| RazvanBaranguta a întrebat:

De ce un om daca e inghetat si e lasat asa mult timp, el traieste si apuca viitorul apropiat sau indepartat? E adevarat?

Răspuns Câştigător
| Hevnoraak a răspuns:

Nu e adevărat prin înghețare un om moare dar nu se descompune deci poate să stea intact mi de ani.Dar pentru a pastra un om în viață există criogenizarea un procedeu care momentan este experimental deci nu e sigur că după ce te îngheață supravețuiești.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Frumos.Este bine ca mai sant copii curiosi care vor sa invete.In primul rand un organism inghetat nu mai poate trai adica nu mai este viu pentru ca este omorat tocmai de gheata.Nu de gheata in care este congelat pentru ca nu trebuie neaparat congelat intr-un lichid. Dupa cum cred ca stii desi nu stiu cati ani ai la scoala se invata despre apa.apa exista in 3 stari:vaporisau gazoasa, lichida si solida adica gheata.Atunci cand apa ingheata formeaza cristale de gheata isi mareste volumul.Acum omul este alcatuit in cea mai mare parte din apa.In celule noastre avem na ca am uitat cata apa avem dar oricum ceva sa zicem 70%.Ei atunci cand se incearca sa faca o inghetare cum zici aceasta apa din celulele noastre ingheata formand cristale de gheata si spar celulele sparge membrana celulara si esti ca si mort doar ca tu nu stii in axcel moment.Deci deocamdata raspunsul la intrebarea ta este negativ.Adica nu este adevarat.Se incearca, oamenii fac incercari cauta sa poata evita formarea de cristale de gheata in celule insa deocamdata nu sa reusit.In lumea animala si vegetala exista organisme care pot face aceste lucru insa noi santem doar la stadiu de cercetare.

| sleeky1532 a răspuns:

Am vazut pe discovery 3 oameni mergeau pe snowmobil, 1 pica in apa la -5 grade sau ceva de genul, l-a luat curentul pe sub stratul de gheata. Pentru ca era asa frig i sa contractat gatul si nu ia intrat apa in plamani si ulterior a murit. A fost gasit dupa 2 ore, alta ora drumul pana la spital, iar in 2 zile si-a revenit. big grin SUUPER

| Panteras a răspuns:

Acest lucru poate va fi posibil intr-un viitor in departat pentru ca organismul omului nu poate supravietui la o temperatura asa de scazuta decat 2-3 min apoi moare dar cu viitorul si chestii de asta nici de cum

| regeleromaniei a răspuns:

Asta nu e adevarat! Ceea ce este totusi adevarat, este ca acel om nu se descompune adica ramane exact cum era in momentul in care a inghetat, dar MORT.

| TrollPotato a răspuns:

Ma bucur sa vad copii cu o imaginatie asa bogata happy!