| Goddessss a întrebat:

De ce timpul trece atâta de repede?

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu timpul trece, fiind doar un reper...noi trecem prin timp.

| Invictusman a răspuns:

Timpul este relativ, pentru unii trece mai repede, pentru alții trece mai greu.
De exemplu : dacă eu am un serviciu pe care îl urăsc și e foarte plictisitor timpul trece greu, dar dacă fac ceva ce îmi place, ce ma face sa ma simt super ok atunci timpul trece mai ușor.
Poate ai stat de n ori cu prietenii/prietenele la o poveste și brusc intervenea ceva neașteptat și trebuia fiecare sau o parte din prieteni sa plece acasa, ori era târziu, ori n cauze, și va spuneați dar cum a trecut timpul asa ușor? Parca am stat la vorbe 20 de minute nu 3 ore. Deci timpul e relativ pentru fiecare individ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca se comprima

| 2049 a răspuns:

Ce ati avut in vedere la sens propriu sau la sens figurat?

| 2049 a răspuns:

Daca la sens propriu atunci dar si pentru mine si pentru parintii mei in ultimii ani timpul trece mai repede

| jdavy209 a răspuns:

Trezestete la 5 dimineata si nu o sa mai treaca repedehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Iti recomand sa citesti niste articole stiintifice despre efectul sau rezonanta Schumann si frecventa Pamantului. Aici e un exemplu :

https://jurnalparanormal.ro/......-via%C8%9B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă timpul trece repede atunci înseamnă că trăiești și te bucuri de viață. Pentru un om care nu se bucură de viață și care nu are pasiuni, atunci pentru el timpul va trece mai greu.

| Frank51 a răspuns:

Se pare că ești o persoană cu simț artistic, care vede lucrurile în mod formal, de fapt ca să înțelegi fizica ai nevoie de opusul tău.

Timpul spre deosebire de alte chestii, ne afectează pe toți în mod egal(aici pe pământ, cu o eroare de 0. 0000001%), dacă ne-am deplasa fiecare cu viteze diferite prin spațiu, am fi afectați diferit.

| Goddessss explică (pentru jdavy209):

Ma trezesc la 6 jumate...

| Sekim a răspuns:

Timpul nu trece repede. Singura problema când spunem că timpul trece repede e percepția omului, daca te uiți la ceas, o sa vezi că timpul trece încet. Daca mă gândesc cum eram acum 1 an, o să zic că a trecut imediat timpul. Asta este doar o iluzie, creierul nu ține minte fiecare secundă, fiecare moment etc, ci doar anumite momente dintr un an sa spunem, astfel, o să ți se pară că timpul a trecut foarte repede și totuși, te ai bucurat de fiecare secundă, minut, ora din fiecare zi, mai mult sau mai puțin. Când faci ce îți place, noțiunea timpului se pierde, iar când faci ceva ce îți displace timpul trece greu, relativitate. Daca chiar vrei sa te bucuri de tot timpul din lume, fa ceva ce nu îți place mereu, vei trai o eternitate rolling on the floor (jk)

| RAY a răspuns:

Timpul trece la fel pentru oricine, cu mici diferente la ecuator, depinde ce faci in acel timp, dormi 8 ore, manci ceva, faci sport, te duci la job, manci iar e ora 13 la 15 scapi,te pui sa citesti o carte, nu sa stai pe insta, iti inchisi telefonul si te gandesti la viata ta, timpul petrecut cu tine conteaza cel mai mult in viata, ce obiective ai? De ce traiesti? Seara faci dragoste si te culci, faci dusch.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Pentru ca avem un milion de lucruri de facut.De preferat dupa parerea altora, toate in acelasi timp.

| RAY a răspuns (pentru dragodana):

Nu avem, 90% din timp il pierdem pe telefon.