| bettybetty a întrebat:

De ce toate persoanele bune la suflet si sensibile sunt luate drept persoane proaste?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunatate si sensibilitate sunt virtuti de care nu toti dispun. Ele se regasesc in puritatea sufletului acelor persoane.
Cei bini si sensibili au tendinta de a ierta cu usurinta, de a trece peste mizeriile altora cu usurinta deoarece sunt puri, firi calde si iubitoare, zambitoare si senine. Sunt o tinta usoara pentru persoanele rauvoitoare. De aceea cand suntem prea buni si prea iertatori sa ne amintim ca acest lucru mult peste puterea unor oameni cu sufletul invhis sa inteleaga si vad oportunitatea momentului de a profita de virtutile acestor persoane cald si iubitoare. De aceea e bine ca acest tip de persoane sensibile sa gaseasca puterea in intelepciune sa se protezeje impotriva doritorilor rau intentionati.
Bunatatea si sensibilitatea sunt vazute ca niste slabiciuni deoarece persoanele care nu dispun de aceste virtuti(bunatate, suflet cald si iubitor etc) au sufletul inchis nu au cum sa cunoasca cat de mareata este bunatatea-caldura sufletului- isi gasesc radacina in a-si bate joc de maretia lui Dumnezeu dand dovada de prostie si ignoranta crunta. Cam asta se intampla cu ignorantii care se considera de neinvins, cine sunt eu, unde am ajuns etc neavand puterea si libertatea sufletului sa cunoasca virtutea bunatatii.
Toate cele bune.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Porneşti de la o premisă falsă, subiectivă.

Tot ce pot să confirm e că deseori există în societate o tendinţă de a se profita de generozitatea sau naivitatea, vulnerabilitatea unora, dar nu se poate generaliza.

| Trolli a răspuns:

Probabil ca tu crezi ca esti o persoana buna, si ca cineva a profitat de bunatatea ta, nu?
De ce crezi ca toate persoanele sunt la fel? Nu toti oamenii profita de oameni sensibili. Insa, ei ar trebui sa fie constienti ca oamenii sunt diferiti, si ca trebuie sa se "fereasca" de oamenii rai.

| Mădă0611 a răspuns:

"Drumul spre iad e pavat cu intentii bune", totul e perceptie, si faptul ca te consideri buna la suflet. Sa zicem ca vrei sa ajuti pe cineva, fara sa-i ceri parerea sau permisiunea, poate ii faci rau de fapt, vine apoi si intreaba "De ce toate persoanele bune la suflet si sensibile sunt luate drept persoane proaste?". laughing

| sublime89 a răspuns:

Poate pentru ca majoritatea oamenilor nu sunt tocmai buni la suflet si sensibili.

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru că să fii sensibil și bun la suflet și să lași orice chestie să te afecteze denotă prostie și nesiguranță.

| Ella192 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu inteleg, de ce sa denote prostie?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Ella192):

Îți faci rău singur pentru ceva care nu merită.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca asta este societatea in care traim acum. Daca nu te adaptezi o sa ai de suferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii.Am patit-o si eu, dar am invatat sa-mi controlez sentimentele si sa nu ma fac prea remarcata.La varsta adolescentei, multi vor sa-si bata joc de ceilalti sau sa se bucure de viata.Mereu,orice ai face, cele 2 tipuri duc o lupta crancena.E parerea mea, viata e asa cum vrea, funda?:3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că e mai ușor să profiți de ele. Acea persoană nu știe scopul pentru care i se cere ajutorul așa că ea îl oferă. Ideea e că nu trebuie să ne oprim din a fi buni. Dacă am ajutat pe cineva și nu e recunoscător, să fie sănătos. Nu trebuie să avem grijă de cât de nerecunoscător sau rău e cineva, ci să avem grijă de cât bine facem noi și să ne străduim să facem cat mai puțin rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunatatea este o slabiciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca exista bucuria incultilor de a asocia prostia cu unele slabiciuni.Ei cum mai vrei sa-si gaseasca fericirea, daca nu prin asocieri eronate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I have seen three cats
rip each other's throats
and ran with the wolves
who drank each other's milk

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Dude, ia-o mai usor cu ierburile alea ca nu-ti fac bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trolli):

Vai ce frumos! autoportrete! mi-a fost dor de tinee.
https://www.youtube.com/watch?v=jc2xSY0iBiY
https://www.youtube.com/watch?v=hXjdFSv4Dhs

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a fost dor de tine! mult...:)
https://www.youtube.com/watch?v=0LETadzDGOs

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trolli):

Simtim la fel! 111111111111
dar, acum vorbim iar
*zambeste, e asa frumos si stupid*

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa!
Esti cald ca o ploaie de vara! happy
*se gandeste la cirese coapte si la xochipilli*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trolli):

Ploaie cirese trolli da te rog mi-ar placea foarte mult aw ar fi atat de dragut am fi ca niste copii mici si sinistri: x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este simplu, Esti luat de prost nu atunic cand oferi, si atunci cand nu stii cui sa oferi.

| GabrielaIoana a răspuns:

Asa sunt unii oamenii. Considera bunatatea o slabiciune doar pentru ca ei nu o au sau pentru ca au avut-o si au fost raniti.

| DeusCorrupti a răspuns:

Pentru ca trebuie sa fii prost sa fii bun la suflet si sensibil intr-o lume ca asta.

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Simplu,alte persoane profita de ele si deoarece ele sunt bune la suflet si sensibile ii ajuta.

| biutzzaXD a răspuns:

Asa e viata.Pana o sa gasesti pe cineva cu care sa te intelegi tot asa o sa fie. FUNDA? laughing