| RAY a întrebat:

De ce teistii cer ca sa fim deschisi la minte doar cand vine vorba de dogmele lor? De ce nu dau si ei o posibilitate unui univers fara un creator?

63 răspunsuri:
| RAY explică (pentru Plato):

Stai putin eu gandesc, vad lumea, universul prin empirism https://ro.wikipedia.org/wiki/Empirism
hai sa te intreb ceva,tu spui pe dumnezeul in care cred eu doar cu sufletul il descoperi,e cand e vorba de alt dumnezeu numai se aplica regula asta sau alte personaje ca zana maseluta,mos craciun,alba ca zapada,desi faci o eroare de logica, realitatea nu functioneaza asa, empiric nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,creator, a doua greseala, o smecherie, scrii acolo daca ma contrazici il faci inchis la minte pe kant, cu mine asemenea manipulari, smecheri nu merge

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Fiecare religie va spune ca ea este cea corecta, bineinteles. Eu incerc sa adopt o pozitie neutra, nu sa tin partea unei idei. Kant si Pascal au zis ca exista, Einstein si DaVinci ca nu, nu voiam sa te manipulez, ci sa-mi sustin argumentul prin vorbele lui Kant. Ba da, se aplica regula si la Allah, Zeus, sau ce zeitati vrei tu. Dupa cum spune biserica ortodoxă, fiecare va fi judecat in functie de credinta sa, fie ca e Iisus sau Mahomet.
Desi tocmai asta ti-am spus in prealabil, mi-ai vorbit in continuare de logica; credinta nu tine de logica, sufletul nu are rațiune. Mai apoi, "realitatea nu functioneaza asa"... prietene, Dumnezeu e in afara realității umane, in afara Universului, in afara științei. Tu asimilezi ideea de divinitate doar folosindu-te de capacitatile omenesti fizice, iti cenzurezi sufletul pe motiv ca ce nu vezi nu exista. Chiar crezi ca totul se rezuma la amarata si umila noastra lume? Suntem inceputul si sfarsitul existentei? Oamenii sunt prea mici, din toate punctele de vedere, pentru a insemna ceva la nivel astronomic. Ratiunea, pe care tu te bazezi atat de mult, e conceputa sa inteleaga doar omenescul, lumea materiala, in timp ce sufletul, pe care tu il incarcerezi, e capabil sa perceapa infinitul, deoarece e facut din infinit. Abolirea sufletului inseamna abrutizare, dezumanizare. Omul nu poate exista fara suflet. In momentul in care mori, toate cartile citite, toata stiinta iti e inutila. Sufletul insa isi continua drumul, necunoscut noua, deci de el ar trebui sa ne ocupam mai mult, il vom avea mai mult timp.

| RAY explică (pentru Plato):

Faci afirmati multe =zero dovezi, dovedeste ceea ce afirmi