| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

De ce soarele arde, cand de fapt ar trebui sa fie inghetat din cauza frigului din spatiu? Nu inteleg

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Radiatiile solare ard, soarele e o stea care se stinge dupa 1000 de ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Frigul din spațiu? Spațiul e gol. Căldura trece prin el.

| Algo098 a răspuns:

Soarele e format din hidrogen si heliu. Atomii de hidrogen reactioneaza intre ei si formeaza heliul. E o reactie nucleara. In procesul acesta se genereaza caldura si energia.

Răspuns utilizator avertizat
| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

O sa se termine peste vre o 4-5 ani din cate am inteles, se incerca cat mai mult ascunderea acestei informati ca lumea sa nu se panicheze. mai bine trairea ultimilor 4-5 ani in liniste si calm. ramane intre noi.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

4-5 miliarde de ani*

| RKBlue a răspuns:

Soarele e o stea.
Toate stelele ard.
Imagineaza-ti o furnica langa o minge de fotbal.Cam asta e raportul pamant soare.Soarele nu are cum sa inghete, caci arde si nu are cum sa se stinga prea curand datorita fenomenelor chimice si fizice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedeti ma ca va ia la misto copilu' asta ))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La umbră, sau la o mare distanță de o stea, da, e rece, foarte rece pentru că acolo este lipsă de radiații.
Radiațiile sunt produse de Soare prin fuziune. Dacă te interesează fizica fă o facultate în domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lule a răspuns:

Pentru ca el produce acea caldura...

Răspuns utilizator avertizat
| Lule a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Pai mai are ani buni pana sa devina o supernova (explozie stelara). Soarele e o stea mare in caz ca nu stiai

| Algo098 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Reactioneaza in timp, deci va dura milioane de ani pana se termina hidrogenul si dupa aceea se va opri si va deveni rece, tot in foarte mult timp. Felul in care se va opri va fi comlicat. Pamantul nu va mai exista.