| EnciclopediaProstiei a întrebat:

De ce se vorbeste numai de holocaustul provocat de hitler, hitler in sus si in jos, cand comunismul a adus mult mai multe victime? pai numai mao zedong a ordonat moartea a 50-70 de milioane oameni, nu stie nimeni ce a fost acolo...si asta e doar o ramura a comunismului.
pentru ca istoria e scrisa de invingatori, pentru ca inca functioneaza cenzura sau pentru ca lumea nu e interesata de altceva decat de ce se aude? cred ca putin din toate.

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

HOLOCAUST- Din anii 1950, utilizarea sa a fost restrânsă și este folosită astăzi doar cu referire la masacrarea evreilor de către naziști în ajunul și în timpul celui de Al Doilea Război Mondial si ca asa vrea muschi lor (evreilor americani). Ideea e sa se mentina in constiinta omenirii problema evreiasca nu si a natiilor subjugate de comunism.

| EnciclopediaProstiei explică (pentru Hombre):

Eh, parca suna mai bine acum raspunsul dupa modificare. tongue
se pare ca nu a fost restransa suficient din moment ce prin unele parti se aude si se scrie ca este vorba de pagube omenesti in general, nu doar evreiesti.
plus ca daca ce zici tu se pune 100% in aplicare, e cam dezinformatoriu sa scrii pe google "wwII holocaust" si sa iti apara doar evreii, fara soldati si civili.

| ReiVaN a răspuns:

Sa nu comparam europa vestica cu asia.
in primul rand sa ne gandim ca holocaustul s-a petrcut in timpul celui mai mare eveniment al secolului XX si ca in Asia doar in 2 tari traiesc 2, 5 miliarde de oameni - asa si pierderile omenesti sunt mai mari.
Nimeni nu a negat ororile comuniste, cancerul rosu face si azi victime si in orient oricum a fost mai mereu asa.

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil pentru ca Mao nu omora ceva anume, era pentru tara, omora chinezi, Hitler omora evrei, in special, si vai, salacii, ce tlist, ce oameni buni elau si este:
"Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."

Oricum, nu exista dovezi ca Stalin sau Mao ar fi omorat atatia oameni cati se stie.

| sublime89 a răspuns:

Hitler a pornit un razboi mondial, ceea ce niciun lider comunist nu a facut. Si a fost cel mai sangeros razboi din istorie. Si Hitler a fost singurul care a omorat oameni strict pe criterii etnice, pe criterii de boala, sau de orientare sexuala.

| EnciclopediaProstiei explică (pentru sublime89):

A omorat si milioane de polonezi non-evrei. si nu stiu 100% dar cred ca razboaiele lui genghis khan au adus mai multe victime

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Pai da, pe criterii etnice am zis. In urma invaziilor mongole se pare ca au murit cam tot atatia oameni, dar intr-o perioada mult mai lunga, de peste 100 de ani. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_by_death_toll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar 70 de milioane, dar tot Hitler este pe locul intai in lista de genociduri.
Sunt pana si americani care habar n-au cati americani nativi au fost omorati, acum e interzis sa porti un tricou Mohawk in unele scoli; cenzura este peste tot la diferite niveluri desi multi pretind ca avem dreptul la libera exprimare si sursa de informatii din belsug. Colonizarile europene cu cele ale americii au dus la genocidul americanilor nativi. Nimeni nu prea vorbeste de genocidul ala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Http://agreenroad.blogspot.de/......rican.html
http://espressostalinist.wordpress.com/genocide/native-american-genocide/
se spune ca normal al americanilor a fost cel mai mare din istorie, dar cifrele inca nu sunt sigure, mai ales ca a fost pentru cucerire si sclavie.
In unele, spunea de Stalin ca ar fi omorat intre 50-60 de milioane. Sunt doar aproximari, ca nu-i ca si cum au scapat cadavrele de numaratoare.

| EnciclopediaProstiei explică (pentru anonim_4396):

Nu o lua in nume de rau dar vorbeam de chestii mai stranse, nu "razboiul de 500 ani"
ca daca e asa cred ca pe primul loc ar fi imperiul roman(vest si est), in 1500 ani iti dai seama ce au facut aia. sau cine stie ce dinastie chineza

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Credeam ca te referi si la cine a omorat cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Hitler castiga razboiul iti garantez ca o duceam mult mai bine, dar ce sa faci, cum sa reziste si soldatii, erau pe 4 fronturi diferite... Si in Africa, si in Franta, atacati si de rusii aia de multimea furnicilor, si in Nord.

| Raluca15Elena15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, eu cred ca tu esti bolnav mintal! Cum poti spune ca daca Hitler ar fi castigat razboiul am fi dus-o mai bine? Ca sa poti spune una ca asta trebuie sa-i fii adept, ca sa-i fii adept trebuie sa-i cunosti toate masacrele ce le-a facut. Ca sa-ti placa asa ceva trebuie sa ai o minte la fel de sadica ca a lui. Oameni buni, nu mai gandim?! Hitler a gazat oameni numai pentru ca erau evrei ( in general, dar exista destule exceptii), i-a impuscat si i-a aruncat in gropi comune ( Babi Yar nu va spune nimic?) si sa nu uitam ca pentru a economisi gloante ingropa copiii de vii. Avea o minte absolut bolnava declarand, in niste documente considerate secrete pana de curand, ca,, Am indeplinit aceasta sarcina grea din dragoste pentru popor, pastrandu-ne astfel spiritul, sufletul si caracterul nealterate." Ce fel de om daca putem spune asa ar omori din dragoste? Ar trebui sa te mai informezi despre masacrele provovate de Adolf Hitler.

| a3e6u9 a răspuns:

Nebuni au existat și vor mai exista. Problema e că ei ajung să aibă putere asupra altor oameni și asta e din vina celor care permit asta.

Ce încerc să zic e că Hitler, Mao, Stalin, etc, nu ar fi catalogați drept criminali dacă nu ar fi avut putere, ar fi fost doar alți nebuni inofensivi. Problema e că ei au ajuns prin diverse mijloace la putere.

Oamenii au puterea de fapt și oamenii pot să schimbe sistemul oricând, dar preferă să accepte tacit ce le rezervă soarta, astfel își merită soarta.

| Swan39 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus sublime89.
Cred că mai e vorba şi de metodele şi mijloacele pe care le-a folosit pentru a-şi atinge scopurile murdare şi bolnave.