| anonim_4396 a întrebat:

De ce se zice ca oamenii de stiinta sunt atei.Pentru cei ce vor sa stie oamenii de stiinta nu sunt atei, ei cred intr-un Creator dar nu in Dumnezeul biblic, cred ca o forta superioara exista, o minte inteligenta mai presus de gandire. Ce parere aveti? Majoritatea oamenilor cred intr-un Creator, repet nu in Dumnezeu biblic.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| laura64 a răspuns:

Intradevar nu toti oamenii de stiinta sunt atei. Creatorul este totuna cu Dumnezeu, sunt doua denumiri cu acelasi inteles. Sunt de exemplu oameni de stiinta evrei care apartin cultului Mozaic, sunt si catolici si ortodoxi si mahomedani. Fiecare priveste in felul sau relatia cu Dumnezeu, care este unic pentru toti.

| Good Cat a răspuns:

Deci as fi buna de om de stiinta...
Probabil nu se limiteaza doar la faptul ca ceva exista acolo sus si pun cap la cap, cauta, studiaza, realizeaza, analizeaza si gasesc anumite chichite care ii fac sa judece mai presus de omul obisnuit, care se limiteaza doar la ' da exista ' fara sa analizeze anumite detalii.

Răspuns utilizator avertizat
| sy46 a răspuns:

Da pe tine cine te-a luminat cu o precizie atat de mare?laughing
Nu te consider in masura sa vorbesti in numele atator oameni care chiar au descoperit ceva, fata de cei ce stau la usa sa vada ce face vecinu.Nu ai tu in primul rand sa stii parerea unui om, iar pe de alta parteca oricum, credinta e personala; la urma urmei e treaba lor in ce cred, asa cum e si treaba tawinking. Nu vad cu ce te-ar afecta pe tine.
Tot timpul a exista o forta superioara noua si necontrolabila; si aceea e forta naturii, in fata careia suntem complet neputinciosiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meditati si rugati-va pentru noi, pentru voi, si pentru dusmanii vostri, pentru atat de multe probleme grave care sunt, sa ne ajute bunul Dumnezeu sa le trecem pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu in Dumnezeul biblic, atunci in cine? Finca D-eu la Psalmi scrie; EU am creat totul, iar la Isaia intreba; uitati-va in sus si spuneti cine a creat totul? cercetati prorociile si veti vedea ca tot сe a prezis D-eu biblic sa implinit si in continuare se implineste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde-i un om se stiinta? Sa te lamureasca el, ca pe noi ne iei drept prosti daca-ti zicem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca este o prostie, nu poti sa crezi in ceva ce nu exista, adica in nici un fel de dumnezeu sau creator cum vrei sa il chemi, totul are o explicatie numai ca la unele dintre intrebari li s-a uitat raspunsul. toate religiile care exista au acelasi scop, si s-au copiat una pe alta, totul despre religie a fost si este ceva bine organizat si scopul e acela da ai face pe oameni sa faca ceea ce li se spune.
asta e un mod de a face pe alti sa te urmeze, doar ca dureaza de atat de mult timp incat si cei ce l-au organizat in timp au uitat, ne fiind modalitati de conservare a imformatiilor decat acela de a se tramsmite di gura in gura, si cum era si ceva secret, si cei ce stiau adevarul se temeau sa nu piarda cntrolu prostilor de oameni, nici nu au mai vorbit despre asta, si asa urmatori care au venit sa traiasca bine de pe urma religiei au inceput sa creada si ei.
daca ar exista dumnezu de ce nu ma impiedica sa iti raspund asa, sau de ce nu se arata si sa de la fiecare ce isi doreste ca pentru el e usor (o sa imi zici ca a dat dar eva a muscat din mar ispitita de sarpele vorbitor... prostii unde e acum rasa asta de sarpe vorbitor) si toti ar crede, si ar avea ceea ce el vrea, dar nu exista un el ci sunt mai multi si traiesc printre noi si mananca de pe urma credinciosilor adica a prostilor care cred si se joaca cu ei punandui sa faca tot ce le trece prin cap in numele domnului