| ciolpi a întrebat:

Ofer funda pentru cel mai bun raspuns! Vorbiti-mi despre Dumnezeu...(credeti/nu credeti,ce este, etc) Vreau parerile voastre sincere...nu vreau minciunii

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am experimentat puterea lui Dumnezeu.El m-a transformat dintr-un om orgolios, si pacatos care rataceam departe de El, intr-un copil al lui Dumnezeu.El mi-a umplut inima cu pace, cu bucurie, am primit siguranta mantuirii.Mai mult, El imi asculta rugaciunile, a facut minuni in viata mea, si cei din jur(care radeau ca m-am intors la Dumnezeu)au fost nevoiti sa recunoasca ca numai Dumnezeu a lucrat asa de minunat. Dumnezeu l-a transformat si pe sotul meu, si caminul nostru se poate compara cu un coltisor de rai, unde domneste bucuria si pacea.Chiar daca ne-am casatorit din dragoste, eram doua pietre tari, si cine stie ce se intampla daca nu L-am fi primit pe Domnul Isus in inimile noastre.Acum gandul meu este oare ce l-ar face fericit pe sotul meu, iar prioritatea lui este sa-mi fie mie bine.Asa dar ne complectam unul pe celalalt, traim in armonie, si dam slava lui Dumnezeu.Copiii i-am educat in spirit crestin, cunosc valorile moral-crestine si le aplica in viata lor.As dori ca toata lumea sa il primeasca pe Dumnezeu in inima, si sa guste ce bun este Domnul! Daca vei face un pas spre El, El va face doi spre tine.Cititi in Cuvantul Lui si puneti-L la incercare.El raspunde la rugaciuni.Sunt atat de sigura de credinta mea, incat daca ar fi nevoie, as plati cu viata aceasta ca sa fiu cu El in vesnicie.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Ma depaseste subiectul.

| anonim4565 a răspuns:

El este Creeatorul a tot ce vedem a intregului univers...Un Dumnezeu iubitor care L-a dat pe singurul Lui Fiu sa moara ca sa restabileasca relatia Dumnezeu-om care a fost deteriorata datorita pacatului.Si pe Mine m-a salvat cand eram micut de cateva luni...am avut ceva hemoragie ..medicii spuneau ca au facut tot ce au putut si credeau ca am sa mor dar cei de la biserica mea si altele s-au rugat pentru mine si El ma vindecat.
El e Acela care si astazi la rugaciunile celor sfinti raspunde, face vindecari pe care omul nu le poate face si scapa din necaz pe cei placuti Lui.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Buna. O sa-ti spun parerea mea. Nu stiu daca ma exprim tocmai corect, dar iti voi spune cu,"cuvintele mele".
Cred in Dumnezeu.El a creat lumea. Asa scrie si in Biblie. El ne-a dat viata. Dar cred ca exista si satana. Adica toate chestiile cu vrajitoriile, de unde vin? Si cine le-a inventat? Dumnezeu? Nu cred.
Oricum trebuie sa avem credinta in Dumnezeu si sa nu ne pierdem speranta. El exista! Si atunci cand suntem intr-un impas noi credem ca Dumnezeu nu exista, dar atunci ne pune la incercare.Sau ne pedepseste, pentru ca suntem asa de rai.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Este o persoana spirituala, cu mult superioara noua, care desi e Atotputernic este iubitor si rabdator cu oamenii si stie sa se coboare la nivelul nostru, desi noi ca oameni de multe ori il jignim si vorbim urat de EL in ciuda faptului ca nu are nici o vina, ne tot iarta si ne acorda circumstante pentru actiunile noastre. 2Petru3:9

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru Misiss):

Datorita controversei universale aparute in cer, Satan a zis lui Adam si Eva ca se pot conduce singuri fara ajutorul lui Dumnezeu.Geneza3:1-5.Dumnezeu a permis sa treaca timp pentru a demonstra ca o conducere fara ajutorul lui duce la dezastru si asa e azi. Orice forma de guvernare incercata de oamenii a adus numai necazuri. 1Ioan5:19.De aceea singurul capabil sa ne conduca este Dumnezeu, iar foarte curand va interveni si va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11,Daniel2:44

| aladinbeci a răspuns:

Dumnezeu exista sub forma Sfintei Treimi: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, Treimea cea de o Fiinta si Nedespartita! Dupa parerea mea, credinta sincera si profunda in Dumnezeu este singura salvare a omenirii.

| Adrianetc a răspuns (pentru aladinbeci):

Dupa cum a spus Isus : Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu. Ioan capitolul 3 versetul 5. Ai dreptate trebuie sa ai credinta sincera insa trebuie sa faci botezul cu apa, legamantul cu Dumnezeu, cu credinta, tot odata trebuie sa ai discernamant, sa fi constient, legamantul cu Isus inseamna dedicarea totala lui Isus.

| Reek54 a răspuns:

Dumnezeu este lucrul in care crezi tu, sa spunem ca plantezi o planta..si crezi in ea, ca va creste si va inflori, ei bine..in acel lucru poti sa spui ca a fost dumnezeu.
Dumnezeul il mai poti asemana si cu cuvantul a crede/incredere, ai incredere in ceva..ca se va dezvolta, isi va atinge scopul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista, normal ca exista, dar nu fizic, doar in capul meu. Cred in El si cred ca face minuni, dar nu fizic, ci doar ma face sa cred mai mult in ceea ce imi doresc sa se intample.

| Adrianetc a răspuns:

Nascandu-ma intr-o familie de pocaiti, o sa zica lumea ca toate lucrurile pe care o sa le zic sunt invatate de la bunici sau auzind insa ca sa iti raspund la aceasta intrebare trebuie sa ai o legatura de iubire, pace intre tine si Dumnezeu, El este Cel ce a creat tot, cel care ne iubeste, care chiar ii pasa noi, si iti pot dovedii asta printr-un exemplu: eu, de ce? pentru ca daca nu era un Dumnezeu, nu mai eram acum sa-ti scriu, pentru ca El m-a salvat de la inec, da, aveam 8-9 ani, alunecand am picat intr-un lac adanc, nevazand sau pipaind solul, fara un curent fara nimic, Cineva m-a adus la mal. Da, iL iubesc, si alt motiv pentru care stiu ca ne iubeste?: Si-a dat singurul lui fiu, Isus, ca sa fie crucificat, torturat, batut, pentru iertarea pacatelor noastre.Asta nu inseamna ca acum toti au pacatele iertate, nu, inseamna ca daca tu crezi in El, daca il iubesti, daca recunosti existenta Lui, daca faci legamantul cu el adica botezul cu apa, insa cand ai discernamant, cand esti constient, cand poti vorbi nu cand ai o luna, atunci poti fi mantuit, ce inseamna mantuit? inseamna ca o sa ajungi intr-o vesnicie de frumusete, pace si partasie cu Isus.De ce exista atatea necazuri, crime,? pentru ca exista si satana, care vrea sa ne ispiteasca, sa ne departeze de la el, cum? prin necunoasterea lucrurilor legate de El, prin curvii, furturi crezand ca nu exxista nimeni care sa stie ca tu ai facut un lucru rau. Eu il iubesc, SPER SA NU-TI FI SPUS ACESTE LUCRUI DEGEABA. SALUT!

| anonim4565 a răspuns (pentru Adrianetc):

Fain raspuns

| Adrianetc a răspuns (pentru anonim4565):

Multumesc. happy frumos ca esti o dovada cum ca Dumnezeu chiar exista. Sper sa ne incredem toti, pana la sfarsit in El. salut

| AleandraIleana98 a răspuns:

Dumnezeu este Tatul nosru, Creatorul nostru, Cel care ne-a dat viata, ne-a protejat, ne protejeaza si e mereu altauri de noi. Fara El nu suntem nimic.Mereu El este cel care ne ajua, ne iarta si ne-a iubit si ne iubeste inca de cand am fost creati. Puterea lui Dumnezeu e peste tot, pana si in cea mai mica farima de aer, asa ca noi trebuie sa credem in Bunul Dumnezeu, fiindca credina si iubirea sunt niste lucruri extrem de importante ce trebuiesc facute de noi pentru a arata iubirea noastra fata de El.

| gfghn a răspuns:

Dumnezeu este numele prin care aceste de obicei este numit cea mai mare sursa de energie a universului.Dumnezeu a folosit spiritul său sfânt pentru a crea pământ și de a inspira pe oameni să scrie Biblia
Dumnezeu este o persoana reala. Putem fi foarte mulțumit de faptul că Dumnezeu vrea ca noi sa venim la cunasterea exacta a adevarului astfel încât să putem beneficia de pe urma acțiunii sale iubitoare! Cunoasterea lui Dumnezeu si scopurile sale pot avea efect asupra oamenilor din de astazi :viata lor poate capata mai mult sens si drumul si scopurile lor pot fi mult mai clare in viata, vor avea inima plina de fericire daca vor sluji singurului Dumnezeu adevarat. Daca ne ocupam viata in armonie cu ce este drept si i slujim lui Dumnezeu vom avea o viata plina de benefici si satisfacti. Daca vrei sa ii fi pe placul lui dumnezeu trebuie sa ne dezbracam de vechea personalitate si practicile ei,, in primul rind trebuie sa asimilezi cunostinta fata de Dumnezeu /. Dumnezeu este iubire.Prin această iubire a lui Dumnezeu a fost manifestat în cazul nostru, pentru că Dumnezeu a trimis pe singurul Său Fiu în lume ca noi să castigam viata vesnica. Iubirea este în acest sens, nu că noi am iubit pe Dumnezeu, ci că El ne-a iubit și a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispășire pentru păcatele noastre,. Deși motivul principal pentru a face voia lui Dumnezeu trebuie să fie iubire, este încurajator să știi că Dumnezeu răsplătește pe cei care-l slujesc. Apostolul Pavel subliniază: "Fără credință este cu neputință să fim plăcuți Lui, pentru cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este, și că este o răsplătește pe cei care caută cu sinceritate el." - Evrei 11:6.Cei care iubesc pe Dumnezeu și ascultă cu adevarat de el va avea parte de multe binecuvantari.Cei care asi pun increderea in Dumnezeu (slujitorii)lui au o pace a mintii chiar si in cele mai dificile circumstante.Mai ales asteapta cu incredere binecuvintarile vietii vesnice in paradisul pamantesc viitor.

| phantomitza a răspuns:

Dumnezeu este iubire.

| Sweety?Girl a răspuns:

De cand e pamantul,de secole intregi, multe generatii sau popoare au crezut in "El". Acel El putea fi un zeu, un erou dintr-o legenda, o creatura mitologica.O data ce un popor si-a pus credinta in El, oamenii credeau ca prin rugaciune si implorare le vor rezolva problemele.De exemplu cand era seceta, un sat se ruga la un anumit zeu sa aduca ploaia si sa invie recoltele.Zi de zi ei se uitau pe cer si se rugau sa ploua.Intr-o zi, a plouat. Oamenii i-au facut jertfe si i-au multumit.Gandind mai departe, nu zeul a adus ploaia, ci mintea omului. Universul interactionand cu mintea umana prin forta atractiei a adus ploaia intr-un viitor apropiat.Nu zeul. Oamenii sunt zei in univers fiindca pot atrage intamplari cu mintea.Dar pe vremurile acelea oamenii trebuiau sa se lase condusi de cineva "maret".Iti mai dau un exemplu:intr-un sat din suedia erau numai crime, violuri, rapiri, jafuri.Un sat terorizat de oameni rai.Primarul orasului a adunat cativa oameni si i-a dus intr-o casa in care i-a pus sa se gandeasca ca satul e vesel, frumos si bun.In timp, violatorii si criminalistii au disparut complet.Satul era mai linistit ca nici o data.Asa e mintea umana, omul trebuie lasat sa creada ca e condus de acel "cineva". Dumnezeu cine este acel "El" pentru noi.Este zeul atotputernic ce ne apara si ne aduce credinta, totusi mintea umana mai are mult de traversat ca sa se intalneasca cu Dumnezeu.

| SomeRandomDude a răspuns:

Frate eu sincer nu cred ca exista.Va inchinati ca prosti la niste icoane fara sens se afla vreo dovada ca exista? Poate a fost un nebun si a facut semne pe o casa si s-a gandit el sa faca un om acolo pe nume "Dumnezeu" si dupa ati inflorit stramosi totu.Parerea meahappy

Răspuns utilizator avertizat
| tomitzaa a răspuns:

Iti raspund cu o intrebarehappy daca ar exista dumnezeu, crezi ca ar mai exista razboaie, foamete, crime, violuri, abuzuri etc? (sunt atee deci sunt obiectiva big grin )

| morningstar a răspuns (pentru tomitzaa):

Toate astea le-am atras noi prin rautatea noastra, a oamenilor, sa nu mai dam vina pe Dumnezeu.

| tomitzaa a răspuns (pentru morningstar):

Si de ii condamna atunci dumnezeu pe toti? de ce nu face o selectie? de cele mai multe ori cei nevinovati ies urat din lupta cu boli, cu sistemul, cu mediul in general

| Adrianetc a răspuns (pentru tomitzaa):

Pentru ca exista si satana, care vrea sa ne ispiteasca prin lucruri de genu : nu exista Dumnezeu, toate intrebarile au raspunsuri rationale si logice, insa trebuie sa iL simti, toate lucrurile le poti afla din cartea Sfanta, Biblia, care fiind destul de grea te inteles, poti afla adevarul, normal, majoritatea oamenilor isi ascund necazurile (pentru un moment) prin betie, droguri, curvie, insa exista si o cale corecta si fara pacat: rugaciunea, care ne tine intr-o legatura cu El. si biserica. nu trebuie sa ma crezi, insa daca nu credeam in Dumnezeu, daca chiar nu exista nu ma oboseama sa-ti scriu, papa

| morningstar a răspuns (pentru tomitzaa):

Condamnarea sau rasplata se va vedea nu acum, ci atunci cand vom fi judecati.

| tomitzaa a răspuns (pentru morningstar):

Dupa ce murim si ne papa viermii in sicriu? happy

| morningstar a răspuns (pentru tomitzaa):

Daca aici se opreste totul pentru tine...pentru mine exista o continuare frumoasa.
Speranta si certitudinea mea este alta. Si nu e o poveste. Dar bineinteles, nu toti vor avea parte de rasplata, majoritatea vor fi 'papati de viermi", cum zici tu. Tu din ce categorie faci parte?

| tomitzaa a răspuns (pentru morningstar):

Fac parte din categoria "am patit si am vazut prea multe ca sa mai imi pun speranta si sa mai cred in asa ceva"

| abcgame a răspuns:

Mos craciun e smechier

| ScreamoXDăcookiemonstăr a răspuns:

Subiectul e delicat.Cred că este ceva acolo, dar nu așa cum o face biblia :el e bun, minunat, el face numai bine etc. Și acum, vine partea unde le dau dreptate ateilor : daca El e bun cu toti, de ce oameni nevinovati patesc numai necazuri, de ce exista foamete, razboaie, crime in masă și violuri? Altă chestie : observ că, creștinii atribuie lui Dumnezeu orice lucru bun se intămplă, dar când vine vorba de ceva rău, nu mai e vina lui! Bine, acumaț mulți îmi vor da povestea cu Satana si vor asuma că e mâna unei entități rele ce ne controlează vietile parțial, cum o face si D-zeu. Dar de ce nu a impiedicat D-zeu dezastrele acelea, că tot poate el face orice? - scuzati lipsa vocabularului, am 13 ani așa că nu voi lua chestii complicate ca deh...i haz a dumb sometimes. -

| Macabre_Andruxx_1997 a răspuns:

Sincer, nu cred in Dumnezeu, sau orice e legat de religie. Si in plus, mi se pare total aiurea ca oamenii cred TOT ce scrie in Biblie. Asa, ar trebui sa credem tot ce scrie si in alte carti, ceea ce ar fi penibil. Nu am nicio problema cu oamenii credinciosi, dar asta e parerea mea.

| ALEXAnico00 a răspuns:

Uite parerea mea: Dumnezeu e tatal nostru Atotputernic si stapanul acestei lumi minunate pe care o avem.