Întrebare recomandată | fantastica a întrebat:

De ce ruginesc frunzele de castan?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pai ce sa faca si ele? Toamna mai toate ruginesc. Numai bradul are "cetina tot verde".

| fantastica explică (pentru sabin89):

Eu stiu ca toamna toate ruginesc dar frunzele de castan ruginesc mult mai devreme, pe la mijloc de vara sau mai repede si vreau sa stiu de ce.

| RAY a răspuns:

Nu ruginesc,rugina e altceva, ingalbenesc din cauza ca frunza are un ciclu de viata propiu in functie de specia de pom, brazni raman verzi, nucul ingalbeneste fiecare s-a adaptat in milioanele de ani de evolutie, rolul frunzelor in ecosistem este foarte important ramele se hranesc cu ele, multe alte insecte care fara ele pamantul ar deveni desert, ramele sapa mereu in pamant

| fantastica explică (pentru RAY):

In cartea fratelui de biologie intrebarea suna astfel : "De ce ruginesc frunzele de castan?''

| RAY a răspuns (pentru fantastica):

Rgineste fierul nu frunzele

| relian a răspuns:

Datorita temperaturilor mari radiate de asfalt corelata cu o seceta si o poluare a aerului, frunzele de castan se usuca in plina vara.Deci frunzele se usuca nu ruginesc.Nu este fenomenul intilnit toamna la toate speciile de foioase. Daca vara nu este foarte calda si sant si ceva precipitatii atunci castanii o sa aiba frunzele verzi.Arborii,pomii,plantele au sensibilitate diferita la seceta la temperatura, la poluare, unele fiind foarte rezistte altele mai putin, castanul fiind sensibil la acesti factori. Daca Te referi insa la fenomenul fiziologic de cadere al frunzelor atunci se intimpla cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclul vietii.

| CryChristiAN a răspuns:

''Misterele vietii''.

| xBya a răspuns:

De vreme rea.

| elyfel a răspuns:

Pentru ca se face frig afara si temperatura scade si asta face ca frunza sa moara
mai bine zis ofilire decat ruginire
ruginire=coroziunea fierului in contact cu apa

| slowswag a răspuns:

Pentru ca este frig
asa e la orice pom, in afara de brad

| Assu53 a răspuns:

Deoarece ingheata apa in frunze si provoaca spargerea celulor din ele happy plus de alta ai vazut codita lor ce rosie ->maronie inchis estewinking

| alexandruth a răspuns:

Fiindca castanele se coc mai repede decat alte fructe care cresc in pom. tongue