru o viata sanatoasa. E mai simplu asa decat sa te complici atat mancand toate florile de pe strada. Si da, banuiesc ca poti avea o viata sanatoasa si fara sa mananci carne(pana la urma n-am habar cate burieni folosesti tu ca sa inlocuiesti carnea in alimentatie). Te felicit ca ai ambitia sa te abtii de la carne, dar eu personal nu vad rostul. Explica-mi si mie de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator de moartea porcilor?

| lupuvictor explică:

Mihaela31 a spus:"Total nepotrivita intrebarea ta, acum in pragul Pastelui cand se vor taia mii, poate si mai mult, de miei."
Da Mihaela.Chiar acum in pragul Pastelui!
DUMNEZEULE, DE CE M-AI ISPITIT? Chiar acum in pragul deslegarii cutitului in gatul mieilor?!

| KiddoC a răspuns:

Sincer m-am gândit şi eu la asta. Mi se pare o prostie! Cum poate cineva să fie atât de crud încât să omoare un porc? Da eu sunt contra cruzimii ca asta. Degeaba spuneţi că, câinile e cel mai bun prieten al omului şi etc. etc. Eu am avut un porc şi da există şi prietenii cu alte animale înafară de câini. Eu am plâns câteva zile după ce tata au tăiat porcul respectiv... Şi nu-mi pasă ce credeţi voi!

| unu a răspuns:

Aici sunt doua chestiuni: sa-i convingi pe oameni sa fie vegetarieni; sa-i obligi prin legi pe crescatori si producatori sa trateze animalele mai bine. A doua chestiune este mai importanta decat prima.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@lupuvictor, iti inteleg cauza, doar partial!
Nu am sa ma uit in veci cum este omorat un miel.Probabil daca cineva m-ar forta sa privesc, nu as mai manca miel in viata mea!
E prea firav, prea mic, mi-ar fi mila, clar...
Insa, legat de intrebarea ta, ar mai fi o problema. Sa presupunem pri absurd, ca majoritatea romanilor ar fi de acord cu ideea ta si ar decide sa nu mai manace carne. Ok. Crezi oare, ca le-ar reusi? Iti spun eu, NU! Romanul este prea sarac pentru a renunta la carne! Cumpara un tacam de pui, din care isi face o ciorba si o tocana si poate ii ajunge 2-3 zile. Nu are bani de fructe si legume aduse din afara ( si alea crescute fortat ), sunt mult prea scumpe.Cunosc oameni care cumpara oase de pui sau porc si ii aud cum spun vanzatoarei "- Sunt pentru catel!" Dar ei acasa nu au nici pisica, nici catel! Am auzit pe scara blocului o discutie intre doua batranele cum se plangeau ca produsele de post sunt foarte scumpe.A doua zi am studiat problema si mi-am aruncat ochii peste produsele din soia, salam de soia si alte minunatii...intradevar mai scumpe decat produsele normale. Stupoare a fost la raionul de carne, unde aceleasi babute cumparau pui, pentru ca erau la oferta ( 25 % ). De", aflati in plin post, nu se mai vindeau. Si uite asa, renunta romanul si la post si la regim si isi baga picioarele in ea salata, care pana ajunge acasa se ofileste sau in banane, care pana a doua zi sunt negre!
Sunt doar niste exemple, sper ca ai prins ideea! Romanul este prea amarat, ca sa se mai poata gandi de unde provine acel tacam congelat pe care a dat 5 ron.
Alegerea ta ca si stil de viata alimentar e de apreciat, eu nefiind de acord ca vezi-Doamne numai din carne poti lua proteine sau mai stiu eu ce vitamine ( soia are toate proprietatile carnii ).
Insa, cum spuneam, cauza ta, chiar si cea de constientizare, e pierduta!

| Vizitiul a răspuns:

Victorase, din postura de om ti-am dat acel raspuns. Ce-i drept, sunt un om cu "o" mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca omul se ataseaza mai usor de un caine ( si da, este un prieten al omului ) decat un animal care va sti sigur ca il va manca. Apropo, tu tii porci prin casa?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuii ai pasa pana la urma? that don't care for many people, it's just a question for bored people big grin
that's tha truth guyswinking

| lupuvictor explică:

Oamenii.Niste perversi. Iubesc iepurasii si ii mangaie turnand numai cuvinte de :vaaai, ce iepuras dragalas aveti doamna Popescu! Imi vine sa-l mananc!

| igori001 a răspuns:

Daca oamenii ar minca numai hrana vegetariana numai ierburi si altele si carne nu ce putere va avea el si principalu cind se naste un copil pentru a creste puternic si sanatos trebu hranit bine dar fiind vegetarian sunt sigur ca natalitatea ar fi 20% si mortalitatea 80%amul are nevoie de HRANA acatarii sa fie puternic si sa poata sa faca ceva. doar ca toate astea trebu cu masura. porcul este si el animal dar porcul este considerat fortele raului pentru ca se spune ca iIISUS HRISTOS A ELIBERAT OMUL DE IUDA SI LA DAT IN TURMA DE PORCI cinele este prietenul omului si pazitorul lui. mai ales in zilele noastre un ciine у mai intelep ca un om de 100 ori...

| lupuvictor explică:

Paulla a spus: "Explica-mi si mie de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator de moartea porcilor?"
Explica-mi si mie ce te face atat de fericita sa mananci carne, fiinte cere au fost vii, iat acum sunt moarte pentru satisfacerea ta sadica.

| Dreamy a răspuns:

Iti zic eu de ce fara sa facem atat de multe povesti:

Pentru ca noi avem nevoie de carne, este o traditie, carnea este buna pentru organism.

Daca esti vegetarian, foarte dragut din partea ta dar nu incerca sa ne schimbi.

Viata e un ecosistem. Din tarana esti si tarana ajungi. Sau clasicul proverb "Orice nas isi are nasul"

| Paulla a răspuns:

@lupuvictor imi este indiferent daca niste porci, gaini sau altele au murit pentru ca eu am vrut sa mananc carne. Acum imi explica-mi de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator pentru moartea unor animale?

| Jango a răspuns:

Pai: eu gandesc asa: Gaina si porcu sun crescuti pentru a fi sacrificati din moment ce stim de la inceput ca va muri la sfarsit durerea nu este asa mare un caine pe care l-ai crescut tu si pe care l-ai avut aproape la bine si la greu merita sa fie plans.

| Kesariona a răspuns:

Da eu una plang si dupa porc...puppy dog eyes laughing

| lory_9422 a răspuns:

Pai srticolul a avut perfecta dreptate nu ar trebui sa manaca nici un fel de viatate cat de mica ar fi ea pentru ca si ea e un suflet.dar ar trebui sa se faca o campanie ptca daca eu si inca 40 de pers din roania nu mananca carne asta nu inseamna ca animalele nu vor mai fi sacrificate cum se zice"cu o floare nu se face primavara"...

| lupuvictor explică:

@Roxy Voi face eu o campanie din surse proprii pana la urma