| ShakeStar2000 a întrebat:

De ce timpul trece mai repede atunci cand dormi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

E doar o impresie fiindca esti relaxat si oarecum incontient in timpul somnului. Pentru unii si ziua trece la fel de repede ca noaptea, si saptamana si lunile, etc.
Cand eram copii abia asteptam iarna sa ne dam cu sania, apoi abia asteptam vara sa avem vacanta, voiam sa fim adulti cat mai rapid. Acum habar nu avem cum a trecut ultimul an ca vine iarasi craciunul si parca acum nu demult a fost.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este doar o perceptie! Daca ar fi sa fac o comparatie,pentru noi,oamenii,timpul este ca un elastic---se intinde pentru unii, se scurteaza pentru altii! Senzatiile fie de "dilatare(intindere)", fie de "comprimare"(scurtare) a timpului sunt constientizate mai puternic in starea de veghe, probabil, in functie de gradul de mobilizare a resurselor creierului. Cred ca-i observat si tu!---atunci cand dai un examen iar "motoarele" creierului sunt turate la maxim, timpul ti se pare prea scurt.

| darrio2007 a răspuns:

Timpul trece la fel. Numai ca noi il percepem altfel prin faptul ca dormim.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o perceptie eronata, pentru ca timpul trece la fel de repede si cand esti treaz, secundele, minutele si orele nu se lungesc si nu se scurteaza, doar perceptia noastra este denaturata.

| CuriousStuff a răspuns:

Timpul e relativ. Timpul fizic nu trece mai repede, doar perceptia noastra a timpului e alterata. Trece mai repede pentru ca nu esti constient, si nu iti amintesti ce s-a intamplat in timpul somnului, astfel ai impresia ca a fost foarte scurt.

Răspuns utilizator avertizat
| JohnCena02 a răspuns:

Ti se pare

| amyleemuffly03 a răspuns:

Pentru ca cand dormi esti inconstient si nu realizezi, inchizi ochii devii adormit inconstient si ii deschizi dimineata si ti se pare ca noaptea a trecut in 5 min, dar doar ti se pare tie, timpul trece mereu in acelasi fel fie ca e zi fie ca e noapte. sunt unele lucrurui pe care nu ni le putem explica

| ShakeStar2000 explică:

Serios... Chiar nu mă aşteptam la asemenea răspunsuri. Vă mulţumesc mult!

| maxim60 a răspuns:

Pentru ca nu mai suntem constienti atunci cand dormim.