| Vlad0123 a întrebat:

Care metale ruginesc si care nu?

9 răspunsuri:
| teiube a răspuns:

Metalele care ruginesc sun cele care nu sunt pretioase: cupru, fier alama, si toate imitalile care se gasesc la mall si la magazine, gen bratari, cercei, inele, rar cele care nu ruginesc sunt aur, argint, nichel.

| paul21 a răspuns:

Salut!
Din cate stiam eu singurele metale care ruginesc, adica intra in procesul de coroziune sunt fierul si cuprul(care cocleste - de exemplu Statuia Libertatii din New York, care are un inveslis de cupru, care s-a oxidat, devenind verde).
Dar sa stii ca in timp si aliajele care au in componenta fier si cupru intra intr-un proces ireversibil de coroziune, de exemplu bronzul si fonta. Celelalte metale neferoase nu ruginesc ( Aluminiul, Zincul, Plumbul, Staniul, Cesiu, Nichelul, Franciu, Litiu, Potasiul, Rubidiu, Sodiul, Bariu, Beriliu, Calciu, Magneziu, Radiu, Strontiu, Argint, Aur, bohriu, Cadmiu, Cobalt, Coperniciu, Crom, Cupru, Darmstadtiu, Dubniu, Hafniu, Hassiu, Iridiu, Mangan, Meitneriu, Mercur, Molibden, Niobiu, Osmiu, Paladiu, Platină, Reniu, Rodiu, Roentgeniu, Ruteniu, Rutherfordiu, Scandiu, Seaborgiu, Tantal, Technețiu, Titan, Vanadiu, Wolfram, Ytriu, Zirconiu s.a.)
Sper ca ti-am fost de folos! O zi buna in continuare!

| paul21 a răspuns:

Otelul"negru" rugineste, dar otelul inoxidabil nu rugineste!

| Vlad0123 explică:

Otelul rugineste?

| Vlad0123 explică:

Pe mine ma interesa in special otelul daca rugineste sau nu.

| BlaBlaBla2414512355 a răspuns (pentru Vlad0123):

Dupa numele de otel inoxidabil, teoretic nu ar trebui sa se oxideze, adica sa rugineasca, same ***, dar se mai intampla sa rugineasca trebuie ingrijit

| enduro a răspuns:

Metale care nu ruginesc :
1. Argint
2. Aur
3. Aluminiu
4. Cupru
5. Zinc
6. Mercur
7. Magneziul
8. Plumbul
9. Cromul
etc.
Care ruginesc :
1. Fierul
Ai cerut metale nu aliaje big grin

| raznu_cuc a răspuns:

Otelul rugineste

| Clara_Niculae_1969 a răspuns:

Zirconiu