| Purplegirl101 a întrebat:

De ce pământul se învârte si noi nici nu simtim?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pentru că gravitația. Tu spui că Pământul se mișcă foarte rapid, însă tu cât de rapid te miști? Stai pe loc? Nu, te miști cam cu aceeași viteză iar cum a zis cineva, din punct de vedere relativ stai pe loc, ai viteză 0. De fapt nici nu poți spune că există o viteză absolută, în afară de viteza luminii în vid. Viteza e raportată la un observator și în raport cu el măsori acea viteză. De exemplu tu când ești într-o mașină, în oraș nu va avea voie ca aceasta să depășeadcă 50km/h deci mașina se poate mișca cu 50 km/h. În zona noastră viteza de mișcare a Pământului este de aproximativ 1000 de km/h. Deci de ce nu zici de fapt 1050 km/h? Dar stai că și Pământul nu se mișcă doar în jurul axei sale, deci ar mai trebui să adăugăm o viteză. Dar stai că și galaxia noastră se mișcă și tot așa. De asta zic că tu când vorbești de viteză, vorbești de o viteză relativă iar dacă te miști cu aceeași viteză cu care se mișcă mediul din care ești e același lucru cum ai sta pe loc. Într-o mașină de exemplu nu e nevoie să te miști și cu toate astea te deplasezi. Pământul, spre deosebire de mașină se mișcă uniform, nu brusc, de aia nu simți.

| Anonima6789777 a răspuns:

Datorita fortei gravitationale destul de mici banuiesc happy

| DennisW a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu simti deplasarea cand esti in avion, de exemplu. Pentru ca te deplasezi cu aceeasi viteza. Vei simti doar acceleratia/deceleratia, adica schimbarile de viteza.

| Renesys a răspuns:

Planeta noastra se invarte in jurul propriei axe si in jurul Soarelui. Distantele sunt imense, iar curbele lente, asa ca tu nu vei simti miscarea. Forta pe care o exercita Pamantul asupra ta este de doar 0, 003% din forta gravitationala. In aceste conditii nu simti nimic