| BUBULINA a întrebat:

Pe ce sta pamantul si cine il invarte?

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ăăăă...pământul stă pe spinatea Poneiului Troian parca, nu, scuze, pe curu' lui Klepto-manu', pardon, am auzit pe unii ca pe umerii lui Atlas. In concluzie nu stiu.

Apache
| Apache a răspuns:

Ma sperie si intrebarea.si poza de profil

| Skylar a răspuns:

Poftim!?

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Sa zicem ca Pamantul este o minge cu diametrul de 6.378, 137 km si un deget urias il tine pe axa centrala a Pamantului care uneste cei 2 poli laughing Nu, Pamantul pluteste si se invarte 24 de ore in jurul Soarelui.

Sper ca te-am ajutat happy

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Pamantul sta pe un titirez care e cuplat la un hamster care alearga si-i ofera energie pentru a se roti la nesfarsit.

| Mockingbird a răspuns:

In Univers nu exista gravitatie care sa atraga pamantul in jos, sau cum spui tu "sa stea pe ceva". Iar partea cu "cine il invarte" de fapt aceasta miscare de rotatie in jurul axei sale dar si de revolutie in jurul soarelui a fost implementata o data cu ciocnirea acelui asteroid.

| n0matterman a răspuns:

Pamantul sta langa buricul meu (d'aia mi se spune buricul pamantului) si il invarte o curva.

| William a răspuns:

Sal, pamantul nu sta pe nimic rolling on the floor este rotund si se la ce te referi prin ''se invarte''? la miscarea de rotatie in jurul axei sale care are ca consecinta succesiunea zilelor si a noptilor sau la miscarea de revloutie in jurul soarelui care are ca consecinta anotimpurile? Pamantul se invarte in jurul soarelui datorita campului gravitational al acestuia(al soarelui) si in jurul axei sale pentru ca asa L-a facut Dumnezeu. Daca te-am ajutat da-mi funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul sta pe gravitatie sa ne imaginam ca gravitatia i un baiat pamantul o fata baiatul trage de fata aceasta atragere este continua pe noi oamenii ne atrage acel baiat pentru ca afecteaza fata mereu practic o misca mereu faza cu invartirea daca eu te trag te vei si roti in jurul meu nu uita te trag din toate partile nu doar una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu luasem cursul unui rau la pas, pentru ca nu-mi dadeam seama cine impinge apa la vale. sad n-a vrut nimeni sa-mi explice!

| BUBULINA explică (pentru anonim_4396):

Ce trist. las ca iti explic eu in privattongue

| eugen65 a răspuns:

D-zeu este cel care tine totul in mana Sa