| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune că elementul celei de a 4-a dimensiuni este Timpul?
Timpul există și în dimensiunea noastră actuală, 3D.

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Well hard do beat that one up. Spațiul in care trăim are 3 dimensiuni. Nici mai multe, nici mai puține. Le poți numi xyz, sau lungime lățime înălțime. Gândește-te că fără aceste 3 dimensiuni nu putem identifica poziția unui obiect în spațiu.
Dacă vrei să zici asa, da, noi trăim în 4 dimensiuni: 3 spațiale (xyz) și una temporală.
Putem defini și timpul ca o a patra dimensiune, pe care însă evident nu o putem vizualiza, putem vizualiza însă procesele care au loc într-un interval de timp.

| StrongHeart a răspuns (pentru iamprettybored):

Sunt mai mult de 3 dimensiuni.Sunt cel putin 5.

| iamprettybored a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, se vorbește mult despre-homosexualitate-si-acceptare teseract "a 5a dimensiune" sau chiar despre mult mai multe dimensiuni în teoria stringurilor (cam 11 daca nu mă înșel). Cert este că noi trăim în EXACT 3 dimensiuni spațiale și una temporală.

| StrongHeart a răspuns (pentru iamprettybored):

Dupa perceptia noastra limitata, sunt doar 3, da.

5 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu fa confuzie intre termenul fizic "dimensiune" si termenul stintifico-fantastic "dimensiune". In fizica dimensiunile sunt cele fizice: punctul, linia, volumul si timpul. In cultura populara "dimensiune" este cine stie ce realitate alternativa pur fictiva.

| NoisyLight a răspuns:

Timpul este complementar celor trei dimensiuni clasice, nu este parte din ele.