| Dreamer a întrebat:

De ce traim? Care credeti ca este scopul nostru in acest Univers? Vreau parerile voastre, nu citate de pe Internet (exclus motive religioase) -- Funda cel mai interesant raspuns...

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

Scopul nostru in viata este sa luptam, nu neaparat sa ajungem cineva in viata.Viata de fapt,este o competitie,o cursa,daca te uiti in jurul tau,adica mereu daca vezi pe cineva care stie mai multe ca tine,ai o scanteie de moment,vrei sa-l intreci,sau sa stii macar cate stie si el, in viata e bine sa te pricepi la mai multe lucruri, nu doar la unul.Cred ca unul din lucrurile la care trebuie sa te pricepi NEAPARAT in viata,si anume la oamenii,sa stii cum sa vorbesti cu ei,cum sa-i abordezi,dupa chestia asta,normal,trebuie sa ne croim un viitor, sa ajungem pana la un punct, sa ne indeplinim visele.Intrebarea ta e interpretabila, nu imi pot spune punctul de vedere generalizat, pot spune ce vreau eu de la viata.Viata poate fi orice,un teren de fotbal,unde esti contra celorlalti care nu sunt in echipa ta[si tu ai o echipa,poate nu o vezi acum, dar o vei descoperi, cu timpul].Sa zic tot intr-o propozite: Traim sa realizam ceva

24 răspunsuri:
| petruclaudiu78 a răspuns:

Ceea ce ceri tu este imposibil. Excluzand motivele religioase, se exclude implicit ideea creatiei, deci a unei actiuni premeditate.
Daca admitem ca totul a aparut din hazard, inclusiv omenirea, nu are niciun sens sa cautam un scop al existentei noastre in Univers, existam din intamplare.

| bluebios a răspuns:

Ca indivizi nu avem nici un scop in afara de cel de a perpetua specia, dar ca specie umana cred ca suntem o manifestare a universului in incercarea sa de a se intelege pe el insusi. Cred ca scopul omenirii nu este altul decat cunosterea, iar cand stiinta nu va mai avea ce noi descoperiri sa mai faca atunci omeninea nu mai va avea nici un scop.

| GodBlessYou a răspuns:

De ce nu?

| PetreConstanta a răspuns:

Buna intrebare

| Filip23 a răspuns:

Daca nu vrei motive religioase si accepti ca nu traiesti doar pentru consumarea de divertisment, scopul ar fi sa te mentii in cautare si sa nu treci pe langa cel lovit. Multi se varcolesc sa dea noroc cu vreun extraterestru; daca moartea e eveniment sigur, la ce ar folosi asta?

| enverhoxha a răspuns:

Dacă Universul însuşi n-are niciun scop, cum ai vrea să ai tu unul?!

| gigel68 a răspuns:

Absolut degeaba. nu avem nici o vina ca suntem specia cea mai "inteligenta" (a se citi cea mai proasta - am distrus pamantul mai tare decat au facut-o toate speciile la un loc), nu avem nici un scop in plus fata de o furnica, de un sobolan, sau elefant.
@Efrumuseti, cu ce pacat te-ai nascut? eu simt ca m-am nascut pur, curat. doar viata asta m-a facut sa pacatuiesc.

| AndreiGabi a răspuns:

Dreamer nu cred ca cineva si-a raspuns cu adevarat la intrebarea aceasta.Ai pus o exceptie in ce priveste religia si incerc sa o respect cu toate ca uneori mi se pare ca suntem doar o jucarie pe care se bat doi copiibig grinumnezeu si drc. Dumnezeu e mai mare si mai inteligent,iar drc mic,prostanac si rautacios.
Gandeste-te la stra-stra-stra bunica ta.Ce scop a avut ia in viata? A facut o lume mai buna, a avut un scop important pentru tine? Doar acela de a asigura continuitatea,, speciei". Acesta mi se pare singurul scop comun al oamenilor.In rest fiecare in parte ne propunem in viata noastra sa atingem anumite scopuri dar acestea probabil nu conteaza si pentru alte persoane.
In concluzie scopul vieti este de a da viata. Celelalte scopuri, exceptand scopurile religioase sunt doar scopuri personale pe care fiecare le avem.
Si totusi, ceva nu se leaga.Cu ce ne deosebim de animale daca avem acelasi scop comun, daca in decursul aanilor am atins acelasi scop? Poate ca scopul nostru este de a evolua...Sau poate suntem prea orgoliosi sa recunoastem ca suntem animale.

| queerkulture a răspuns:

De curiozitate.

| rapa a răspuns:

Eu am un scop pe lume.

| 1992 a răspuns:

De ce traim dar exclus religie,wow,cam greu da hai sa incerc.

Traim sa gesim sa iubim sa plangem sa radem sa simtim,traim pentru parintii,pesoane dragi,pentru a simti fericirea parinteasca la randul nostru,traim sa dam totul pentru copii nostri,apoi pentru nepoti,sa ne bucuram de fiecare dintre partile vietii,traim pentru ca asa vrem,pentru ca si plansul e parte din noi

tata are o vorba la petreceri "si cand ne-o fi mai rau sa ne fie ca acum"

Apropo buna intrebare, sper sa traiesti cat mai multe momente bune si sa-ti dai seama de adevaratul tau scop in viata, dar in timp vei invata sa te bucuri de fiecare persoana de langa tine.

Pup si ai grija de tinehappy

| A3tius a răspuns:

Pai, trebuie` sa fie un pradator ALFA. Care in prada lui nebuna distruge tot ce atinge: animale, natura, ecosisteme, in final insusi casa lui: Pamantul

| holeron a răspuns:

Bănuiesc ca pentru asta trăim, sa descoperim fiecare pentru ce trăim. happy

| Miyukii a răspuns:

Tare intrebare...mereu m-am gandit la asta si cred ca cel mai bun motiv e ca fiecare are rostul lui si fiecare il vede in moduri diferite

| AlexUtzul98 a răspuns:

Traim sa facem sex laughing)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca nu vrei motive religioase, eu ti-l dau pe cel real: traim pentru a ne mantui. Punct. Orice alt raspuns e doar pentru a-l evita pe acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sufletul nostru, trebuie sa mearga mai departe.Scopul nostru,aici,pe pamint, este este de a invata,de a cunoaste, de a sti mai multe, pentru viata in care vom ajunge.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fizic vorbind,fiindca asa ai pus problema; sa mancam sa bem sa dormim si sa ne c...m adica sa supravietuim asa cum fac si animalele. spiritual vorbind,e mult de spus, dar cum ti se pare neinteresant, nu e cazul sa ma strofoc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

| AAAdelin a răspuns:

Scopul nostru pe Pamant este acela de al popula, si al ingriji ceea ce nu se face. Cu totii suntem copii lui Dumnezeu, iar El ne indrume pe toti in toata viata noastra pamanteana.

| Baal a răspuns:

Sa punem intrebari stupide...

| mikkaella a răspuns:

Eu traiesc sa toc bani la parintibig grin

| DarkVampire_6349 a răspuns:

Sincer...nici eu nu stiu de ce traim.Viata e dura si mai mult suferim decat ne bucuram.Eu nu cred ca avem vreun scop in acest Univers.Suntem asa minusculi si cred ca exista fiinte mult superioare noua.Nu imi este frica de moarte si nici de sfarsitul lumii care odata tot o sa vina.Concluzia:Traim doar pentru a suferi.Nu stiu...parerea mea. Sper ca ti-am dat o idee despre cum gandesc eu aceasta „viata".Bye