| GulDan a întrebat:

De ce s-a schimbat asa vremea in ultimu timp ploua prea des e clar ca ceva nu mai e la fel ca acu catva ani cand era canicula totala vara.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţi-e dor de caniculă? Nu te îngrijora, nu se va lăsa mult aşteptată.
Bucură-te cât aerul e respirabil şi nu te simţi ca la cuptor.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

laughing Asa sunt oamenii. Cand e cald, le e dor de frig, iar cand e frig abia asteapta sa fie iar cald. Tot asa, anotimp dupa anotimp si an dupa an, pana le trece viata.

| lazio9 a răspuns:

Acuma 3 veri a fost la fel, vara trecuta cam la fel iar acuma 2 veri a fost canicula totala, pentru ca se cam schimba anotimpurile planetei.e clar ca s-a schimbat ceva, cica e deviata axa planetei cu cativa metri

| RAY a răspuns:

Mie unul imi place vremea cum este acuma de ce sa fie iar 37 de grade? sa moara oamenii pe strada voi ganditi cand puneti intrebari se misca ceva acolo in creier?

| GulDan explică (pentru RAY):

Da se vede ca se misca ceva la mine pentru ca, am observat schimbarea radicala de acum 1 an ploua foarte rar odata pa 2 saptamani sa zicem..si acum in fiecare saptamana ploua

| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.timesnewroman.ro/......-noiembrie :))

Pai cica e din cauza incalzirii globale. Stii ca luna mai a anului 2013 a fost cea mai calduroasa luna mai din ultimii nu stiu cati ani? Si daca tii minte, la noi a fost foarte frig. Asta inseamna incalzire globala, mai cald decat e normal in unele zone, apa se evapora, se formeaza multi nori, si mari, si e frig in altele. O sa vina canicula si la noi si o sa fie frig la altii.

Care e treaba cu incalzire globala: dioxidul de carbon din atmosfera retine caldura, astfel se creaza efectul de sera, Soarele incalzeste Pamantul, caldura e trimisa in atmosfera, de unde e prinsa de moleculele de CO2, al carui numar e tot mai mare in atmosfera din cauza combustibilului fosil, in principal; e ca si cum in fiecare an cineva iti da o doza ce CO2 pe care o depozitezi undeva, iar altcineva gaseste locul unde ai pus dozele si "elibereaza" tot ce ai strans in 50 de ani, sa zicem, intr-un timp scurt. Combustibili fosili contin mult carbon, care in timpul arderii ajunge in atmosfera. E cam off topic ultima parte (jumate din raspuns), dar cred ca e necesar sa stim asta, macar pe scurt.

| sublime89 a răspuns:

Efecte secundare ale incalzirii globale. Stii ca asta e explicatia tot timpulhee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Efectul principal. tongue

| Duucu a răspuns:

Bine că plouă... dar mai rău să reapară canicula apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol cu astia care se ocupa cu strangerea de fonduri pentru a stopa prin campanii incalzirea globala.Eh, de la incalzire si pana la racire nu sunt diferente mari.Dar lasa ca de ziua Marinei in loc de artificii si bere o sa avem vin fiert si demonstratii cu eschimosi, vanand foci si pinguini de Dunare.

| 1Voineoska1 a răspuns:

Va fi canicula totala si vara aceasta, doar ca acum, din cauza incalzirii globale totul s-a dat peste cap! happy

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Nimeni nu poate da un raspuns exact, in istorie au mai existat schimbari climatice.Dar nici cu poluarea si defrisarile nu este bine deloc