| RAY a întrebat:

De ce teistii cer ca sa fim deschisi la minte doar cand vine vorba de dogmele lor? De ce nu dau si ei o posibilitate unui univers fara un creator?

63 răspunsuri:
| PetruM a răspuns:

Ca să poți combate o teorie ideal ar fi să o cunoști și să știi exact ce este greșit în ea. Până când nu ai să citești biblia nu ai să știi ce este greșit în ea doar vei avea bănuieli care te vor măcina atât de tare încât vei intreba pe forum ce ii face pe ei să creadă atât de tare.

| RAY explică (pentru PetruM):

Fi calm ca cunosc biblia mai bine ca tine, nu afirma tampeni

| PetruM a răspuns (pentru RAY):

Ok, și dacă o cunoști găsești similitudini între Cartea Facerii și Teroria Big Bang? Dar între creație și evoluționism?

| RAY explică (pentru PetruM):

Ce is cu intrebarile astea tampite?

| PetruM a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, îmi cer scuze.

| bogdan324 a răspuns:

Mi se pare o prostie partea cu dogmele cand vine vorba de credinta fiindca sunt facute(sau mai bine zis interpretate) tot de oameni,asta inseamna ca pot exista greseli si ca multi oameni vor face aceleasi prostii.
Credinta aia daca tot o ai,o ai pentru tine, nu e nevoie sa-l bati la cap si pe cel de langa tine.
Si da, am dat o posibilitate si la ceea ce ai spus, si recunosc ca lumea ar fi mult mai evoluata fiindca s-ar pune mai mult accent pe munca, stiinta in loc de ''da-mi doamne un ferrari din cer''.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Stii ce e ciudat,ca ei spun eeee dar universul e asa mare, voi de unde stiti ca stiti totul? de parca trebuie sa stii totul ca sa nu crezi in personaje inventate de om, dar nu spun ca ei nu accepta absolut nimic nou, ei detin adevarul absolut, stiu absolut orice, deci e ipocrizie

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Daca crezi, asta nu inseamna sa faci apologia ''las' ca face dumniezo' tot''
Una e sa ai credinta, alta e sa fi cretin si lenes.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Si asta e un adevar

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Ray ce vrei tu de fapt? Sa demontezi credinta crestinilor? Lasa-i in pace cu crezul lor! De ce sa incerci sa-l schimbi? Ei nu accepta teoriile tale dar nici tu nu le accepti pe ale lor. Deci nu esti diferit de ei.

| RAY explică (pentru Lioana):

Nu, nu vreau asta, vreau sa inteleg de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu iar ei sa nu ofere absolut nimic din ceea ce este dovedit stiintific, tu ca agnostica stii asta mai bine, tu esti la mijloc, daca nu le accepti basmele cica esti inchis la minte dar ei nu sunt daca sunt dogmatici

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"Nu, nu vreau asta, vreau sa inteleg de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu iar ei sa nu ofere absolut nimic din ceea ce este dovedit stiintific"
Cand s-a dovedit stiintific ca nu exista Dumnezeu?

| Lioana a răspuns:

Pai ai oferit aceasta sansa de existenta a lui Dumnezeu?

| RAY explică (pentru Superior):

Tu asta ai inteles din raspunsul meu?

| RAY explică (pentru Lioana):

Dumnezeu este o inventie evreiasca,pot dovedi asta, unui creator panteist da, dar asta nu inseamna ca cred in acel creator sau am credinta, nu stiu daca exista nici nu prea cred, dar de dragul de a avea o minte deschisa, da, Tu?

| RAY explică (pentru Superior):

Eu isi pot dovedi istoric ca dumnezeu este o inventie tribiala a poporului evreu, asta se poate dovedi iar pretentile unui asa zis mantuitor din nou tine de basme, nu exista vreo dovada de vreo minune, biblia contrazice ideea unui mantuitor

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Iisus mai mult ca sigur a existat, Biblia e o colectie de carti scrise de oameni. Momentan avem scrieri ale lui Tacitus si o parte din arhivele romane care arata ca Iisus a fost cine credem ca e. Poate aveam un adevar total daca biblioteca Alexandriei nu era distrusa.

| Lioana a răspuns:

In ce fel ai oferit acea sansa? pentru ca vad ca ai doar teorii contra crestinismului.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Daca Dumnezeu e o inventie evreiasca, atunci de ce nu il accepta pe Iisus ca mesia? Pentru ca 70% din ei sunt rai si mincinosi. De asta Iisus s-a nascut acolo.

| Hammurabi a răspuns:

Frate, până la urmă, ce fel de ateu ești tu?
Mă freci la cap de nu știu căt timp că ateii nu neagă existența lui Dumnezeu, ci doar nu cred în ea.
Și uite ce scrii tu :
"personaje inventate de om"
"daca nu le accepti basmele"
"de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu"
"Dumnezeu este o inventie evreiasca"
"Dumnezeu este o inventie tribiala a poporului evreu"

Dacă nici asta nu înseamnă negarea existenței lui Dumnezeu, atunci ce e?
Cred că tu ești mai mult confuz. Nu știi nici în ce să crezi, nici în ce să nu crezi.
Sau îți place să fii inconsecvent doar ca să-i agiți pe alții? laughing)))

| RAY explică (pentru Superior):

Pentru ca iisus nu era mesia, nu exagera

| RAY explică (pentru Lioana):

Ce e rau in a imi exprima parerea despre crestinism

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Mai man tu ai scris ca atei afirma ca nu exista dumnezeu si ca au ei certitudinea asta 100%,eu am spus stai putin ca nu e asa,ateismul este lipsa credinteti in zeii,dumnezeu, nu este ce ai scris tu acolo,dar da dumnezeul in care cred crestini,mulsulmani,evrei este un zeu tribial inventat si copiat de la canaiti,sumerieni,egipteni,nu ma crezi vrei dovezii?
le am tot oferit,oricine poate cauta asta, apoi ai scris dar poate e alt creator, si ti am spus ca da poate este, unul panteist, dumnezeu =natura =spinoza, einstein, newton

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Nu schimba subiectul. In ce fel ai oferit acea sansa?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tare aș vrea să înțeleg ce-ai scris.
Sau nu. Mai bine nu.
Mai bine îmi iau cafeaua și mă duc pe terasă să mă bucur de viața asta frumoasă, că mă stresezi îngrozitor. laughing)))))

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"unul panteist, dumnezeu =natura =spinoza"
Dumnezeul panteist este ilogic. E ca si cum as zice ca norii sunt Dumnezeu pentru ca cade apa din ei cand ploua.

| EcceHomo a răspuns:

Îmi amintesc de o vecină, o femeie la vreo 45 ani,cu trei copii şi un bărbat a cărei flacără din ochi se stinsese cu mult înainte de termen.M-a oprit într-o dimineață de duminică,eu atunci mă întorceam de la muncă,ea pleca la biserică,şi mi-a ținut o predică despre necuviință,necredință şi alte câteva cu "ne".
Eu,educată fiind,i-am dat la rându-mi replica, folosind desigur câțiva, nu "ne", ci termeni argotici.
A doua zi mi-a trimis poliția acasă, m-a acuzat că aş fi torturat-o mental.În evul mediu m-ar fi băgat în ghete pentru asta.big grin
Nu prea-mi pasă de dogmele lor, atâta vreme cât nici lor nu le pasă de ale mele.Doar când le pasă, îmi pasă.laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

))))))))))))) esti femeie sa bei cafeaua bea o bere

nu stiu cum sa isi explic, nu stiu de ce dumnezeu vorbim? ca sa stiu ce sa isi raspund

| RAY explică (pentru Superior):

Daca tu asta ai inteles din panteism

| RAY explică (pentru Superior):

Erau mai multi asa zis mesia in vremea aia,lucru confirmat de catre evrei,nu inventez eu, exista scrieri istorice despre falsi mesia,dar acel mesia asteptat de evrei nu facea miracole, minuni, nu promitea viata de apoi =ca conform vt asta e un mit, era un om simplu, cu nevasta si copii