| 276591 a întrebat:

De ce se invarte pamantul?

Răspuns Câştigător
| emanuela_7068 a răspuns:

De ce sa stea? daca ar sta, ne-am invarti noi!

18 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Filosofic vorbind, religios sau stiintific? Se invarteste din cauza atractiei dintre corpurile ceresti (spre exemplu Luna influenteaza si regleaza viteza de rotatie a pamantului). Pamantul are doua miscari prin care se invarteste - una de rotatie in jurul axei proprii si una de revolutie in jurul Soarelui (ca toate celelalte planete din sistemul nostru solar). Toate planetele se invart din jurul celei mai mari stele din sistemul in care se gasesc. Din punct de vedere religios - sa zicem ca a existat ziua primordiala cand Dumnezeu a creat universul... Retoric vorbind "de ce se invarte" - il parafrazam pe Galileo Galilei si putem spune in ciuda Inchizitiei "Si totusi se-nvarteste". Sa ne gandim ca noi acum stim ca Pamantul se invarteste si nu este in centrul Universului. Noi stim ca Soarele si luna nu stau la comanda oamenilor ca sa apara pe bolta cereasca. Dar pentru ca noi sa putem stii asta altii au murit sau au fost schingiuiti, arsi pe rug, pentru ca au gandit si au avut mintea mai deschisa decat altii. Tu de ce crezi ca se invarte?

Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu o ia razna big grin
Concret: din cauza rotatiei in jurul axei, orice obiect in rotatie se stabilizeaza datorat efectului giroscopic. Astfel nici Pamantul nu penduleaza in timp ce se invarte pe traiectorie.

cristian
| cristian a răspuns:

Uite-te aici si vei intelege:
www.220.ro/Vafn4wxSDF/De-Ce-Se-Invarte-Pamantul.html

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca daca nu s-ar invarti, ar fi numai noapte, ar fi un singur anotimp, nu ar fi normal, pamantul se invarte pentru ca asa trebuiewinking

| onuta a răspuns:

Existenta anotimpurilor, a zilei si a noptii sunt consecintele miscarii de rotatie, nu motivele care stau la baza acestui fenomen; miscarea planetei are de fapt legatura cu compozitia ei si cu modul in care s-a format, cu ceea ce exista pe langa ea atunci cand s-a format.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa avem parte de anotimpuri, sa ne bucuram de zi si de noapte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar, de ce oarebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce se invarte pamantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt fel nu ar mai exista ziua si noaptea si ar fi ori noapte ori zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CU CE VITEZA SE INVIRTE PAMINTUL IN JURUL AXEI SALE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamatul se invarte deoarece altfel nu ar mai exista 4 anotimpuri si nimic nu ar mai fi la fel...pana la urma nu ar mai exista viata.alta explicatie nu stiuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa expunere preotului am dreptul sa cred in ambele variante :))accept probe, a sa nu uit pamantul mai are cel putin a treia miscare proprie de precesie in ca evolueava transtatandu-se cu un grad la 72 de ani parcurgand cele 12 zodiace in aproximativ 25920 de ani, aceasta miscare este direct vinovata de variabilitatea datei echinostiilor, solstitiilor--teoria parintelui nu stiu s-o combat -e iarna da? :) expresia ca soarele se afla in emisfera sudica mai mult ii indreptateste spusele! astept propuneri, pro contra, aici puteti sa-mi scrieti -- http://www.youtube.com/user/IHODIOS?feature=mhw4, sau pe mess id-ul IHODIOS pentru yahoo si skype, doar suntem in 2010, Doamne ajuta! la tot omul, spre folos la mantuire! deci sa inteleg ca, Pendul Foucault la ecuator nu mai recunoaste ca pamantul se invarteste, ce o fi si asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa expunere preotului am dreptul sa cred in ambele variante :))accept probe, a sa nu uit pamantul mai are cel putin a treia miscare proprie de precesie in ca evolueava transtatandu-se cu un grad la 72 de ani parcurgand cele 12 zodiace in aproximativ 25920 de ani ,aceasta miscare este direct vinovata de variabilitatea datei echinostiilor, solstitiilor--teoria parintelui nu stiu s-o combat -e iarna da? :) expresia ca soarele se afla in emisfera sudica mai mult ii indreptateste spusele! astept propuneri,pro contra , aici putetzi sa-mi scrieti -- http://www.youtube.com/user/IHODIOS?feature=mhw4 , sau pe mess id-ul IHODIOS pentru yahoo si skype, doar suntem in 2010, Doamne ajuta! la tot omul , spre folos la mantuire! deci sa inteleg ca , Pendul Foucault la ecuator nu mai recunoaste ca pamantul se invarteste, ce o fi si asta ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. de ce se invarte pamantul... destul de simplu. sa nu uitam ca la inceputuri ( stiintific vb) pamantul s-a format prin ciocnirea a doua sau mai multe corpuri ceresti, in urma acestor ciocniri s-a format si luna, iar din cate stiu eu e putin probabil ca cele doua corpuri sa se fi ciocnit perfect frontal ( traiectoriile lor descriind un unghi de 180 grade) astfel actionand asupra unu corp sub un anumit unghi i se va imprima o miscare de rotatie. in aceasta ciocnire e clar ca cele doua obiecte au avut dimensiuni diferite. in urma ciocnirii corpul mic a imprimat o miscare de rotatie corpului mare iar socul a fost indeajuns cat sa-i schimbe traiectoria corpului mare, deviindul catre soare iar apoi a intrat in "bratele " soarelui unde a ramas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita fortelor electromagnetice(sper sa nu gresesc) din spatiu ale fiecarui "corp ceresc", aceste forte fiind rezultatul gaurilor negre din interiorul planetelor, stelelor. Dar important de stiut este ca nu se invarte in acelasi loc (miscarea de revolutie) intrucat Soarele nu "sta", deci traseul Pamantului in spatiu ar arata ca un resort, un arc dar nu cu sageti tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea scrieti numai concluzii... ca sa avem anotimpuri, da sigur. lasati concluziile deoparte si raspundeti la intrebarea

| sunetul a răspuns:

Datorita atractiei laughing ...trebuia sa fim morti de mult daca era asa.
Da atractia asta de unde vine?
Va puteti imagina ca timpul este un plan care este facut din cauciucul unui balon care se misca permanent neavand o directie
anume.Acum punem mai multe bile de sticla de diferite marimi si observam ce se intampla.Alea mai mici vor incepe sa se invarta in jurul celei mai mari.
Treba asta e destul de complexa.
Si daca ii intrebi pe specialisti te aburesc.

| jonny a răspuns:

Stiu ca executa o miscare de evoulutie si una de revolutie. Stiu ca este turtit la poli datorita fortei centrifuge. Stiu ca un corp propulsat in spatiu merge cu aceeasi viteva la nesfarsit pana se loveste de un alt corp ceresc sau intra in campul gravitational al altei planete. Dar nu stiu de ce se invarte. Este posibil sa se invarta in urma exploziei de cand exista un singur corp ceresc?, sau, ori si ce corp ceresc se invarte in spatiu datorat campului gravitational pe care il are. Toate ca toate dar miscarea pe care o face in jurul soarelui este mai interesanta deoare ce traectoria este o elipsa si de ce nu este atras de soare atunci cand este cel mai aproape de acesta s-au de ce nu este deviat de la drumul pe care il face de atatia ani.