| Theo94 a întrebat:

De ce tarile sau unele tari care au sau aveau cuvantul "democratic" in denumire nu erau democratii si daca nu erau democratii de ce se autodeclarau democratii?

German Democratic Republic (East Germany),
Democratic Kampuchea,
Democratic People's Republic of Korea,
People's Democratic Republic of Algeria, etc.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Voi nu înţelegeţi. În Coreea de nord este adevărata democraţie. Acolo se aplică principiul „totul pentru om". Şi dacă analizezi mai cu atenţie, poţi să afli şi pentru care om.

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Grasu' ăla va plati scump.
Nu mai pot sa mentina regimul pentru mult timp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Conducătorii unei țări pot decide ei înșiși denumirea oficială a țării lor. Dacă ei decid așa, așa se numesc.
Așa concep ei democrația.

| gabicoo a răspuns:

Erau "democrații populare"!
Tocmai titulatura de "democratic" ascundea caracterul totalitar al regimului!

| Thecurious a răspuns (pentru gabicoo):

Cum ramane cu Republica Democrata Congo?

| gabicoo a răspuns (pentru Thecurious):

În perioada la care se referă TTudorr94 țara era condusă de Mobutu Seseko și se numea Zair.
După căderea acestuia și instaurarea unui regim "democratic" țara a fost rebotezată Rep. Democratică Congo! Democratică pentru că nu mai e "dictatorul" Mobutu și pentru a nu isca conflict/confuzie cu vecinii din Rep. Congo - Brazaville!
Nici atunci, nici acum nu poate fi vorba despre democrație în acesată țară!

| wildthing a răspuns:

Cuvantul "democratie" vine din alaturarea cuvintelor din greaca veche "demos" si "kratos" care inseamna "puterea poporului". Nici o tara din lumea asta nu e cu adevarat o democratie, puterea nu e niciodata a poporului, doar ca in unele tari (cele pe care le numim civilizate, liberale) li se lasa oamenilor macar iluzia ca ei decid; in alte tari, cizma conducatorilor in mod evident calca pe gatul supusilor culcati la pamant. In astfel de tari, pentru ca abuzurile fata de cetateni sunt evidente, liderii simt nevoia sa o declare, ori de ochii lumii ori ostentativ, ca totul e pentru binele poporului, ca poporul e cel mai important si ca prin popor se conduce tara; cu alte cuvinte, e "vrajeala ieftina", toata lumea stie ca e vrajeala ieftina, iar la nivel international pur si simplu se trece cu vederea, din motive diplomatice.winking

| Nilsson a răspuns:

Denumirea țărilor este mai mult o chestiune de propagandă ca să justifice regimul ca fiind din voința poporului, când în realitate nu este așa.
De fapt, nici nu exista vreo democrație autentică unde poporul chiar își decide politica, poate doar în insulele Feroe sau unele microstate și Pacific, unde nu este nimic de furat sau exploatat.
Toate țările care pretind a fi democratice sunt de fapt oligarhii unde puterea este deținută de un grup restrâns de bogați ce controlează principalele partide politice care perpetuează inegalitatea.