| modestul a întrebat:

De ce ti-e frica de sfarsitul lumii si nu accepti nici o teorie cu o eventuala apocalipsa?

21 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Singurul sfarsit de care inca mi-e frica e cel al individului care se intampla sa fiu. Daca va veni vreodata si sfarsitul lumii, sigur eu nu voi mai fi acolo.Asa incat ma bucur de fiecare zi si nu-mi pasa de lume! Chiar daca mi-e sora, dupa cum spune un cunoscut cantec!

| AvalohAlyn a răspuns:

Mie nu mi-e frica. Sfarsitul lumii daca ar fi ar fi ceva unic in omenire, in timp si plus de asta am muri cu totii, deci de ce frica? Dumnezeu decide in tot ceea ce se intampla pe pamant.Asa va decide si in 2012.

| Alphawolf a răspuns:

E o intrebare stupida, nu are niciu fel de temei, este irelevanta!

| Parintele a răspuns:

Nu-mi pasa de 2012. Nu are nici o legatura cu realitatea. Iar voi ca religiosi crestini nu trebuie sa credeti in ceva ce nu apartine de crestinism si anume sfarsitul lumii prezis de maya pentru anul 2012. Asta este inca o dovada cat de mult va cunoasteti religia sau cat de mult credeti in ea.
Oricum e bine ca am aflat ca maya era un trib. Cat de prosti sunt unii! de rusine!

| Duhovnicul a răspuns:

Ma bufneste rasul cand vad ca toti de aici raspund numai din punct de vedere religios cand se vorbeste de sfarsitul lumii.

| xibalba a răspuns:

Nu mi`e frica, sa vina apocalipsa si cu asta basta. Dar nu vine, si nu ca mi`e mi-e frica, dar ne tine doamne-doamne in suspans, asa a facut cu toate generatiile laughing

| AndutzaAndu a răspuns:

Apocalipsa o să vină ea oricum, doar că noi nu o să ştim, asta numai Dumnezeu o ştie, specialiştii din ziua de azi fac doar presupuneri cam în ce an ar fi apocalipsa, acum nu o să vină în 2012 că o să vină în nu ştiu ce an oh go on, să fim serioşi raised eyebrows.
Oamenilor nu le e frică de Apocalipsa, ci de Judecata de Apoi, de judecata fiecărui popor în parte şi judecarea fiecărui om de asemenea.

| Diva a răspuns:

Nu mie frica...toti murim mai devreme sau mai tarziu chiar daca vine sau nu sfarsitul lumii

| anss23 a răspuns:

Nu pot spune ca imi este frica de sfarsitul lumii.big grin.au fost momente in care chiar am luat in considerare aceasta posibilitate dar poate nici nu vreau sa cred ca va veni sfarsirul lumii si de aia nu accept nici o teorie.Am auzit pe undeva ca calendarul maiasilor (parca) se opreste in 2012 dar teorie asta mi se pare chiar stupida. Mie mi se pare chiar imposibil ca fara niciun motiv concret sa vina sfarsitul lumii si sa murim cu totii.Adica daca ar fi de exemplu un dezastru de proportii uriase in toata lumea poate ar suna mai credibil, sar asa...adica cum?! de ce sa vina sfarsitul lumii? doar pentru ca calendarul unui trib vechi s-a oprit in 2012?!

| denisa20 a răspuns:

Doar Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii si eu nu cred in teoriile legate de 21. 12. 2012 dar imi este teama.De ce? Nu am idee, dar asa sunt eu.

| unikat a răspuns:

Poi sa imi fie frica? nu am dc. pot sa mor si maine lovit de vreo masina sau pur si simplu sa cad pe strada si cred ca am mai multe sanse sa patesc asta decat sa vina apocalipsa si sa ma omoarelaughing) asa ca ar trebuie sa dea cote de pariuri in ceea ce priveste venirea apocalipseilaughing)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_1121 a răspuns:

Usooor multi se tem orbeste de moarte! nu va fi apocalipsa in viitorul apropiat. in 2012 vor culmina niste mari cataclisme.bine, multi vor muri dar nu va fi nicidecum o apocalipsa mai dureaza pana atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de apocalipsa se tem cei care se tem, stii bine.ci de o eventuala judecata si de plata a pacatelor.este sentimentul vinei de a fi facut ceva rau.pe acesta il avem toti inscris in inima si credinciosi si necredinciosi. unii folosesc politica strutului.altii o forma personala de religie, altii sunt; liber cugetatori, altii isi neaga si credinta si persoana, din spirit de gasca.fistecare cu pasarica lui. dar toti spera, ori in iertare si mantuire, ori sa nu fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem spune nici Da nici Nu si categoric daca da nu stie nimeni cand. Dumnezeu ne-a creeat si tot El ne va distruge cand va dori.Nu te speria! Dumnezeu ne iubeste pe toti intr-o anumita masura dupa gravitatea faptelor noatre.Si daca Acesta va dori ca noi sa nu mai existam, atunci ne va face un sfarsit rapid astfel incat noi sa nu suferim. Daca o sa Faca asa ceva vreodata nu va fi pentru ca vrea El, va fi pentru ca trebuie si pentru ca e mai bine. Oamenii cu adevarat credinciosi vor merge in imparatia Lui si il vor ajuta sa faca o viata mai buna pentru cei de acolo si sa-l invinga pe cel rau care a fost creat tot de Acesta. Dumnezeu ne iubeste pe toti si nu trebuie sa uitam niciodata asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-e frica.Fiecare trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca moartea este ceva inevitabil si sa accepte lucrul asta, iar apocalipsa crede-ma ca nu o sa vina prea curand.Pana atunci sa ne ferim de apocalipsa bunului simt, apocalipsa bucuriei, apocalipsa de idei.Astea da apocalipse...

| Gipsy a răspuns:

Pentru ca nimeni nu vrea sa moara si sa piarda totul. Dar. Oare chiar vine sfarsitul lumii? Dumnezeu hotaraste cand vine sfarsitul.

| roxxy96 a răspuns:

Chestia cu sfarsitul lumii in 21. 12. 2012 ma speriat putin la inceput dar dupa aceia mi-am dat seama ca e o prostie nimeni nu stie cand vine apocalipsa aici doar Dumnezeu decide.si chestia ca calendarul mayasilor se sfarseste atunci e si mai mare porcarie! de unde stiu ei cand vine sfarsitul lumii si cica atunci se termina calendarul lor. Poate atunci li s-a terminat foaia sau cerneala oricum vom muri mai inainte sau cand vine apocalipsa

| Cristi_6252 a răspuns:

2012 e o prostie. Sfarsitul lumii nu-l stie nimeni.

| Cristi_6252 a răspuns:

Mi-e frica tare mult de judecata de apoi.

| arabela_9342 a răspuns:

Cui ii e frica de sfarsitul lumii?