| anonim_4396 a întrebat:

De ce toata lumea spune ca barbatii sunt mai buni la gatit?
Cand eu de fapt cunosc doar femei care gatesc, ale rudelor, cunostiintelor si ale prietenilor.
Doar la masterchef aud ca, castiga barbatii mereu, da nu cumva sunt mai multi acolo?

21 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că este o idee preconcepută din negurile istoriei, când drepturile femeilor erau egale cu zero, dar mai important din epoca când intrigile de curte erau atât de puternice, frica de otrăvire era maximă, încât s-a considerat ca în bucătărie să fie bucătari bărbați, nu femei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta sa vezi cati bucatari femei celebri exista... care au o cariera in ale gatitului...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bun si parerea ta care e?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să gătești acasă este o obișnuință comună. Să devii master chef, este o artă. Poți să treci prin șc
oala de chefi, există,
bărbat sau femeie și totuși să nu devii master chef. Ce spune toată lumea nu are relevanță despre gătit.

| T0T a răspuns:

Una e că vezi în familii că gătesc doar femeile pentru că încă a rămas acest curent social, alta e că ar fi și bune la gătit. Nu spun că multe femei nu ar fi bune la gătit, dar, din ce am văzut și eu, majoritatea bucătarilor de top sunt bărbați. Însă, de obicei, bărbații nu gătesc din considerente sociale pentru familie. Ei o fac dacă e un job de pe urma căruia pot câștiga bani. Evoluția i-a făcut pe bărbați mai competitivi și modul lor de a își sprijinii familia nu e prin grijă emoțională directă, dar prin aprovizionare.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Da are sens ce spui si inteleg, dar eu ma gandeam poate ei cocnureaza mai des, poate de aceea vedem barbati in top, ca femeile nu au curaj sa concureze.....doar ma gandesc asa. Adica inteleg ca barbatii sunt mai buni la chestii tehnice, vedere in spatiu, chestii de logica, insa la gatit nu vad nimic complicat ca si cum o femeie nu s ar descurca in aceeasi masura.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi complicat că nu știi despre ce e gătitul. Gătitul nu înseamnă să urmezi ca la carte, o carte de rețete. Ăla e gătit comun și mediocru după cineva care a inventat niște rețete prin muncă și experimente. E cum ai plagia. Gătitul profesionist înseamnă și inventivitate, ingeniozitate. Nu este ușor să poți prevedea un rezultat care ține de simțul gustativ adăugând niște ingrediente simple, fiecare având propria cantitate, proporție și moment în timp în care sunt adăugate, fierte etc. Cum spunea cineva, e un fel de artă. Cum pictorii îți dau un rezultat vizual, bucătarii îți dau un rezultat gustativ. Însă gătitul e un rezultat ceva mai concret, din care obții un produs chimic ceva mai complex decât produsul chimic obținut prin combinarea unor acuarele.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Inteleg, are sens ce spui, dar in ziua de azi nimic nu mai poate fi inovativ, nici arta, nici cartile, nici filmele, nici in domeniul asta. Toti se vor inspira, deci vor plagia cum zici tu.
Dar eu consider ca nu e o regula care e mai bun, femeia sau barbatul, amundoi sunt capabili de creativitatea de care spui. Eu mor pe discriminarile astea. pentru ca faptul ca barbatii concureaza mai mult, nu inseamna ca sunt mai buni in domeniul asta.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba mereu poate să apară ceva nou. Altfel am stagna. Noi nu stagnăm și nici nu am făcut-o până acum. Dacă tu nu poți inova, asta nu înseamnă că nu sunt oameni care pot inova. E îndeajuns să urmărești evoluția artei, științei. În fiecare săptămână se fac progrese, mai mici sau mai mari. Evoluția ne-a influențat diferit. Sunt diferențe generale între femei și bărbați, chiar dacă unora nu le place să recunoască. Excepțiile nu bat regula.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Da da si acum o sa spui ca barbatii sunt mai buni in toate nu? cum mi-a zis o fata, imi era si mila de ea'' voi barbatii sunteti intodeauna mai buni in toate'' sigur spalata pe creier de comunism si religie.
Dar nu asta voiam sa zic, Pai ca sa intelegi, eu stiu ca se poate creea mereu, eu sunt artist - graphic designer, dar nu se mai poate face ceva de la 0 asta e clar. Doar insiprandu te de la alte genii iti paoate veni o idee 70% noua, dar niciodata 100% noua.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

„o sa spui ca barbatii sunt mai buni in toate nu?"
Nu am afirmat așa ceva. Fiecare cu calitățile sale. Am și spus că mai sunt și excepții, oricum. Așa cum diverse specii evoluează diferit, la fel se poate spune și de diverse sexe sau rase. Chiar dacă nu sunt diferențe mari, acelea există. Mai ales între sexe care au o structură genetică destul de distinctă.

„dar nu se mai poate face ceva de la 0 asta e clar"
Nimic nu se face și nu s-a făcut de la 0. Orice lucru apărut este datorat unei surse de inspirație. Inovația nu înseamnă să faci de la 0. Cei care știu foarte bine să gătească înțeleg ce s-a făcut înainte și știu să aplice acele lucruri, dar și inovează.

| Frank51 a răspuns:

Gătitul nu este punctul forte la femei, și ma refer la gătitul profesionist. Probabil are strânsă legătură cu niște abilități umane, așa cum general vorbind femeile nu au simțul orientării în spațiu dar au abilități emoționale pe care nu le au bărbații.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai si cum de vad ca barbatii nu aleg sa faca mancare? Se zice ca un lucru facut din pasiune, e facut mai bine, deci daca femeilor le place, ar trebui sa fie mai bune din punct de vedere logic. Eu nu cred ca e asa greu sa gatesti, nu ai nevoie de tehnica in aasta.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ți-am dat răspunsul, și tu ma întrebi din nou aceeași chestie?

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

laughing)) acum s-a mai complicat treaba, am primis un raspuns foarte concludent De la Silent Rain si consider ca are mare dreptate.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spune el n-are legătură cu subiectul. Ai întrebat dacă bărbații sunt mai buni la gătit, răspunsul este da. Evident că mai sunt femei bune la gătit, asa cum sunt și bărbați proști la condus.

| SilentRain a răspuns:

Și care ar fi problema?
La fel cum există femeii care excelează în meserii pentru "bărbați", la fel și bărbați pot excela în meserii pentru "femeii "
De fapt nu exista meserii pentru un anumit gen, asta e o mentalitate limitata creiata de societate
Meseriile sunt pentru toată lumea nu tine de gen ci de pasiunea cu care o profesez

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Foarte corect spui, eu de mult incerc sa-mi dau seama, sa aflu adevarul si vad ca diferenta de gandire intre femeie si barbat nu e cam deloc diferita, dar am fost invatat de mic asta, de comunism si religie.

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Si femeile au fost spalate grav pe creier. iesisem cu o tipa acum catea zile si mi-a spus: ''Barbatii sunt mai buni la toate, fata de femei'' Este incredibil cat de spalata a fost societatea cel putin in Romania.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate unii cred cu tărie în "normele " societăți și uita că realitatea e subiectivă și nu poți eticheta majoritatea oamenilor
E trist ca principiile din trecut inca domina și azi că niște legi nescrise
Cu toți suntem afectați de asta mai mult sau mai puțin

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu prea cred, DELOC, ca stii ce e ala "chef"
este o diferenta RADICALA intre bucatar si chef, un bucatar iti poate gatii absolut perfect o mancare (barbat sau femeie) dar un chef nu numai ca iti gateste absolut perfect o mancare foarte greu de gatit (sufleu or smth) dar e in stare sa aiba idei de gatit care sa te lase lat, si care nu sunt in nici o carte de bucate

mai exact, ca sa fi chef iti trebuie un talent DEOSEBIT, si nu vreau sa spun ca femeile nu au, dar cand e vorba de talent, in general femeile au un tip de talente si barbatii alt tip, si ca sa iti dau un exemplu, ca sa fii linux admin in IT iti trebuie un talent pe care putini il au, iar in viata mea am vazut o singura data o singura fata care chiar avea talentul asta

insa cand e vorba de moda, sunt ULTIMA bata, si am in familie o sora care se ocupa serios de asa ceva, iar eu ma uit la FTV... stii tu pentru ce, ca numai la haine nu ma uit big grin